Pro všechny, kteří chtějí pomoci dobré věci a svou poslední vůlí podpořit dobročinné organizace, se opět uskuteční Měsíc dobročinné závěti. Koalice Za snadné dárcovství jej vyhlásila už pojedenácté – začíná tradičně 13. září na Mezinárodní den závětí.
Koalice Za snadné dárcovství každoročně v září připomíná, že do své poslední vůle můžeme zahrnout i dobročinnost. Dary ze závětí umožňují financovat celou řadu projektů, jako je výstavba domovů pro seniory nebo pomoc týraným zvířatům. Češi prostřednictvím závětí odkazují dobročinným organizacím nejen peníze, ale i nemovitosti a hodnotné věcné dary, jako jsou automobily či cenné sbírkové předměty.
„Měsíc dobročinné závěti jsme dosud pořádali už desetkrát a rok od roku jsme na Čechy a Češky více hrdí. Podporují charitativní organizace napříč regiony – díky jejich darům ze závětí se podařilo a nadále daří spolufinancovat dobročinné projekty, jako je Pomněnka, dům pro lidi s demencí a trpící Alzheimerovou nemocí v Novém Městě na Moravě, či rozšíření speciální školy pro postižené děti v pražské Michli. Všichni, kdo na charitu v závěti myslí, a nezáleží na tom, jakou hodnotu jejich dar má, mají samozřejmě možnost určit způsob jeho využití,“ říká Zdeňka Marešová, letošní mluvčí koalice Za snadné dárcovství a členka správní rady Diakonie ČCE.
SOS dětské vesničky podporují pěstounství
Z daru ze závěti rodiny Nábělkových z Prahy financují SOS dětské vesničky pohybové a výtvarné aktivity pro děti z pěstounských rodin a děti vyrůstající v nevyhovujícím nebo nepodnětném prostředí. Odkaz mecenášů připomíná pamětní tabulka umístěná na lavičce v areálu SOS dětské vesničky v Karlových Varech.
Zdravotnice díky Člověku v tísni pomáhá v Africe
Dnes již zesnulá zdravotnice paní Fibigerová se dlouhá léta věnovala pomoci malým dětem. Své povolání vykonávala s vášní a ráda o něm vyprávěla. Před deseti lety poprvé sama kontaktovala organizaci Člověk v tísni a rozhodla se odkázat jí svůj majetek v hodnotě přes deset milionů korun. Její dar byl využit na pomoc dětem v Angole, DR Kongo a Etiopii.
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové zprostředkovala podporu seniorům
Paní Lhotáková z Prahy pracovala ve školství a velmi si vážila Olgy Havlové. Ve své závěti proto myslela i na Výbor dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové. Díky její velkorysosti mohla nadace podpořit nákup zdravotnických pomůcek a vybavení pro 20 zařízení poskytujících služby seniorům v celkové hodnotě přesahující 1,3 milionu korun.
Vrátit zrak pomáhá Světlo pro svět
Díky daru ze závěti pro organizaci Světlo pro svět znovu uvidí 125 zcela nevidomých dětí, kterým bude operovaný šedý zákal. Získají tím příležitost chodit do školy, tedy dosáhnout na vzdělání a vést běžný život.
Diakonie rozšířila kapacitu školy pro postižené děti
Dary tří dárců ze závěti v součtu za 2,7 milionu korun využila Diakonie ČCE na rekonstrukci speciální školy pro děti s postižením v Praze-Michli. Kapacita školy V Zápolí se po rekonstrukci téměř zdvojnásobila. Díky daru dále Diakonie financovala rekonstrukci Domova Radost pro dospělé s autismem v Merklíně nebo Domova Pomněnka pro lidi s Alzheimerovou nemocí v Novém Městě na Moravě, který otevře letos v září.
Zahraničí a regiony
Přestože se v Česku dobročinnému darování prostřednictvím posledních vůlí daří, například v sousedním Rakousku je stále o mnoho obvyklejší nejen samotný sepis závěti (pořizuje si ji zhruba třetina lidí starších 50 let), ale i odkaz ve prospěch dobročinných organizací, což je případ zhruba desetiny ze všech testamentů. V Česku umírá se závětí zhruba každý sedmý, ve Velké Británii je to téměř polovina obyvatel a jejich odkazy tvoří celou čtvrtinu příjmu charitativních organizací. Zkušenosti členů koalice Za snadné dárcovství potvrzují trend, kdy se pro dar ze závěti rozhodne člověk, který na dobročinnost přispívá již během svého života. Závěť ale není nutně svázána se seniorským věkem. Češi je sepisují napříč věkovými kategoriemi a na charitu v nich myslí i mladší generace.
Kampaně podporujících dobročinné dárcovství se uskutečňují ve více než 25 zemích, nejvíce v Evropě. V Nizozemsku se procento lidí, kteří ve své závěti myslí na dobročinnost, téměř zdvojnásobilo – ze 4 % v roce 2017 na dnešních 7 %. Výrazný růst ale zaznamenala Austrálie, kde se za poslední dva roky počet darů z dědictví zvýšil o 40 %.
Když dědí stát
U některého z českých notářů sepíše závěť ročně kolem 30 tisíc lidí, nemalá část majetku ale stále připadá státu jako tzv. odúmrť. To potvrzuje i Michaela Tesařová, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových: „Jen v minulém roce jsme řešili 1323 případů odúmrtí, nejvíce v Praze a Středočeském kraji. Hodnota majetku, který ÚZSVM v rámci odúmrtí získal, přesáhla 440 milionů korun, celkem se jednalo o 7180 převzatých položek. Získané prostředky se převádí do státního rozpočtu.“
„Ze statistik o darování charitativním organizacím vidíme, že podpora dobročinnosti ze strany veřejnosti roste. Tento rok připadá Mezinárodní den závětí na pátek třináctého, snad se třináctka tentokrát ukáže jako šťastné číslo. Za celou naši koalici všem
dobročinným dárcům velmi děkuji,“ uzavírá Zdeňka Marešová. Podle loňského průzkumu spol. IPSOS na charitu v závěti myslelo nebo to plánuje udělat necelých 7 %, možnost v budoucnu zváží více než čtvrtina ze všech 1050 respondentů průzkumu. Nejčastěji (téměř ve 40 % případů) jsou to dospělí do 26 let.
Měsíc dobročinné závěti vyhlašuje každoročně koalice Za snadné dárcovství
u příležitosti Mezinárodního dne závětí 13. září. V desítkách zemí po celém světě se v tento den děkuje dárcům a dárkyním, kteří se rozhodli tímto způsobem dobročinné organizace podpořit. Během Měsíce dobročinné závěti si připomínáme, že prostřednictvím i malého daru ze závěti je možné přispět k řešení závažných problémů, pomoci zlepšit život těm, kteří to potřebují, a naplňovat tak vizi lepšího světa i po svém odchodu.
Koalice Za snadné dárcovství je nezávislou platformou pro neziskové organizace, které spojuje zájem o rozvoj vztahového fundraisingu. Koalice se zajímá o takové dárcovství, které je založené na vzájemném poznávání dárce a obdarovaného. Podporuje spolupráci mezi členskými organizacemi, jejich vzdělávání a snaží se překonávat překážky, které proces darování komplikují. Sdružuje těchto 44 neziskových organizací: Adra, Amnesty International ČR, Aperio, Armáda spásy, Arnika, Automat, Centrum Locika, Care, Cesta domů, ČSO, Člověk v tísni, Děti úplňku, Diakonie ČCE, Domov Svatého Josefa, Greenpeace, Hnutí Brontosaurus, Hnutí Duha, Charita ČR, Knihovna Václava Havla, Lékaři bez hranic, Liga lidských práv, Milion chvilek pro demokracii, Nadace OSF, Nadace rodiny Vlčkových, Nadace Partnerství, Nadace Via, Národní divadlo, Nesehnutí, Obraz, Post Bellum, Prague Pride, ProFem, Pro památky, Psí život, Skaut, Skautská nadace Jaroslava Foglara, Sue Ryder, SOS dětské vesničky, Světlo pro svět, Svoboda zvířat, Unicef, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, Zdravotní klaun, Život 90.
Více informací o Měsíci dobročinné závěti – www.zavetpomaha.cz