Tým eForce Prague Formula z ČVUT letos prokázal, že v bezpilotní kategorii soutěže Formula Student nemá konkurenci! V zářijovém klání Formula SAE Italy dosáhl zlata jak v bezpilotní (DV) kategorii, tak ve skupině elektrických a zároveň bezpilotních formulí (EV + DV). V samotné elektrické kategorii se pak tým probojoval na páté místo. Tým tak vydařeně zakončil celkově úspěšnou sezónu – dařilo se mu totiž i na předchozích třech soutěžích.
Formula SAE Italy je studentská konstrukční soutěž, jíž se tým účastní pravidelně. V současnosti se jede na okruhu Riccardo Paletti di Varano ‚de Melegari. „Tým eForce Prague Formula obsadil první příčku ve všech dynamických bezpilotních disciplínách – jmenovitě Akcelerace, Skid Pad, Trackdrive a Autocross,“ uvedla za tým Veronika Danadová. Ve statických disciplínách eForce postoupil v kategorii Engineering Design Event (EDE) do finále, odkud si odnáší stříbrnou medaili. Stejného úspěchu dosáhl i v disciplíně C&M (Cost and Manufacturing).
Tým si také výborně vedl v elektrické kategorii soutěže, kde skončil na pátém místě v nejdelší disciplíně Endurance. „Neuniklo nám ani druhé místo za Efficiency či šesté místo v disciplíně Skid Pad. Největšího úspěchu v elektrické kategorii tým dosáhl v disciplíně Engineering Design Event, kde se probojoval na třetí místo,“ doplnila pak Danadová, mluvčí eForce. Podotkl, že jde už o třetí závody v tuto sezónu, kdy se tým eForce Prague Formula dostal v této kategorii až do finále.
Italské soutěže se v elektrické kategorii účastnilo 36 týmů. „Z této kategorie si odnášíme 710,161 bodů z celkových možných 1000 bodů. V bezpilotní části se náš celkový zisk bodů vyšplhal na 968,026 bodů, což je o více než 550 bodů více než má tým na druhém místě,“ shrnula Danadová a upozornila, že italskou soutěží tým studentů a studentek z Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní ČVUT zakončil velice úspěšnou sezónu 2024.
V srpnu tým dosáhl skvělého úspěchu na soutěži Formula Student Germany, jedné z nejprestižnějších inženýrských soutěží na světě. V konkurenci nejlepších studentských týmů světa vybojoval celkové třetí místo. Bronz tam získal také v důležité kategorii Engineering Design Event. Sbírku úspěchů v srpnu rozšířil i domácí závod v Mostě, kde formule týmu eForce Prague Formula vyhrála v autonomní kategorii. Vydařený byl také úvodní závod sezóny na Red Bull Ringu poblíž rakouského města Spielberg – s třetím místem v disciplíně Efficiency a celkovým pátým místem mezi 38 týmy s elektroformulemi.
Aktuální model autonomní elektroformule tým představil letos v červnu. „V porovnání s loňskou autonomní elektroformulí eForce jsme vůz prakticky celý přestavěli,“ uvedl tehdy za tým Jakub Kaplický. Nejdůležitější novinkou je zcela nový monokok – technologické novinky obecně cílily na zlepšení aerodynamiky vozu.
„Jde o jednu z nejlepších sezón fungování obou týmů. Dokázali jsme všem, že i přes organizačně náročné spojení dvou studentských týmů CTU Cartech a eForce FEE Prague Formula a nelehké budování úplně nového konceptu vozu, dokážeme konkurovat vysoce postaveným týmům z celého světa,“ uzavřel Jan Cába, kapitán týmu.
Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.