Noc vědců na FEL ukáže jak plánovat trasy s roboty i efektní mlžnou komoru

Noc vědců se blíží a i letos bude program na Fakultě elektrotechnické ČVUT pěkně nabitý. Během akce, která se uskuteční v pátek 27. září od 17:00 do 22:00 v Praze – Dejvicích, se například seznámíte s roboty, které naši vědci a vědkyně rozvíjejí, „tajemnou“ mlžnou komorou měnící neviditelné na viditelné i tím, jak nové technologie proměnily audiovizuální techniku. A to zdaleka není všechno.

S Nocí vědců na FEL ČVUT je letos spjata menší organizační změna. Kvůli rekonstrukci hlavního vstupu můžete do budovy vstoupit buď přes vchod z ulice Šolínova nebo přes hlavní vchod Fakulty strojní ČVUT z ulice Technická. Naprostá většina programu bude soustředěna do přízemí FEL – a dozvíte se v něm spoustu zajímavostí. 

Tým z AV studia přiblíží proměnu obrazu i střihu vlivem měnících se technologií i to, jak se liší ochrana starších bankovek oproti té současné. Dr. Jan Bednář z katedry radioelektroniky upozornil, že část chystaného programu se opět zaměří i na virtuální realitu.

Pozoruhodnými technickými vychytávkami vás provedou také experti z katedry měření FEL ČVUT. „Přijďte se podívat, jak skvělé nápady a chytré programy studentů a studentek FEL dokážou proměnit obyčejné součástky v jedinečná, funkční a fascinující zařízení využitelná v robotech, letadlech i měřicích přístrojích,“ uvedl dr. Tomáš Drábek. Zajímavá je také mlžná komora, kterou připraví tým z katedry fyziky. „Svět kolem nás je prostoupen neviditelným ionizujícím zářením. Pochází ze Země, Slunce, ale i z dalekých hlubin vesmíru. Difúzní mlžná komora je fascinující zařízení, které nám toto záření umožňuje spatřit tím, že proměňuje neviditelné stopy ionizujících částic na viditelné mlžné stopy,“ popsal doc. Milan Červenka. 

Cestou ke zmíněným expozicím rozhodně neminete roboty. „Letošní Noci vědců se plánujeme zúčastnit se dvěma průzkumnými roboty MARV a helhest. Tematicky se budeme věnovat plánování, jak si robot vybírá cestu prostředím. A dáme možnost návštěvníkům poměřit síly s robotem při plánování cesty terénem a možná i něco navíc,“ popsal Ing. Bedřich Himmel z katedry kybernetiky FEL. 

(Nejen) fanoušky a fanynky formulí pak potěší expozice v režii eForce Prague Formula – týmu studentů a studentek z Fakulty elektrotechnické a Fakulty strojní, který vyvíjí autonomní elektroformuli a boduje s ní na evropských tratích. Členové a členky týmu pohovoří jak o aktuálním modelu vozu, který představili letos v červnu a během léta s ním slavili úspěchy na závodech v Rakousku, Německu, Česku a Itálii, tak i o tom, co všechno návrh a výroba závodního vozu obnáší. A formuli si samozřejmě i prohlédnete.

K čemu je nutné využívat vysoké napětí, kde se s ním můžeme setkat, kdy je (ne)bezpečné? A jak by se změnil svět, pokud by vysoké napětí neexistovalo? To ve své přednášce popíše Bc. Marek Novotný, student programu Elektronika a komunikace, od 18:30 v posluchárně č. 209, v druhém patře budovy. A nebojte, že by to byla nuda – naopak. Marek Novotný ostatně ukáže i několik zajímavých experimentů.

Cestou na přednášku získáte také extravagantní účes „dotekem“ Van de Graaffova generátoru, který vás nabije na 10 000 voltů. Tentokrát bude umístěn u schodiště v prvním patře. A originální elektronický suvenýr na památku si za pomoci členů a členek ze studentského spolku +/-FEL vyrobíte v přízemním FEL Café. 

Těšíme se na vás!

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz