Fakulta elektrotechnická ČVUT představila svou ombudsmanku

První ombudsmankou Fakulty elektrotechnické ČVUT je Zuzana Labudová. Ochránkyně práv studujících a zaměstnaných uspěla ve výběrovém řízení, které FEL ČVUT vyhlásil v červnu 2024. Své funkce se ujala v září.

“Nástup paní ombudsmanky představuje završení vývoje, který jsme na naší fakultě zahájili před třemi roky průzkumem rovných příležitostí. Naším cílem je vytvářet příznivé pracovní a studijní prostředí, které přitáhne k elektrotechnice a informatice další talenty, zejména mezi ženami či výzkumníky a uchazeči ze zahraničí. Jsem si jist, že Zuzana Labudová jako ombudsmanka k rovnému a bezpečnému prostředí významně přispěje tím, že bude představovat nestranný kontakt pro všechny lidi, kteří na FEL studují nebo pracují,” uvedl prof. Petr Páta, děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT. Další přínos ombudsmanky vidí děkan Páta v tom, že bude akademickou obec seznamovat s trendy v oblasti rovných příležitostí.

Mgr. Zuzana Labudová, Ph.D., MBA vystudovala jazykovou a literární kulturu na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a genderová studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, kde také získala doktorát z aplikované etiky. Profesně se celý život věnuje vzdělávání, zejména v oblasti rovných příležitostí. Vede tým realizující audity rovných příležitostí, genderové audity a audity diverzity, působí v obecně prospěšné společnosti Osvětová beseda, která se zaměřuje zejména na vzdělávání vyučujících a managementů škol, poslední dva roky zastávala práci ombudsosoby ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze. Od září je ombudsmankou pro studující a zaměstnané na ČVUT FEL a také na Univerzitě Pardubice.

Zuzana Labudova, ombudsmanka, CVUT FEL

Ombudsmanka FEL ČVUT Zuzana Labudová představuje své priority v rozhovoru.

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.