Hlavní body
- Ceny v komoditním sektoru už tři týdny stoupají.
- V posledním týdnu k tomu přispělo nepříznivé počasí, snížení sazeb na zasedání FOMC a nyní i nové stimuly v Číně.
- Komodity závislé na ekonomickém růstu, od mědi přes železnou rudu až po ropu, dnes vykazují značný nárůst.
Ceny v komoditním sektoru už tři týdny stoupají. Počátkem září došlo k propadu zejména v oblasti energií, ale pak se Bloomberg Commodity Total Return Index velice rychle zotavil a nyní dosáhl dvouměsíčního maxima. Podařilo se mu získat zpět víc než polovinu toho, oč přišel během korekce od května do srpna. Tento index, replikovaný několika významnými zprostředkovateli ETF (viz níže), sleduje koš 24 významných komoditních futures. Meziměsíčně se obchoduje o 4,4 % výš (od počátku roku o 5,4 % výš) a tento měsíc vykázaly všechny sektory dobré výsledky. To zahrnuje i energetiku, kde byly ztráty ropy a palivových produktů z počátku září vykompenzovány posílením zemního plynu o 15 %, kvůli obavám, že bouře v Mexickém zálivu naruší produkci.
Vzhledem k extrémní nepřízni počasí v Brazílii a Vietnamu, která vyvolala obavy o tamní úrodu, si tento měsíc připsaly na konto slušné zisky cukr a káva. Ale jsou tu ještě dva další faktory, které mohou zvýšit poptávku v celém komoditním sektoru. Prvním je fakt, že se Federální rezervní systém minulý týden odhodlal k prvnímu snížení úrokové sazby o 50 bps, čímž snížil náklady na nákup a držení zásob a zároveň omezil riziko recese, která by mohla utlumit poptávku. Druhým je dnešní oznámení z Číny. Čínská lidová banka totiž představila velký balíček monetárních opatření, která mají pomoci druhou největší ekonomiku světa (a největšího spotřebitele surovin) oživit. Čínská vláda se evidentně začala obávat zpomalení růstu a extrémně nízké spotřebitelské důvěry.
Toto oznámení už stihlo vyvolat značnou odezvu u komodit závislých na ekonomickém růstu, jako jsou měď, železná ruda a ropa. Měď se obchoduje o 2,7 % výš, tedy na dvouměsíčním maximu 4,46 USD za libru, zatímco futures na železnou rudu, základní ocelářskou surovinu, poskočily v Singapuru o 6,5 %, když čínská centrální banka v rámci podpůrného balíčku snížila úvěrové náklady hypoték o objemu až 5,3 bilionu USD. Ropa se znovu obchoduje nad klíčovými hladinami, jejichž prolomení vyvolalo počátkem měsíce prudký výprodej, který přispěl k první zaznamenané krátké pozici hedgeových fondů v historii.
O autorovi:
Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.
Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě, tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů. Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.
O skupině Saxo Bank
Skupina Saxo Bank je přední fintech specialista, který přináší lidem investiční příležitosti na kapitálových trzích. Jako globální lídr v oblasti investic a obchodování s různými aktivy usiluje o realizaci své vize umožnit lidem naplňovat vlastní finanční aspirace.
Společnost Saxo byla založena v dánské Kodani v roce 1992 a stala se jednou z prvních finančních institucí, které nabídly platformu pro online obchodování, jež dává běžným investorům k dispozici stejné nástroje a stejný přístup k trhům, jaký mají profesionální obchodníci, velké instituce a manažeři investičních fondů. Jako nejpokrokovější banka, která představuje pro klienty nejlepší možnou volbu, nabízí Saxo široký přístup na globální kapitálové trhy napříč všemi třídami aktiv a umožňuje jim obchodovat z jediného maržového konta s více než 40 000 instrumenty ve více než 20 jazycích. Skupina Saxo Bank má více než 120 partnerů mezi finančními institucemi, a umožňuje tak nabídnout klientům komfortnější investování prostřednictvím technologií otevřeného bankovnictví. Saxo svým klientům
a partnerům přináší nástroje, platformy a znalosti.
Skupina Saxo Bank je držitelem čtyř bankovních licencí a je regulovaná v celosvětovém měřítku. Saxo je globální společnost s lokálním zastoupením, celková hodnota aktiv jejích klientů přesahuje 45 miliard EUR a zaměstnává více než 2100 odborníků ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Amsterdamu, Curychu, Dubaje, Šanghaje, Hongkongu a Tokia. Servis pro klienty ve střední a východní Evropě zajišťuje centrála Saxo Bank v Praze.
Podrobnější informace naleznete na adrese: http://www.home.saxo.