PRAHA 30. září – Zhruba tři miliony lidí se v Evropské unii každý rok zraní při výkonu svého povolání. Až tři tisíce z nich přitom zemřou. V České republice počet fatálních pracovních úrazů klesá, je jich téměř 3x méně než před 20 lety. Nejčastěji za pracovními úrazy stojí nepozornost a špatné vyhodnocení rizika.
Z dat Eurostatu vyplývá, že v Evropské unii dojde ročně k téměř třem milionům pracovních úrazů, nejvíce ve výrobních provozech a ve stavebnictví. A přes tři tisíce lidí ročně při výkonu zaměstnání zemře. „Zpravidla přitom k vážným úrazům dochází při běžném výkonu práce, ne při mimořádných okolnostech. K úrazům přispívá rutina, nepozornost, špatné vyhodnocení rizika, únava
i nedostatečné ochranné pomůcky,“ vysvětluje generální ředitel společnosti CWS Workwear v ČR a na Slovensku Michael Almásy.
V České republice podle dat Státního úřadu inspekce práce počet smrtelných úrazů v zaměstnání klesá, v posledních třech letech byl pod 100 ročně, loni to bylo 77 osob. To je téměř 3x méně, než bývalo obvyklé ještě před 20 lety.
„Za poklesem je větší bezpečnost práce, vylepšené bezpečnostní procesy, nová technika i lepší ochranné oděvy. Přesto je stále počet úrazů zbytečně vysoký, téma bezpečnosti práce musí více rezonovat u zaměstnavatelů i zaměstnanců,“ upozorňuje Michael Almásy.
Úřad přitom zaznamenává ročně asi 36 tisíc pracovních úrazů, zhruba dvě třetiny z nich připadají na muže. Zatímco mezi měsíci v kalendářním roce nejsou zásadní rozdíly, v jednotlivých dnech v týdnu dochází k nejvíce úrazům hned v pondělí. A nejkritičtější dobou je dopoledne mezi
9. a 11. hodinou, vyplývá z dat SÚIP.
Není přitom žádným překvapením, že nejvíce k úrazům dochází ve stavebnictví a ve výrobních závodech. „K nadpoloviční většině případů přitom dochází v místě, kde zaměstnanec pracuje běžně, k takovým situacím tak dochází kvůli podcenění situace i běžné pracovní rutině. Právě těmto případům se přitom dá předcházet nejlépe tím, že zaměstnanec bude dodržovat všechny bezpečnostní postupy, bude používat správné ochranné pomůcky a bude se naplno věnovat i rutinní práci,“ dodal Michael Almásy.
V České republice podle něj ještě větší bezpečnost práce naráží především na rozšířený švarcsystém, kdy zaměstnavatelé i odpovědnost za bezpečný výkon povolání přesouvají na spolupracující v režimu OSVČ. „To samozřejmě vede k různému obcházení pravidel a nedodržování zásad bezpečnosti práce. Změna v tomto systému může přinést ještě výraznější pokles pracovních úrazů,“ uzavřel Michael Almásy s tím, že nejzásadněji tento problém vidí ve stavebnictví. Právě stavebnictví přitom patří mezi nejrizikovější sektory, většina zaměstnanců je zde přitom vedena jako OSVČ, a tudíž nedostatečně chráněna.
O CWS
Společnost CWS Workwear založená v roce 1899 se již 125 let věnuje ochraně pracovníků a planety, je lídrem v odvětví pronájmu pracovního oblečení a s tím spojených služeb. CWS pokrývá 15 zemí s týmem 5300 profesionálů na více než 100 provozních místech. Obsluhuje 35 000 firemních klientů a poskytuje tak služby více než 1,5 milionu lidí denně.