Se snížením úrokových sazeb hypoték se zlepšila i dostupnost vlastního bydlení mladým lidem

Hradec Králové, 14. října 2024 – Změny úrokových sazeb hypotečních úvěrů se dotýkají přibližně 30 % Čechů. Jejich meziroční snížení mírně zvýšilo dostupnost vlastního bydlení mladým lidem, ale i tak si téměř 10 % Čechů hypotéku dovolit nemůže. Stejně jako v loňském roce musí lidé, kteří již hypotéku mají, kvůli vysokým úrokům výrazně šetřit na ostatních výdajích. Dostupnosti hypoték a schopnosti je splácet se věnoval průzkum společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK), která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.

Stejně jako v loňském roce platí, že největší problém s dostupností hypoték mají mladí lidé ve věku 25 až 34 let. Zatímco v loňském roce si hypotéku na vlastní bydlení nemohlo dovolit 23 % mladých Čechů, letos jde o necelých 20 %. Stejnou věkovou skupinu Čechů také nejvíce trápí změna výše úroků hypotéčních úvěrů na konci období jejich fixace. Aby mohli půjčku na bydlení dále splácet, musí se necelých 12 % výrazně uskromnit. V loňském roce tento problém trápil především Čechy ve věku 35 až 44 let. 

Podobně jako loni nemá zhruba každá osmá (13 %) domácnost s výší splátek své hypotéky problém. Výše úroků netrápí více muže (15 %) než ženy (10 %) a celkově pak čtvrtinu (23 %) Čechů ve věku 35 až 44 let. Velmi podobný zůstal také podíl Čechů, kteří žádný úvěr na bydlení nemají – 72 % (loni 71 %). V případě Čechů v produktivním věku 25 až 44 let jde přibližně o jejich polovinu, v ostatních věkových kategoriích je podíl českých domácností bez hypotéky ještě výrazně vyšší.

S nedostupností úvěru na vlastní bydlení i výší splátek mají častěji problém ženy než muži, ale rozdíl není nijak zásadní. Na hypotéku nedosáhnou nejčastěji obyvatelé velkých měst, kde jsou ceny za nemovitosti nejvyšší, svobodní lidé anebo žijící v partnerském soužití. Dostupnost hypoték roste s výší dosaženého vzdělání, ale současně jsou to právě vysokoškoláci, kdo se musí nejčastěji uskromnit kvůli výši splátek po skončení fixace,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Jen opravdu výjimečně jsou nové splátky hypotéky tak vysoké, že musejí majitelé svoji nemovitost prodat nebo si na splátky půjčit, ať už v rámci rodiny, nebo u nějaké instituce. V obou případech jde o polovinu procenta respondentů. Celkově trápí vysoké splátky hypoték především obyvatele Zlínského kraje a Vysočiny. Nejmenší problémy se splácením mají naopak obyvatelé Jihomoravského a Královehradeckého kraje.  

S dostupností úvěrů na vlastní bydlení, stejně jako loni, se nejvíce potýkají obyvatelé z Prahy, kteří jsou zaměstnanci v oboru finančních a pojišťovacích služeb, následovaní zaměstnanci armády a bezpečnostních složek a lidmi pracujícími v obchodu a ve službách. Navýšení splátek vlivem rostoucích úrokových sazeb způsobilo problémy především lidem pracujícím v zemědělství a lesnictví,“ dodává Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK. 

Nejvíce respondentů, kteří uvádějí, že výši splátek své hypotéky řešit nemusejí, pracuje v armádě a bezpečnostních složkách, v oboru IT a telekomunikací a také ve zdravotnictví.

O společnosti KRUK
Společnost KRUK Česká a Slovenská republika s.r.o. (KRUK) je členem skupiny KRUK – mezinárodní společnosti, založené v roce 1998 a působící v České republice, Polsku, Rumunsku, Německu, Itálii, Španělsku a na Slovensku. Společnost KRUK se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Spravuje pohledávky bank, pojišťoven, telefonních operátorů i poskytovatelů energií a dalších služeb. Partnerský, osobní přístup k zadluženým osobám či firmám a pochopení jejich situace jsou hlavní přednosti, kterými se KRUK vyznačuje. Cílem tohoto přístupu je motivovat zadlužené osoby k zahájení jednání o splacení dluhů. Více informací o společnosti KRUK je k dispozici na webu www.cz.kruk.eu.