Brno, 17. října 2024 – Z každoroční průzkumu Stack Overflow Developer Survey 2024, který proběhl mezi více než 65 tisíci respondenty ze 185 zemí vyplynulo, že nejpopulárnějším jazykem je JavaScript, nejvýdělečnějším je Erlang a začátečníci upřednostňují Python. Tři ze čtyř vývojářů využívají nebo se chystají využívat umělou inteligenci.
Umělá inteligence hýbe světem a logicky se nevyhýbá ani IT. Díky AI tráví až 82 % respondentů méně času psaním kódu od nuly, a díky tomu se mohou více zaměřit na revizi a optimalizaci kódu vygenerovaného AI. Vývojáři si nejvíc cení toho, že AI zvyšuje produktivitu (81 %) a pomáhá jim rychleji se učit nové věci (62 %).
Bez umělé inteligence se IT sektor neobjede
Přesto si jsou IT specialisté vědomi i stinných stránek AI. 79 % vývojářů vyjádřilo obavy z dezinformací, které AI může generovat a 64 % se obává o uvádění správných zdrojů dat. „Nejen v IT platí, že umělá inteligence je a bude skvělý sluha, ale může být zlý pán. Velmi často jde o etickou otázku. Umělá inteligence si totiž umí některé své zdroje si vymýšlet. Vždy je proto nutné nejen zdroje, ale všechna data, kontrolovat,“ upozorňuje Marian Hurta, CEO ve společnosti Engeto, která díky svým IT kurzům rekvalifikuje zaměstnance z jiných sektorů.
Letos vývojáři poprvé dostali otázku, jestli mají pocit, že by kvůli AI měli být na pozoru. 70 % z nich ale umělou inteligenci jako hrozbu nevnímá. Do značné míry proto, že plně nevyřadila člověka z rozhodovacího procesu. Nejpopulárnějším IT nástrojem je ChatGPT, který používá dvakrát více vývojářů než jeho další nejbližší alternativu – GitHub Copilot. Výzkum rovněž ukazuje, že 84 % vývojářů se spoléhá na technickou dokumentaci jako klíčový zdroj pro učení a řešení problémů.
JavaScript stále dominuje, začátečníci milují Python
Nejvyužívanějším programovacím jazykem je stále JavaScript, který používá 62 % respondentů. Na druhém místě skončil HTML/CSS (53 %), třetí byt Python (51 %) shodně s SQL (51 %). V oblasti databází došlo k zajímavému posunu. Zatímco dříve dominovala databáze MySQL, dnes se do popředí dostává PostgreSQL, kterou používá 49 % vývojářů. Jde to výrazný posun od roku 2018, kdy PostgreSQL používalo jen 33 % vývojářů.
U začátečníků na juniorních pozicích se těší velké oblibě Python. „Z našeho pohledu nejde o žádné překvapení. Python má výhody jak pro úplné programátorské nováčky, tak pro pokročilé specialisty. Začátečníci ocení především jednoduchou syntaxi,“ přibližuje výhody programovacího jazyka Hurta. IT začátečníci se z 85 % učí programovat ze zdrojů dostupných online, 56 % ve škole a 47 % prostřednictvím online kurzů.
Nejlépe placenými vývojáři nejsou ti, co pracují s nejoblíbenějšími jazyky jako JavaScript nebo Python, ale ti, kteří ovládají jazyk Erlang. I když Erlang není zcela běžným programovacím jazykem, jeho popularita roste zejména v oblastech jako telekomunikace nebo bankovnictví. WhatsApp je jedním z nejznámějších případů použití Erlangu, především kvůli potřebě škálovatelnosti a spolehlivosti při obsluhování miliard uživatelů.
IT specialisté jsou v zaměstnání spokojení
Podle průzkumu je 68 % vývojářů ve své práci šťastných a spokojených. U manažerů je toto číslo ještě o šest procentních bodů vyšší. „Ani těmto číslům se nedivíme. Doba se neustále posunuje a už dávno neplatí ve společnosti utkvělá představa, že ajťák sedí celé noci někde v temné místnosti a nemá kvůli nadbytku práce prakticky žádný sociální kontakt. IT prostředí je velmi progresivní, nabízí velmi dobré platové podmínky, a proto pro nás není překvapením, že lidé v IT sektoru mají ze své práce radost,“ říká Hurta.
Online vzdělávání a samostudium je základ
Vzdělávání v IT neprobíhá zdaleka jen ve školních lavicích. V průzkumu až 82 % vývojářů uvádí, že se učí kódovat pomocí online zdrojů, oproti tomu pouhých 49 % respondentů studuje programování pouze ve škole. Čím dál populárnější jsou nejrůznější online kurzy, tutoriály a hands-on projekty, které nevyužívají pouze teenageři a generace Z, ale i zástupci z generace X a Y (čtyřicátníci a padesátníci).
„Se zvyšujícím se věkem odchodu do důchodu roste zájem lidí o rekvalifikaci. Některé profese zanikají nebo nemají budoucnost, proto se řada lidi rozhoduje přejít do IT prostředí. Poznáváme to i na našich datech. V našich Engeto kurzech nejsou čtyřicátníci a padesátníci žádnou výjimkou, máme i několik absolventů, jejichž věk začíná číslovkou šest,“ uzavírá Hurta.