Pracovní oblečení si půjčuje již každá 10. firma, šetří peníze i emise

PRAHA 21. října – V rámci cirkulární ekonomiky a dosažení úspor stále více průmyslových firem využívá zapůjčení pracovních a bezpečnostních oděvů namísto jejich nákupu. Už firma s 50 zaměstnanci může své emise CO2 snížit o téměř 3 tuny ročně jen díky pronájmu oblečení namísto jeho nákupu. S nárůstem povinností ve vykazování ekologické odpovědnosti poroste zájem firem o pronájem pracovního oblečení.

Zatímco před 5 lety ještě téměř 100 % českých firem pracovní oděvy pro své zaměstnance nakupovalo, v poslední době roste trend jejich pronájmu, více jak 10 % už oblečení nenakupuje, ale využívá jejich půjčení. „Firmy se stále více zaměřují na úspory, nejen financí, ale i na menší ekologickou stopu. S tím, jak na stále více firem dopadá nefinanční reporting, hledají firmy různé cesty, jak snížit své emise. A pronájem pracovních oděvů je jednou z nejjednodušších cest,“ vysvětluje generální ředitel společnosti CWS Workwear v ČR a na Slovensku Michael Almásy.

Prostor pro další růst trhu je přitom podle něj velký, např. v Německu si dlouhodobě zapůjčuje pracovní oděvy zhruba třetina firem. 

Podle výpočtů CWS už středně velká firma, která potřebuje pracovní oděv pro 50 zaměstnanců, ušetří ročně téměř 3 tuny emisí CO2. Největší část z této úspory jde na vrub nižší spotřeby energií, nicméně firmy ušetří emise i na spotřebě pracích prostředků, textilního odpadu nebo vody. I po započítání nákladů na logistiku ve spolupráci s externí firmou dosáhnou čisté úspory 2980 kg CO2 ročně. To je stejně, jako např. 87 tisíc hodin provozu běžné 100W žárovky.

„U velkých firem jsou samozřejmě úspory ještě násobně vyšší. S tím, jak se povinnost nefinančního reportingu o ekologických aspektech chování firem bude postupně rozšiřovat, budou firmy stále více hledat možnosti úspor. A nebudou se bavit jen o elektroautech nebo úsporném osvětlení, budou hledat i další zdroje snížení emisí,“ připomíná Michael Almásy.

Zpráva o nefinančním reportingu bude muset být nově zveřejňována společně s výroční zprávou

společnosti. Firmy ve zprávě budou muset popsat svou obchodní činnost a její dopad na všechny

ESG aspekty podnikání. Zároveň popíší i konkrétní kroky a opatření, které v oblasti ESG podnikají i hlavní rizika spojená s touto oblastí. Za rok 2024 (tedy v roce 2025) bude reporting povinný pro firmy kótované na burze a pro velké společnosti s více než 500 zaměstnanci. V dalším roce se povinnost reportingu rozšíří i na menší firmy.

Almásy nicméně dodává, že dopad legislativy bude daleko větší. „Pravidla budou muset dodržovat i firmy, které budou chtít získat bankovní úvěr nebo budou chtít spolupracovat s velkými průmyslovými koncerny. Ty budou chtít splňovat stejná pravidla i po svých dodavatelích,“ vysvětluje. 

Kromě nižších nákladů a úspory emisí firmy ve větší míře půjčování pracovních oděvů využívají především kvůli pohodlí. Půjčovny se postarají o skladování, nákup, čištění i opravy pracovních oděvů, stejně jako o veškerou související logistiku. Almasy připomíná, že důležitým faktorem je
i bezpečnost práce, kdy firmy získávají kvalitní oblečení splňující všechny bezpečnostní normy
a pravidla. 

Bezpečnější pracovní oděvy přispívají i k poklesu vážných pracovních úrazů. V České republice podle dat Státního úřadu inspekce práce počet smrtelných úrazů v zaměstnání klesá, v posledních třech letech byl pod 100 ročně, loni to bylo 77 osob. To je téměř 3x méně, než bývalo obvyklé ještě před 20 lety. 

Není přitom žádným překvapením, že nejvíce k úrazům dochází ve stavebnictví a ve výrobních závodech. „K nadpoloviční většině případů přitom dochází v místě, kde zaměstnanec pracuje běžně, k takovým situacím tak dochází kvůli podcenění situace i běžné pracovní rutině. Právě těmto případům se přitom dá předcházet nejlépe tím, že zaměstnanec bude dodržovat všechny bezpečnostní postupy, bude používat správné ochranné pomůcky a bude se naplno věnovat i rutinní práci,“ dodal Michael Almásy.

O CWS

Společnost CWS Workwear založená v roce 1899 se již 125 let věnuje ochraně pracovníků a planety, je lídrem v odvětví pronájmu pracovního oblečení a s tím spojených služeb. CWS pokrývá 15 zemí s týmem 5300 profesionálů na více než 100 provozních místech. Obsluhuje 35 000 firemních klientů a poskytuje tak služby více než 1,5 milionu lidí denně.