Praha, 30. října 2024 – Nemocniční ambulance primární péče se stávají důležitým pilířem pediatrické péče v České republice. Pomáhají řešit personální krizi v pediatrii, zároveň poskytují rodičům volné kapacity pro registraci jejich dětí, čímž vykrývají nedostatek dětských lékařů v mnoha regionech. Aktuálně je v těchto ambulancích registrováno téměř 30 000 dětí. Systém nemocničních pediatrů má však i své kritiky. Podle předsedy České pediatrické společnosti však jde o krátkozraký pohled na celou problematiku dětských lékařů.
Nedostatek pediatrů v mnoha oblastech Česka nutí rodiče hledat další možnosti lékařské péče pro své děti. Pediatrické ambulance, které fungují v rámci dětských oddělení některých nemocnic, se tak pro ně stávají stále častějším řešením. Kombinují totiž výhody primární péče s odborným zázemím nemocnic, čímž zajišťují nejen dostupnou péči, ale také kvalitní diagnostiku a léčbu, která přesahuje možnosti běžné pediatrické praxe.
Řešení personální krize
Podle nejnovějších údajů z dotazníkového šetření, které provedla Česká pediatrická společnost v říjnu letošního roku, provozuje alespoň jednu pediatrickou ambulanci 29 z 88 dětských oddělení nemocnic v České republice, přičemž některá oddělení jich mají i více. Celkově dnes po republice funguje 39 nemocničních ambulancí, které tak výrazně pomáhají řešit dlouhodobý nedostatek praktických dětských lékařů.
Přesto se objevují i kritické hlasy, například ze strany Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD), podle kterého tyto nemocniční ambulance nepřinášejí očekávané výsledky a mají nízké počty registrovaných pojištěnců. To však ostře odmítá prof. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., předseda České pediatrické společnosti: „Průměrná kapacita nemocniční pediatrické ambulance činí kolem 700 registrovaných dětí, což se téměř vyrovná počtu, které mají běžné ordinace praktických lékařů pro děti a dorost. Tyto ambulance dosud pomohly zajistit primární péči přibližně každému šestému dítěti, které hledalo pediatra, a to ještě není jejich kapacita zcela naplněna.“ Tyto údaje podle něj jasně ukazují, že nemocniční pediatrické ambulance hrají zcela nepochybně nezastupitelnou roli při poskytování primární péče dětem a dospívajícím. „Jejich význam navíc stále roste, protože pomáhají ulevit samostatně ordinujícím pediatrům, kteří čelí vysoké pracovní zátěži. Představují velmi efektivní řešení současných problémů primární péče a Česká pediatrické společnost jejich další rozšiřování jednoznačně podporuje,“ dodává prof. Bronský.
Přínos pro pacienty i mladé pediatry
Díky nemocničním ambulancím je možné nejen lépe reagovat na poptávku po primární péči o děti, ale také poskytnout mladým pediatrům zázemí, které jim umožní získat rozmanitější zkušenosti a odborné dovednosti v nemocničním prostředí. „Provozování nemocniční pediatrické ambulance je pro nás obrovským přínosem. Můžeme pokrýt nejen základní pediatrickou péči, ale i složitější případy, které vyžadují specializovanou nemocniční diagnostiku a léčbu,“ souhlasí MUDr. René Hrdlička, Ph.D., primář dětského oddělení Nemocnice Kolín.
Nemocniční ambulance primární péče poskytují mladým pediatrům možnost pracovat v zázemí nemocnice, kde mají možnost setkat se s širším spektrem diagnóz a léčby než v běžných ordinacích. Tímto způsobem se tak výrazně zlepšuje jejich vzdělávací proces i připravenost na samostatnou praxi. „Naše ambulance je nejen důležitým centrem pro pacienty, ale také místem, kde mladí lékaři mohou získat cenné zkušenosti a rozvíjet se v řadě specializovanějších oblastí,“ říká MUDr. Jana Augustínová, primářka z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice.
Do budoucna se očekává, že kapacita těchto ambulancí bude i nadále růst – otevření nových ordinací primární péče plánuje několik dalších dětských oddělení nemocnic. „Měli bychom společně pracovat na tom, aby se tento úspěšný model mohl nadále rozvíjet a přispívat ke zlepšení péče o děti a dorost v České republice,“ uzavírá prof. Bronský z České pediatrické společnosti.
Česká pediatrická společnost (www.pediatrics.cz) je odborná společnost zdravotnických pracovníků se zájmem o zvyšování odborné úrovně v oblastech preventivní, diagnostické, léčebné i vysoce specializované péče o děti a mladistvé v ČR s cílem podporovat zdravý růst a vývoj, preventivní opatření, správnou výživu a kvalitu života dětí a mladistvých ve zdraví i nemoci. Sdružuje pediatry, kteří pracují v primární péči, v nemocnicích, na fakultních klinikách, ve specializovaných ambulancích i v pediatrickém výzkumu. Mezi specifické úkoly ČPS patří i podpora vědecko-výzkumné činnosti a pomoc při vytváření podmínek pro zavádění vědecky podložených postupů v prevenci, diagnostice a léčbě dětí a mladistvých, podpora pregraduálnímu, postgraduálnímu i celoživotnímu vzdělávání v pediatrii, rozvoj spolupráce se státními organizacemi, firmami a dalšími organizacemi, které se zaměřují na problematiku v oblasti preventivní a zdravotní péče o děti a mladistvé v ČR.