Na Českém vysokém učení technickém v Praze (ČVUT) se ve středu 23. října 2024 sešli výzkumníci a zástupci zapojených institucí, aby oficiálně odstartovali projekt CEDMO 2.0 NPO. Cílem projektu je zvyšovat odolnost české společnosti proti dezinformacím, a to zejména za pomocí nástrojů umělé inteligence. Financován je Ministerstvem průmyslu a obchodu z Národního plánu obnovy. Hlavním řešitelem je ČVUT a dále se na něm podílí Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, Česká tisková kancelář a Demagog.cz.
Projekt CEDMO 2.0 NPO se zaměřuje na boj s dezinformacemi za pomocí nástrojů umělé inteligence, a to mezioborově, což jej činí unikátním. Do vývoje těchto nástrojů budou zapojeni nejen odborníci na AI, ale také jazykovědci. Nástroje umělé inteligence budou využívat rovněž experti na vzdělávání, aby zvýšili digitální gramotnost obyvatel ČR. Zaměří se především na znevýhodněné skupiny lidí, např. seniory či zrakově a sluchově postižené. Důležité místo mají v projektu také právníci, kteří se budou soustředit na problematiku regulace umělé inteligence v médiích. V neposlední řadě se do projektu zapojí rovněž mediální experti. Projekt byl podpořen částkou 175 milionů korun a potrvá do dubna 2026.
Úvodní setkání zahájil garant projektu, prof. Jiří Matas, který působí na katedře kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Představil jednotlivé aktivity projektu a nastínil budoucí vývoj. Odborníci se na podobném akci setkají ještě čtyřikrát; třikrát v průběhu projektu a počtvrté na závěr projektu. Projektová rada se bude scházet každý měsíc. “Mám radost, že jsme se tu sešli v hojném počtu. Už toto úvodní setkání ukázalo, kolik možností, jak bojovat s dezinformacemi, existuje a jaké nástroje můžeme vyvinout. Přednášky zapojených vědců byly velmi zajímavé a umožnily jednotlivým subjektům navázat spolupráci,” ocenil rozmanitost přítomných odborníků a širokou spolupráci prof. Matas.
Celý den se nesl v duchu představení projektových aktivit a odborných týmů. Nejprve byly představeny činnosti konsorcia CEDMO (Central European Digital Media Observatory), které se soustředí především na fact-checking, vzdělávací aktivity a výzkum. Tento stejnojmenný český projekt na jeho aktivity naváže a rozšíří jeho nástroje. Své aktivity představila také Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, která se zaměří na zvyšování digitální gramotnosti, a Právnická fakulta Masarykovy univerzity, která se soustředí na regulaci využívání umělé inteligence v médiích.
Dále byly uvedeny odborné týmy z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty UK, které budou pracovat například na nástrojích pro monitoring hlasových zpráv ve více jazycích nebo se zaměří na problematiku faktických chyb ve výstupech velkých jazykových modelů. Vědci z katedry počítačů a katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT budou vyvíjet nástroje umělé inteligence pro detekci deepfake videí, výstupů generativní AI a jiného zmanipulovaného materiálu či pro moderaci internetových diskuzí, do kterých jsou zapojeni internetoví trollové šířící dezinformace.
Své aktivity představili rovněž výzkumníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Ti budou využívat velké jazykové modely pro detekci změny názorů ve společnosti nebo zkoumat uvažování neuronových sítí, díky čemuž budou moci například odhalit chatboty.
Přednášky trvaly až do pozdního odpoledne. Všichni přítomní tak měli možnost důkladně poznat, na čem budou jednotlivé týmy v rámci projektu pracovat. Úvodní setkání poskytlo prostor pro navazování kontaktů a spoluprací mezi subjekty, které tak mohou společně posunout svůj výzkum dále, dosáhnout projektových cílů a zvýšit odolnost české společnosti vůči dezinformacím.
Autor fotografií: Petr Neugebauer, FEL ČVUT
Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.