Každý pátý Čech má předstupeň cukrovky. Většinou to ale neví, což je škoda pro všechny

Hodnota cukru v krvi nad 5,5 mmol/l. Pokud se o ní dozvíme včas, můžeme vzniku opravdové cukrovky zabránit pouhou změnou životního stylu nebo užíváním léků. Jenže prediabetes nebolí ani se nijak neprojevuje a většina Čechů se o svou hladinu cukru aktivněji nezajímá.

„Z dostupných studií víme, že míra kompenzace diabetu v prvním desetiletí trvání nemoci ovlivňuje počet komplikací v desetiletí následujícím. Proto je nejlepším způsobem, jak léčit cukrovku, přechodu do diabetu předejít,“ uvedl ostravský diabetolog a prezident České podiatrické společnosti Miroslav Koliba. Teprve po deseti až dvaceti letech trvání cukrovky se objevují příznaky jako únava a častá vyčerpanost, horší hojení ran, zhoršené vidění nebo časté infekce močových cest. Do té doby jsou lidé odkázáni na krevní testy, na které je může poslat praktický lékař.

Kontrola glykémie by měla ze zákona probíhat ve věku 18, 30 a 40 let, po čtyřicítce potom každé dva roky. Jenže rozestup mezi třicítkou a čtyřicítkou může být poměrně dlouhý. Z údajů zdravotní pojišťovny RBP vyplývá, že se v populaci v posledních letech zvýšil podíl osob s diabetem 2. typu. Tedy s onemocněním, na jehož vznik a rozvoj má velký vliv životní styl. K největšímu relativnímu nárůstu případů přitom došlo právě u mladších dospělých. Počet prediabetiků není přesně známý, protože ještě donedávna nebylo tomuto zdravotnímu stavu věnováno mnoho pozornosti. 

Odhaduje se však, že ve věku 25 až 35 let má prediabetes nebo diabetes téměř 10 procent české populace. U osob nad 55 let už trpí diabetem nebo prediabetem více než polovina Čechů. Přitom pokud se prediabetes zachytí včas, nemusí k rozvoji cukrovky vůbec dojít. „Jeden dospělý diabetik stál zdravotní pojišťovnu v roce 2023 přibližně 95 tisíc Kč,“ konstatuje Ivo Čelechovský ze zdravotní pojišťovny RBP. „Prediabetik je výrazně levnější, jeho léčba ve velké míře spočívá v zodpovědnosti a změně jeho stravovacích a pohybových návyků. Včasný záchyt tohoto stavu může významně zlepšit zdravotní vyhlídky pacientů, proto by lidé měli podstupovat preventivní kontrolu krevního cukru častěji.“

Pojišťovna RBP přišla jako první s projektem preDIA, v jehož rámci hradí pravidelné preventivní vyšetření cukru v krvi všem svým pojištěncům již od 35 let. „Mladším lidem navíc nabízíme příspěvek na vyšetření krevního cukru z fondu prevence. Také jsme zahájili pilotní dvouletý projekt, který se zaměřuje na nově diagnostikované prediabetiky. Díky aplikaci speciálního senzoru, který dokáže neustále snímat hodnoty cukru v krvi, tak získají přehled, jak jim cukr v krvi během dne klesá nebo stoupá. To je důležitý krok k tomu, aby se naučili cukr v krvi regulovat sami. Lékař jim pak na základě tohoto měření také bude moci doporučit léčebná opatření na míru,“ doplňuje Ivo Čelechovský. Účastníci projektu preDIA navíc mohou čerpat příspěvky na služby nutričního terapeuta, které u prediabetiků nejsou běžně hrazeny z veřejného pojištění.

Více zjistíte na www.rbp213.cz.

O společnosti

RBP, zdravotní pojišťovna je největší regionální zaměstnaneckou zdravotní pojišťovnou v České republice. Registruje 430 tisíc pojištěnců, kteří mají k dispozici 39 poboček a spolupracuje s bezmála 16 tisíci smluvních lékařů. Svým klientům v rámci preventivních a bonusových programů poskytuje široké spektrum příspěvků a celoročně pro ně pořádá i celou řadu zdravotně osvětových a prezentačních akcí. RBP je členem Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Angažuje se v rámci rozvoje inovativních lékařských postupů a projektů, podporuje prevenci a zdravý životní styl obyvatelstva a aktivně spolupracuje na řešení systémových otázek a principů českého zdravotnictví.

Více informací o službách, programech a aktivitách RBP naleznete 

na www.rbp213.cz.