Další ročník Robosoutěže pro student(k)y středních škol je tu! Letos přihlášených 171 týmů se postupně utká během čtyř kol ve dnech 19. až 22. listopadu v Zengerově posluchárně na FEL ČVUT. I tentokrát pro ně organizátoři z katedry řídicí techniky FEL připravili zajímavou výzvu. Soutěžící budou ze stavebnice LEGO® MINDSTORMS® programovat robota – popeláře!
S čím konkrétně se studenti a studentky středních škol musí popasovat? „Úkolem je postavit a naprogramovat robota tak, aby během 90 sekund, samostatně a bez jakékoliv další pomoci, vyčistil hrací hřiště,“ uvedl hlavní organizátor dr. Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky. „Robot na hřišti musí přemístit a případně roztřídit co nejvíc barevných pingpongových a basketbalových míčků rozmístěných na soutěžní ploše do předem definovaných zásobníků,“ popsal pak dr. Hlinovský průběh úlohy. Zdůraznil, že soutěžící nesmí ovládat robota prostřednictvím hlasu, bluetooth či jiného komunikačního kanálu. Účastníci a účastnice v maximálně tříčlenných týmech naopak mohou využít libovolný programovací jazyk.
„Osm nejlepších týmů z každého kola, celkem tedy 32 týmů, se pak zúčastní finále v rámci předmětu Roboti v bakalářském programu Kybernetika a robotika,“ sdělil dr. Hlinovský. Odborná porota podle jeho slov také může až osmi dalším týmům udělit tzv. divokou kartu, díky níž do finále, které se v Zengerově posluchárně uskuteční 13. prosince, postoupí.
Podzimní etapy Robosoutěže cílené na střední školy se každoročně účastní stovky studentů a studentek, které baví robotika. Vedle cenných praktických zkušeností, které využijí i při budoucím studiu na vysokých školách, získají vítězné týmy také hodnotné ceny. Loňský ročník, v němž účastníci a účastnice programovali roboty stavící věž z kostek, vyhrál tým SAKIRI z Integrované střední školy technické v Benešově. Tvořili jej studenti Richard Kohel, Kirill Kilčickij a Samuel Moravčík.
V předchozích ročnících týmy měly za úkol postavit a naprogramovat například „robota – basketbalistu“, „robota-číšníka“ nebo „robota-horolezce“.
Soutěž se koná pod záštitou Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, generálního partnera ROBOSOUTĚŽE – firmy BTL Medical Development a.s. a firem MathWorks, HUMUSOFT, ŠKODA AUTO, FANUC, SICK a STRAND.
Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.