V loňském roce byly rozděleny finanční prostředky z Evropské unie, které byly určené k obnovení kulturní infrastruktury. V každém kraji by díky nim mělo vzniknout Kulturně-kreativní centrum, jehož cílem je rozvoj kulturního a kreativního sektoru v jednotlivých krajích, zvýšení mezioborové spolupráce, rozvíjení inovačního potenciálu, zvýšení udržitelnosti kulturní infrastruktury a podpora statusu umělce. Jedno z center za kraj Vysočina vzniká v areálu žďárského zámku. Na žďárské Kulturně kreativní centrum je z tohoto programu určeno 155 milionů korun. Kraj Vysočina podpoří výstavbu Kulturně kreativního centra částkou 27 milionů korun, která je určena na dokončení stavby. Po dlouhých přípravách, schválení projektové dokumentace a získání stavebního povolení, začala v říjnu 2024 přestavba budovy konventu, ve které bude ambiciózní projekt realizován.
„Kulturně kreativní centrum Vysočina navazuje na tradiční úlohu místa, kde vzniká – v konventu bývalého cisterciáckého kláštera v areálu zámku Žďár nad Sázavou. Prostor vždy sloužil pro vzájemné setkávání. Projekt se naplňuje díky podpoře státu a dotací z Národního plánu obnovy a výsledkem bude centrum, které propojí kulturní a kreativní dění v regionu a bude opět sloužit k setkávání a inspiraci. Díky patří i kraji Vysočina za spolufinancování a paní Marii Kinsky za energii, kterou do projektu dlouhodobě vkládá,“ uvedl náměstek Ministerstva kultury, Ondřej Chrást.
Na Vysočině vzniká kreativní hub
Kulturně kreativní centrum Vysočina vzniká v areálu žďárského zámku, konkrétně v budově konventu. Otevřené bude pro všechny. Jedná se o veřejnou službu, která bude podporovat kulturně-kreativní aktivity, mezioborové propojování, všestranný rozvoj lidského potenciálu a také regionu. Právě kreativita je pevně zakořeněná v celém zámeckém areálu, který je výsledkem 800 let tvořivosti místních lidí, na což projekt navazuje. Kreativita je neviditelnou hodnotou regionu. „Jsem rádi, že jsem získali všechna potřebná povolení pro realizaci stavby, i když to trvalo déle, než jsme původně předpokládali. Budova konventu se nyní začala přeměňovat v kreativní interdisciplinární a kulturní hub, který bude propojovat, podporovat a zviditelňovat kreativitu na Vysočině v mezinárodním kontextu. Realizace centra by měla proběhnout tak, aby na konci roku 2025 mohla začít sloužit veřejnosti a uskutečnily se zde první aktivity,“ přibližuje Marie Kinsky.
Kreativní centrum na Vysočině v budově bývalého konventu
Kreativně-kulturní centrum vzniká přestavbou budovy konventu. Ta historicky sloužila jako místo pro setkávání a komunikaci mezi mnichy a pracovníky, byla to pozice mezi duchovní a praktickou prací, která se propojovala v jednom místě. Při rekonstrukci budovy budou některé části zachovány, vzniknou ale i nové dostavby, aby budova účelně umožňovala cirkulaci lidí, myšlenek a také světla. „Naším cílem je vytvořit prostor, který bude sloužit jako inspirativní místo pro lidi z regionu, celé ČR, ale také ze zahraničí. Budou se zde potkávat studenti, nezávislí a inovativní umělci, badatelé z univerzit, zástupci firem, ale také veřejnost. Prostor bude otevřený všem a věříme, že synergie kolem kreativity dá vzniknout novým způsobům myšlení a projektům,“ přibližuje plány Marie Kinsky. Centrum má sloužit celé Vysočině, jeho partnery jsou kromě měst Žďár nad Sázavou a Nového Města na Moravě a jejích příspěvkových organizací, také některé krajské příspěvkové organizace z oblasti kultury a umění, jako např. Horácké divadlo, Krajská knihovna, či krajská muzea a galerie. Memorandum o spolupráci je v tuto chvíli uzavřeno s celkem 22 subjekty, mezi nimiž jsou i některé školy, např. Vysoká škola polytechnická v Jihlavě, Škola na radosti, nebo ZUŠ. Spolupráce je navázána i s inovativními firmami, např. ICE Industrial Servises.
„Co nás velmi potěšilo, je i mezinárodní zájem o náš projekt na Vysočině. Aktivity žďárského zámku neunikly mezinárodní Asociaci kulturně kreativních center. Ta si klade za cíl oživit památky v regionu skrz podporu současného umění, rozvoj mladých talentů, zapojení do místního života a ekologické odpovědnosti. V České republice by toto centrum chtělo spolupracovat právě se Zámkem ve Žďáře nad Sázavou. Tento záměr prezentovali při návštěvě Kraje Vysočina v polovině července,“ doplňuje projektový manažer zámku Ladislav Bárta.
„Centrum může v budoucnu hrát velmi zajímavou roli v turismu regionu. Projekt je příležitostí pro zapojení inovativních technologií i mezigeneračnímu dialogu, kdy představuje příležitost k rozvoji těchto vazeb. Samotný budoucí provoz je spojen s velkými očekáváními nejen ze strany veřejnosti a Kraje Vysočina, ale také kulturní organizací, které jsou, alespoň z úrovně kraje, připraveny s Centrem úzce spolupracovat,“ uvedl Jiří Pokorný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.
Sdílení zkušeností napříč republikou
V České republice by měla kulturně kreativní centra fungovat téměř v každém regionu. Mezi vybrané projekty bylo v loňském roce na základě tzv. Národního plánu obnovy rozděleno téměř 2,6 miliardy korun. Zástupci jednotlivých projektů se pravidelně setkávají, aby sdíleli své zkušenosti. Zámek Žďár z.s. hostil již dvě inspirativní setkání.