Již tuto středu 20. listopadu proběhne slavnostní finále 15. ročníku prestižní česko-slovenské soutěže diplomových prací IT SPY, která každoročně vyzdvihuje výjimečné studenty v oblasti informatiky. Finále, na němž bude vyhlášen vítěz letošního ročníku, začne v 10:00 dopoledne veřejnou prezentací prací finalistů a vyvrcholí od 18:00 slavnostním vyhlášením výsledků v refektáři Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
V letošním roce se finalisté mohou těšit na atraktivní ceny, které zahrnují nejen finanční podporu, ale také cenné příležitosti pro rozvoj jejich projektů. Nejlepší soutěžící obdrží od organizátora soutěže, předního softwarového domu PROFINIT, finanční odměnu ve výši 2000 eur na další rozvoj svého projektu. Dále budou oceněni hodnotnými cenami od hlavních partnerů soutěže – T-Mobile a Raiffeisenbank, a to včetně odborného školení v Počítačové škole GOPAS. Mladé informatiky podporuje také asistenční společnost GLOBAL ASSISTANCE. Tradiční soutěžní kategorií je Cena veřejnosti, ve které se letos sešlo 737 hlasů.
Finále soutěže IT SPY 2024 bude probíhat ve dvou částech:
Prezentace finalistů: Od 10:00 budou soutěžící prezentovat své diplomové práce před odbornou porotou a publikem.
Slavnostní vyhlášení vítězů: Od 18:00 se uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků, během kterého budou oceněni ti nejlepší v několika kategoriích. Finálový večer bude online přenášen zpravodajskými portály prostřednictvím České tiskové kanceláře a k dispozici bude i na sociálních sítích soutěže. Sledovat jej můžete na odkazu: https://www.ceskenoviny.cz/pr/zpravy/2597350?h=cdc84a6209830c4eac93f391a3ed542e
Soutěž IT SPY, která je otevřená pro studenty a absolventy českých a slovenských univerzit, se zaměřuje na podporu nadějných projektů, které mají potenciál pro komerční nebo vědecké uplatnění v oblasti informačních technologií. Vítězové si kromě věcných cen a finančního ohodnocení odnesou také cenné zkušenosti, které jim mohou pomoci na jejich profesní cestě.
Finalisté soutěže:
- Attila Zsíros (Masarykova univerzita, Fakulta informatiky): Ve své práci „Automatická virtuální kamera“ navrhl algoritmus pro automatizované ovládání kamer při sportovních zápasech, který zajišťuje, že jsou včas zachyceny ty nejzajímavější momenty utkání, čímž výrazně zefektivňuje práci kameramanům.
- Zuzana Mačicová (UNIBA.sk, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky) ve své diplomové práci „Adaptivní řízení kroku čtyřnohého robota“ navrhla algoritmus, který umožňuje robotovi přirozený pohyb v různém prostředí a zároveň se vyhýbá překážkám. Tato práce byla již představena na několika studentských soutěžích.
- Jiří Janota (České vysoké učení technické, Fakulta elektrotechnická). Jeho projekt „Mapování včelí plástve robotem“ využívá počítačové vidění a mobilní robotiku k automatizovanému sledování přírodních jevů.
- Tomáš Husák (Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta): V práci „Vylepšení typové inference v jazyce C#“ se zaměřuje na vylepšení programovacího jazyka C#, které usnadní programátorům práci automatickým odvozováním typů. Toto řešení má významné praktické využití.
- Eliška Krátká (České vysoké učení technické, Fakulta informačních technologií) ve své diplomové práci „Metody kvantového počítání pro klasifikaci malware“ zkoumá možnosti využití kvantových počítačů pro detekci škodlivého softwaru pomocí metod kvantového strojového učení.
- Ondřej Havlíček (Západočeská univerzita, Fakulta aplikovaných věd): V projektu „Svalová interakce v kontextu modelování deformace svalů pomocí metody Position Based Dynamics“ využívá algoritmus simulující fyzikální vlastnosti pohybů svalů k modelování svalové interakce u sportovců, což pomáhá předcházet přetížení a úrazům.
- Michal Marhan (Vysoká škola ekonomická, Fakulta informatiky a statistiky): Jeho práce „Tvorba modelu strojového učení pro rozpoznání záměru z rádiové komunikace ATC“ se zaměřuje na řízení letového provozu. Model umělé inteligence dokáže rychle analyzovat komunikaci na menších letištích a rozpoznat potenciální nebezpečí.
Kompletní přehled finalistů je zveřejněn na webu soutěže: https://www.itspy.cz/rocnik/2024/.
Soutěž se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Hospodářské komory ČR, Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a KINIT.
Soutěž podporují také partneři: Raiffeisenbank, T-Mobile, Počítačová škola Gopas, GLOBAL ASSISTANCE.
O soutěži IT SPY
IT SPY je oficiální soutěž českých a slovenských univerzit o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Po odborné stránce soutěž zaštiťují česká a slovenská sekce celosvětové profesní organizace ACM. Cílem soutěže je podpořit studenty v jejich studiu a pomoci jim uplatnit tuto snahu i výsledky v praxi.
IT SPY 2024 je již patnáctým ročníkem této soutěže. Každoročně mohou fakulty prestižních českých a slovenských univerzit nominovat až 10 % z celkově obhájených prací svých studentů. Jejich kvalita je pak posuzována akademickou porotou z pohledu rešerše, výzkumu, vyhodnocení řešení a realizace. Soutěž organizují české a slovenské univerzity a Czech and Slovak ACM Chapters a přední český software house Profinit.
Zájemci o práci v IT se mohou zaregistrovat na webu www.itspy.cz pro zasílání pracovních nabídek od partnerů soutěže.
Více informací naleznete na www.itspy.cz nebo www.itspy.sk.
O společnosti PROFINIT EU, s.r.o.
PROFINIT je od roku 1998 významným hráčem na poli application outsourcingu a information managementu. Úspěšně dodává řešení především v oblasti vývoje software na zakázku, datových skladů, umělé inteligence a business intelligence zákazníkům v ČR a západní Evropě. PROFINIT je dlouhodobým partnerem více než 50 významných společnosti z oblastí financí, telekomunikací, utilit a státní správy (v České republice jsou to mj. Česká spořitelna, ČSOB, ČSOB pojišťovna, Komerční banka, O2, Vodafone a řada dalších).
PROFINIT poskytuje komplexní služby od návrhu a optimalizace procesů, business a IT architekturu až po finální dodávky ICT řešení. Je pravidelně zmiňován v reportech od společnosti Gartner a úzce spolupracuje s univerzitami v oboru. Více informací naleznete na www.profinit.eu.