Praha, 2. 12. 2024 – Banking se posouvá kupředu a digitální asistent, který vás provede světem osobních financí, je ukázkou evoluce asistenčních služeb. V listopadu spustila Česká spořitelna pro první klienty funkci Hey George, virtuálního asistenta postaveného na technologii ChatGPT4o, který poskytne personalizovaný přístup každému klientovi. Jedná se o funkci, kterou žádná z českých bank zatím nezavedla.
Chatboti a voiceboti se v bankovnictví stále více prosazují a stávají se prostředkem, který transformuje komunikaci mezi bankami a jejich klienty. Dle odborníků v průběhu následujících pěti let konverzačních asistentů založených na umělé inteligenci v rámci bank přibude. Boti se tak pravděpodobně stanou hlavním nástrojem, jakým budou běžní zákazníci přistupovat k finančním službám.
Hlavní úloha konverzační umělé inteligenci v bankovnictví spočívá v automatizaci a personalizaci služeb, kde boti dokážou rychle zpracovat jednoduché požadavky, jako jsou dotazy na zůstatky, transakční historii, nebo dokonce poskytnout základní finanční poradenství. Chatboty a voiceboty používá Česká spořitelna už dlouho, Hey George je však dalším posunem. „Na Hey George pracujeme již více než rok. Tento chatbot využívá sílu nejmodernějšího modelu OpenAI GPT-4o, ale funguje v bezpečném a uzavřeném prostředí Azure. Hey George zná všechny funkcionality internetového bankovnictví George České spořitelny, včetně informací o klientských transakcích a jeho produktech. Je to první chatbot, s nímž si můžete o svých transakcích popovídat. Do budoucna vám Hey George nabídne i finanční poradenství,” komentuje vývoj člen představenstva České spořitelny odpovědný za provoz a IT Martin Kobza.
Výhodou je, že tato technologie je dostupná 24/7, což zvyšuje efektivitu a dostupnost služeb pro klienty, a její implementace probíhá v souladu s aktuální legislativou a s ohledem na maximální bezpečnost klientských dat. „Zakládáme si na ochraně dat klientů a vždy postupujeme v souladu s platnou legislativou, a to jak lokální, tak i s nařízením Evropské unie o umělé inteligenci z roku 2021,” uvádí Martin Kobza.
Regulace zavádí povinnost prokazovat, že systémy umělé inteligence fungují transparentně a v souladu s pravidly pro ochranu dat. Cílem nařízení je stanovit právní rámec pro bezpečné a etické využívání umělé inteligence v různých sektorech, včetně bankovnictví. Nařízení rozděluje systémy umělé inteligence do čtyř kategorií podle rizik: nepřijatelné riziko, vysoké riziko, omezené riziko a minimální riziko. Bankovní sektor je především ovlivněn pravidly pro vysoce rizikové aplikace, které zahrnují systémy spojené s finančním dohledem, detekcí podvodů nebo kredibilitou klientů.
Vývoj botů pokračuje, člověk však stále zůstává nenahraditelným
Vývoj chatbotů začal nejprve s jednoduššími verzemi, které se omezovaly na předpřipravené odpovědi, ale postupem času se díky pokroku v umělé inteligenci i strojovém učení tyto systémy staly sofistikovanějšími. Dnešní chatboti a voiceboti dokážou analyzovat historická data klientů a přizpůsobit jim své rady či doporučení, což vede k lepší personalizaci a zvýšení spokojenosti zákazníků.
Trendy směřující k budoucnosti zahrnují tzv. konverzační bankovnictví, kde interakce s chatboty a voiceboty budou stále důležitější součástí mobilních a online bankovnictví. „Hey George se stává stále důležitější součástí platformy George, avšak nejde o jedinou inovaci, kterou George přináší. Od roku 2025 bude obsluha našich klientů na pobočkách probíhat prostřednictvím platformy George. Digitální klienti budou moci využívat George přímo ve svém mobilu. Klientům, kteří zatím George nepoužívají, poradci na tabletech ukážou funkce platformy a během interakce je s ní seznámí. Pomůžeme našim klientům překonat bariéry, které jim dosud brání v plném využívání digitální samoobsluhy. Role poradců na pobočkách se mění – jejich hlavní zaměření bude na poskytování finančního poradenství. Naši poradci jsou klíčoví pro naplnění naší filozofie péče o finanční zdraví našich klientů,” dodává Martin Kobza.
Budoucí směr vývoje konverzačního bankovnictví bude pravděpodobně zahrnovat masovou personalizaci a lepší integraci napříč kanály, aby banky poskytovaly konzistentní komunikaci napříč mobilními aplikacemi, weby a hlasovými asistenty. I když umělá inteligence je schopna přebírat od lidských kolegů některé úkoly, člověk stále zůstává klíčovým faktorem.
Veškeré nové technologie jsou v České spořitelně implementovány s maximálním důrazem na klienta a bezpečnost jeho dat. „Technologie založené na umělé inteligenci skýtají velký potenciál, přičemž je implementujeme vždy s nejvyšším důrazem na bezpečnost,” dodává na závěr Martin Kobza.
O IT České spořitelny:
Česká spořitelna má jedno z největších IT oddělení v Česku. Jejich řešení používají každý den miliony uživatelů, typickým příkladem je internetové bankovnictví a mobilní aplikace George. Česká spořitelna aktuálně zaměstnává přibližně 1500 specialistů v oboru a své IT týmy neustále rozšiřuje. V hodnotě investic do moderních technologií je v první pětce firem. Pod jednou střechou řeší všechny bankovní projekty end-to-end. Díky transformaci na agilní způsob práce v roce 2018 jsou jednotlivé profese v byznysových a technických týmech úzce propojené. Autonomní týmy využívají kombinaci fyzické blízkosti a remote spolupráce. Týmy pracují s jednotným systémem, který pokryje více funkcí. V rámci konsolidace a optimalizace IT se daří IT zjednodušit infrastrukturu, rozložit monolitické systémy a zlepšit jejich komunikaci. Česká spořitelna se učí od startupů a obohacuje banku o inovace z jejich prostředí. Snaží se využívat technologie, které jsou svým designem udržitelné, moderní, efektivní a díky nimž lze snížit spotřebu energií a uhlíkovou stopu. Více informací najdete na: https://kariera.csas.cz/cs/o-praci/it a https://ittrendy.cz.