Tisková zpráva, Praha 4.12.2024 – Asociace nájemního bydlení (ANB) připravila vlastní plán, jak v Česku koncepčně rozvíjet trh s nájemním bydlením. Dvacet bodů rozvíjí klíčové oblasti a nešetří konkrétními úkoly. “Česko už několik let prožívá renesanci nájemního bydlení a dnes je zcela zjevné, že nájemní bydlení bude jedním ze základních pilířů bydlení v Česku. Koncepce jeho rozvoje tady chybí, a proto s ní přicházíme,” říká prezident ANB Jakub Vysocký.
Dvacet bodů je rozdělených do čtyř základních kapitol: Právo a digitalizace, Kapitálový trh a municipality, Urbanismus a specifické plánování a Etika, profesionalita a udržitelnost. Každá z kapitol obsahuje několik konkrétních úkolů a má i svůj časový horizont plnění. “Realizace povede k větší motivaci majitelů byty pronajímat, k efektivnějšímu využití stávajícího bytového fondu v majetku municipalit, k rychlejší výstavbě nájemního bydlení a k celkové kultivaci trhu,” vysvětluje viceprezident ANB Tomáš Kašpar.
Právo a digitalizace
V oblasti Práva a digitalizace ANB doporučuje zachovat nájemní bydlení jako neregulované tržní prostředí, novelizaci Občanského zákoníku, přijetí eIDAS jako jisté varianty podpisu dokumentů, zavedení fikce doručení nebo zjednodušení vyúčtování služeb a zjednodušení zdanění příjmů z nájmu. “U těchto úkolů jsme přesvědčeni, že na to musí stačit jedno čtyřleté volební období,” vysvětluje prezident ANB Jakub Vysocký. “Digitalizace nájemního vztahu a zjednodušení zdanění a vyúčtování opět povede k růstu počtu bytů na nájemním trhu. Majitelé se nebudou tolik obávat složitosti a neplatičů, což jsou hlavní bariéry, které zmiňují majitelé bytů proč svůj prázdný byt nepronajímají,” doplňuje Michal Hrbatý ze společnosti UlovDomov, která je lídrem v ČR na poli profesionální správy nájemních bytů pro jejich individuální majitele.
Kapitálové trhy a municipality
V kapitole Kapitálové trhy a municipality navrhuje Asociace nájemního bydlení (ANB) vytvoření metodik pro realizaci PPP projektů (partnerství veřejného a soukromého sektoru) a větší zapojení kapitálového trhu do investic do nájemního bydlení. „Program Dostupné nájemní bydlení od Státního fondu podpory investic (SFPI), který si po prvních reakcích z trhu vede velmi dobře, nyní potřebuje jasnou metodiku – jakousi ‘kuchařku’ – která starostům ukáže, jak mohou efektivněji spolupracovat s privátním sektorem. A je nutné rychle pokračovat,“ doplňuje člen prezidia ANB Jan Rafaj.
„Státní rozpočet nemá kapacitu být hlavním zdrojem výstavby desítek tisíc nájemních bytů, které jsou nezbytné pro kvalitní život v České republice. Klíčem je podpora legislativních změn v oblasti regulace penzijních fondů a rozvoj PPP projektů, aby se výstavba mohla výrazně akcelerovat,“ říká Marek Blaha ze společnosti Dostupné bydlení ČS, která je průkopníkem spolupráce kapitálového trhu, obcí a nájemního bydlení. ANB
zároveň zdůrazňuje, že řešení bytové krize vyžaduje koordinaci mezi státem, municipalitami a soukromým sektorem. Tyto kroky mohou zásadně zlepšit dostupnost bydlení a kvalitu života v České republice.
Urbanismus a specifické plánování
V oblasti Urbanismus a specifické plánování ANB požaduje oddělit od sebe legislativně byty na prodej a projekty na pronájem. Projekty, které by se stavěly jako nájemní byty, by musely nájemní bydlení skutečně provozovat. Výhodou by pro ně bylo jak specifické územní plánování, tak zjednodušené požadavky například na počet parkovacích míst nebo vnitřní uspořádání bytových jednotek. Za důležité považuje ANB také prioritizaci VTR tak, aby dostaly přednost tratě tam, kde je velký tlak na bydlení. “Součástí našeho návrhu je i odstranění DPH u výstavby nájemních projektů. Je to logické a nájemní bydlení to může zlevnit až o 15 % sazby DPH. Bez DPH pronajímám, bez DPH stavím,” říká viceprezident ANB Tomáš Kašpar.
Etika, profesionalita a udržitelnost
V poslední sadě bodů k realizaci pak klade ANB velký důraz na etický kodex, jehož je autorem a ke kterému by se mohly přihlásit i obce, které nájemní bydlení provozují. “V oblasti ESG (environmental, social, governance) je nutné, aby ministerstva eliminovala obavy pronajímatelů a připravila metodiku, jak se bude v příštích letech u vodního, odpadního a tepelného hospodářství a rekonstrukcí u nájemních bytů postupovat,” říká člen prezidia ANB Stanislav Kubáček. Se všemi dvaceti body v nejbližších dnech ANB osobně seznámí nového ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka. “U všech našich návrhů nejenže víme, proč je navrhujeme, ale také víme, jak je realizovat. Pevně věříme, že jak ministr pro místní rozvoj, tak jeho následovníci s námi o těchto bodech povedou konstruktivní dialog, který povede k rychlému a koncepčnímu rozvoji nájemního bydlení v Česku,” uzavírá prezident ANB Jakub Vysocký.
Asociace nájemního bydlení sdružuje od roku 2020 významné institucionální majitele rezidenčních bytů v České republice, kteří vlastní více než 60 tisíc nájemních bytů po celé zemi. Jejím hlavním cílem je podpora rozvoje kvalitního nájemního bydlení v České republice a sdílení zkušeností členů s odbornou i laickou veřejností. Stejně tak má za cíl přispívat k edukaci a šíření etických principů v oblasti nájemního bydlení a pomocí případových studií a výzkumů otevírat diskusi napříč obory i spektry.