Ekologie v praxi velkých firem: Životnost notebooků 10 let bez ztráty funkčnosti a komfortu

Praha, 18. prosince 2024 – Je reálné ve firmě používat počítače 10 let bez ztráty funkčnosti a uživatelského komfortu? Nejnovější průzkum více než 28 milionů zařízení, který provedla společnost Atos, potvrzuje, že ano. Přechodem z fixního, 4 nebo 5letého cyklu obměny IT na variabilní, řízený podle skutečného stavu zařízení v kombinaci s repasováním, lze prodloužit životní cyklus zařízení na dvojnásobek. Ve velkých firmách se tento scénář týká 76 % notebooků. Podle analýzy je odsunutí nákupu nového počítače nejen ekonomické, ale i ekologické. Vedle úspory financí přináší také úsporu zhruba 340 kg emisí CO2 za nevyrobený notebook.

„Co můžeme změřit, to můžeme změnit. Platí to nejen o technice, ale také způsobu, jakým ji používáme,“ říká k průzkumu o udržitelnosti digitálního pracoviště Radek Mihalík, specialista na digital workplace ze společnosti Atos. „Průzkum využil obrovské množství dat, které má Atos a jeho partneři k dispozici a ukázal nové příležitosti pro podniky a jejich poskytovatele IT služeb.“ 

Společnost Atos zveřejnila zprávu s názvem „Zvyšování udržitelnosti digitálních pracovišť: Strategie založená na datech pro urychlení společného pokroku“. Dokument přináší poznatky, které pomohou firmám zlepšit strategii v oblasti rozhodování o IT a společenské odpovědnosti (CSR). Atos, jako globální lídr na poli digitálních pracovišť, pro svůj report provedl analýzu 28,5 milionu zařízení používaných ve středních a velkých organizacích po celém světě.

Životnost počítačů: Čím déle, tím lépe a zeleněji

Zpráva poukazuje na vysokou míru plýtvání, která je rozšířená v celém IT odvětví. Analytici Atosu v ní také identifikovali řadu kroků, které mohou tento stav změnit.

Klíčovým opatřením je prodloužení životního cyklu. Ekologický dopad delší obměny nemusí být na první pohled velký, ale opak je pravdou. V rámci sektoru ICT pochází 57 % emisí uhlíku ze zařízení a pracovního prostředí. Například u běžného notebooku vzniká 79 % jeho uhlíkové stopy při výrobě. Než se zařízení dostane ke svému prvnímu uživateli, má na svém kontě už zhruba 338 kg CO2. Pouhou změnou cyklu obnovy ze tří na čtyři roky sníží firmy emisní zátěž o 25 %, aniž by se to podepsalo na výkonu zařízení nebo uživatelském komfortu. 

Kdo přejde na obnovou zařízení na základě dat a stavu v kombinaci s repasováním, získá ještě lepší výsledky. Při zachování funkčnosti a použitelnosti lze dosáhnout osmi až desetileté životnosti. Z průzkumu společnosti Atos přitom vyplývá, že repasovat jde 76 % notebooků velkých organizací. Zbývajících 24 % lze renovovat nebo recyklovat a přispět tak k chodu cirkulární ekonomiky.

Zaměstnanci jsou ekologičtější, než se myslelo

Studie společnosti Atos odhalila, jak klíčovou roli mohou v udržitelnosti IT hrát lidé. Celých 75 % zaměstnanců uvedlo, že by byli ochotni ponechat si svá zařízení déle, kdyby si byli vědomi přínosu tohoto kroku pro životní prostředí. Na druhou stranu 16 % jejich zařízení jede nepřetržitě bez vypnutí. To ukazuje na potřebu lepší informovanosti zaměstnanců o úsporách energií. 

Zajímavým údajem je, že intenzita emisí uhlíku může během dne kolísat až 2,3krát. Teoreticky by tak informování uživatelů o nejvhodnějších časech pro využívání elektrické sítě a přepínání na napájení z baterií mohlo zlepšit energetickou efektivitu a bilanci.

Výzkum společnosti Atos potvrzuje, že zavádění udržitelného řízení, procesů a postupů na pracovišti nemusí být zdlouhavé ani nákladné. Naopak, organizace mohou rychle zužitkovat výhody plynoucí z poznatků uvedených ve studii. Experti Atosu navíc ukazují význam využití komplexních dat v reálném čase pro pokrok při dosahování environmentálních cílů.

Týmy společnosti Atos poskytují komplexní řešení pro zaměstnance prostřednictvím nástrojů pro digitální spolupráci a produktivitu, jakož i inteligentní služby péče o zákazníky. Sada udržitelných digitálních pracovišť společnosti Atos obsahuje více než 20 služeb a řešení „Tech for Good“, které zahrnují kritéria sociální hodnoty a dostupnosti, stejně jako datovou analýzu a uživatelská rozhraní. V březnu 2024 společnost Gartner již poosmé v řadě umístila Atos na vedoucí pozici v hodnocení Magic Quadrant 2024 pro outsourcované služby digitálních pracovišť (Outsourced Digital Workplace Services – ODWS).

Zprávu „Zvyšování udržitelnosti digitálních pracovišť: Strategie založená na datech pro urychlení společného pokroku“ si můžete stáhnout zde.

 

****

 

O společnosti Atos

Atos je globálním lídrem v digitální transformaci se 107 000 zaměstnanci a s ročním obratem ve výši více než 11 miliard EUR. Skupina, která je evropskou jedničkou v oblasti kybernetické bezpečnosti, poskytování cloudových služeb a výpočetní techniky s vysokým výkonem, poskytuje end-to-end řešení na míru pro všechna průmyslová odvětví v 69 zemích. Společnost Atos, průkopník v oblasti dekarbonizačních služeb a produktů, se zavázala poskytovat svým zákazníkům bezpečná a dekarbonizovaná digitální řešení. Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na Euronext Paris.

Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání a výzkumu multikulturním přístupem a přispívá k rozvoji vědeckotechnické excelence. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům a zaměstnancům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně v bezpečném informačním prostoru