PRAHA, 6. 1. 2025 – České startupy nahlásily v roce 2024 osmdesát investic v celkovém součtu víc než 14,61 miliardy korun. To je meziročně nárůst téměř na trojnásobek. Trhu ale dominovaly velké investice, když tři největší obchody roku tvořily dohromady téměř 60 procent celkového objemu. Vyplývá to z analýzy projektu Rolu, který spolupracuje s podnikatelským portálem Finmag.cz.
Všechny tři největší investice si přitom připsali takzvaní jednorožci, tedy startupy s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů. Nejvýznamnější investicí roku se stala finanční injekce do projektu Rohlík zakladatele Tomáše Čupra, který si připsal 3,97 miliardy korun. Startup Mews pak na trhu získal rovnou dvě ze tří nejobjemnějších částek, když si v průběhu roku připsal 2,56 miliardy a 2,25 miliardy korun. Právě uzavřením první ze zmíněných investic se projekt poskytující systémy pro hotely stal zároveň jednorožcem.
„Rok 2024 přinesl oživení trhu, ale startupy se nepřestaly potýkat s problémy předchozího období. Útlum peněz směřujících od investorů je nadále nutí šetřit a držet se takzvané delší runwaye. Tedy doby, kdy musejí počítat s tím, že jim dosavadní finanční prostředky budou stačit. Čísla ukazují na koncentraci kapitálu do menšího počtu velkých transakcí. Odkazuji tedy k pokračující opatrnosti investorů a přesunu pozornosti na silnější hráče s globálními ambicemi,“ popisuje Iva Brejlová, která startupy analyzuje.
Zatímco letos výše financí díky největším obchodům rostla, proti roku 2023 poklesl počet investic z původních 99, a to o pětinu. Tomu, že nyní probíhaly spíše větší obchody, odpovídá i mediánová výše investice, tedy obvyklá hodnota peněz, které startupy získaly. V roce 2023 to bylo 24,3 milionu korun. V roce 2024 částka vzrostla na 27,8 milionu.
„Rozvoj startupů je velmi důležitý pro celou českou ekonomiku, protože mladé inovativní firmy mají potenciál přispět k tolik potřebné transformaci. Například v Izraeli stojí startupy podle výzkumů za necelou polovinou růstu země. To v Česku jsou to zatím jen jednotky procent HDP, takže z tohoto pohledu máme co dohánět,“ uvádí Michal Hron, šéfredaktor podnikatelského portálu Finmag.cz.
V uplynulém roce zároveň jedenáct startupů přešlo do rukou nových majitelů, tedy o jeden více než předchozí rok. Podle informací z trhu jejich hodnota dosáhla necelých 2,69 miliardy korun. To však představuje pokles z předešlých více než sedmi miliard.
Největším takovým obchodem se v roce 2024 stal prodej Runecastu specializujícího se na software hlídající zranitelnost IT systémů (900 milionů korun) pod křídla společnosti Dynatrace obchodované na americké burze s kořeny v Rakousku. Významným prodejem se stal loňský přechod společnosti Inventoro, která se soustředí na optimalizaci zásob, do rukou americké společnosti Cin7, který měl přesahovat 500 milionů korun. Českým úspěchem se stal také nákup brněnského startupu Sewio vyrábějícího čipy a software americkou společnosti HID za necelých 500 milionů korun.
Co zajímavého ještě analýza investic ukázala?
Narostl počet vyšších kol odkazujících k velkým startupům, objevily se i dosud neobvyklé takzvané Series D díky zmíněným největším investicím do projektu Rohlík a Mews.
Obory s nejvyšší hodnotou investic se staly e-commerce (33,5 procenta trhu) a hospitality (32,9 procenta trhu). Výsledky opět odkazují na největší investice roku. Do čísel se ale významně propsal také fintech (12,6 procenta) a technologie v oblasti zdravotnictví (6,9 procenta).
Ve startupovém prostředí se významně projevili čeští investoři, kteří směřovali peníze do zahraničí. Nejčastěji to bylo do startupů se sídlem ve Spojených státech (kolem 17 procent) a na Slovensko (přes 12 procent). Sídlo ve Spojených státech nicméně nutně neodkazuje k původu zakladatelů, v některých případech šlo například o ukrajinské či polské foundery.
Obvyklé stáří startupů, které získaly v roce 2024 investici, dosahovalo necelé tři roky. Jeden ze startupů podle obchodního rejstříku nicméně vykazoval v době investice oficiální stáří v řádu týdnů, největší investice pak směřovaly do technologických firem starších 10 let.
Čísla ukazují na oživení trhu proti roku 2023, ale ještě výraznější výkon startupů v roce 2022, kdy proběhlo víc než 120 investic v celkové hodnotě přesahující 38 miliard korun.
—
Analýza Rolu.cz vychází z dění na českém startupovém trhu, zahrnuje přitom i startupy českých zakladatelů, jejichž sídlo je v zahraničí. Konkrétní částky pocházejí z informací komunikovaných startupy, ze strany investory, nebo z pohybů v obchodním rejstříku či v zahraničních rejstřících. Daty přispěl projekt Startup Kitchen. V minoritě případů jde o kvalifikované odhady vycházející z odpovídajících podmínek na startupovém trhu. Rolu je analytická platforma sledující dynamiku českého startupového trhu. Poskytuje hluboké analýzy a přehledy, které pomáhají investičním skupinám a jednotlivcům lépe pochopit tržní trendy.
Finmag.cz je odborný podnikatelský portál, jehož hlavním posláním je podporovat podnikavost v Česku a motivovat další lidi k podnikatelské dráze. Skrze inspirativní příběhy i servisní články pomáhá k orientaci v tuzemském podnikatelském prostředí a přispívá k debatám o jeho zlepšení a zjednodušení. Zaměřuje se zejména na segment malých a středních podniků, které tvoří významnou část českého HDP a zaměstnává většinu lidí v zemi.