- Z výzkumu UniCredit vyplývá, že malé a střední firmy (MSP) hrají v ekonomikách střední a východní Evropy (CEE) důležitou roli: podílejí se na obratu, zaměstnanosti a HDP více než malé a střední firmy v celé EU. Zároveň ale mají ve srovnání s většími společnostmi nižší produktivitu
- V souladu s vizí UniCredit být bankou pro budoucnost Evropy představuje iniciativa „UniCredit pro CEE“ pro živnostníky a malé firmy krok směrem k podpoře rozhodující strategie Evropy s cílem zvýšit její konkurenceschopnost. V roce 2025 může iniciativu „UniCredit pro CEE“ využít více než 9 000 malých firem.
- Makroekonomové UniCredit očekávají v roce 2025 ve většině zemí střední a východní Evropy růst na úrovni 2 % až 3 %, což je vyšší tempo růstu než v západní Evropě.
Praha, 14. ledna 2025 – UniCredit oznamuje spuštění komplexního zastřešujícího rámce „UniCredit pro CEE 2025“, který nabízí konkrétní řešení v oblasti financování, správy účtů a poradenství v celé střední a východní Evropě a jehož cílem je pomoci živnostníkům a malým firmám v regionu při zvyšování jejich produktivity a konkurenceschopnosti a při rozšiřování udržitelných obchodních modelů prostřednictvím inovací a zavádění technologií.
V rámci iniciativy „UniCredit pro CEE 2025“, která probíhá ve spolupráci s více než 20 mezinárodními a místními institucemi, může více než 9 000 malých firem ve střední a východní Evropě získat financování ve výši 2,3 miliardy EUR. Mezi přidanou hodnotu pro klienty patří nižší požadavky na zajištění, konkrétní cenové výhody, speciální podmínky pro správu účtu, mentoring, poradenské programy v oblasti ESG a další.
Iniciativa byla oznámena během Fóra pro střední a východní Evropu, významné akce, na které se každoročně ve Vídni schází více než 2 000 předních emitentů, investorů, bank, zprostředkovatelů a tvůrců politik z více než 45 zemí.
Teodora Petkova, ředitelka UniCredit pro střední a východní Evropu, během Fóra pro střední a východní Evropu zdůraznila, že nejnovější zpráva „Budoucnost evropské konkurenceschopnosti: Strategie konkurenceschopnosti pro Evropu“ poukázala na to, že Evropa zaostává za USA a Čínou v oblasti inovací a výzkumu. Publikace uvádí, že v roce 2023 byl mezi evropskými a americkými společnostmi roční investiční rozdíl ve výši 270 miliard eur na výzkum a inovace, což naznačuje, že americké firmy investovaly do výzkumu a inovací o tuto částku více než evropské. Publikace také uvádí, že roztříštěný evropský trh omezuje růst a inovace a že regulační zátěž nepřiměřeně dopadá na živnostníky a malé firmy.
„Jedním z doporučení ve zprávě je více zjednodušit přístup k financování pro inovativní malé a střední firmy a podpořit inovace a rozšiřování. S vizí být bankou pro budoucnost Evropy přizpůsobujeme naši strategii tomu, co je důležité pro evropský program. Iniciativa „UniCredit pro CEE“ pro živnostníky a malé firmy představuje krok směrem k podpoře rozhodující strategie Evropy s cílem zvýšit její konkurenceschopnost,“ uvedla Petkova.
Iniciativa „UniCredit pro CEE“ podle ní umožňuje výrazné přizpůsobení konkrétním iniciativám na místní úrovni v jednotlivých zemích, které odpovídají aktuálním potřebám a ambicím našich klientů na jednotlivých trzích. „Je to jen další důkaz našeho závazku být blízko našim klientům a komunitám, kde působíme,“ dodala Petkova.
Z výzkumu UniCredit vyplývá, že malé a střední firmy hrají v ekonomikách střední a východní Evropy důležitou roli. „Malé a střední firmy ve střední a východní Evropě se podílejí na obratu a zaměstnanosti více než jejich protějšky v EU. Ve střední a východní Evropě přispívají k HDP více než velké společnosti. Ve srovnání s většími společnostmi však mají nízkou produktivitu. Jedním z opatření k řešení tohoto problému je další zlepšení přístupu k financování,“ řekla na Fóru pro střední a východní Evropu Gökçe Çelik, hlavní ekonomka pro střední a východní Evropu útvaru Group Investment Strategy v UniCredit.
Skupina nabízí v rámci iniciativy UniCredit pro CEE 2025 malým a středním firmám tyto služby:
- VÝHODNÉ FINANCOVÁNÍ: různé finanční nástroje v hodnotě více než 2,3 miliardy EUR. Jedná se o odhadovanou hodnotu 57 programů ve spolupráci s více než 20 mezinárodními finančními institucemi (např. EIB, EIF, EBOR, IFC, KfW atd.) a místními orgány.
- SPRÁVA ÚČTŮ: Banky v rámci UniCredit také stanovily zvláštní podmínky specifické pro místní trhy, mezi něž patří bezpoplatkové období pro organizace třetího sektoru, uvítací balíčky pro nové klienty atd.
- PORADENSTVÍ: Podpora klientů z řad živnostníků, malých a středních firem při jejich přechodu na udržitelnější obchodní modely prostřednictvím různých vzdělávacích nebo podnikatelských iniciativ – workshopů, akcí, přednášek, mentorských a rozvojových programů pro majitele malých firem apod.
Spolu s mezinárodními a místními partnery poskytla banka prostřednictvím iniciativy UniCredit pro CEE 2024 více než 9 300 klientům z řad živnostníků a malých firem v celé střední a východní Evropě výhodnější financování ve výši více než 2 miliardy EUR.
„Malé a střední firmy se dostaly do popředí našeho obchodního modelu již v roce 2024. Více než 66 000 klientů z řad malých firem získalo financování v hodnotě 16 miliard. Vytvořili jsme společnou obchodní platformu, abychom mohli nabídnout maximální hodnotu a prostřednictvím zjednodušení a digitalizace našich procesů poskytovat služby malým a středním firmám rychleji a efektivněji. Příkladem může být naše na míru vytvořená platforma Digital Documents Exchange, která byla vyvinuta na sedmi trzích střední a východní Evropy, a také další vylepšení našich služeb na dálku, jež klienti považují za rychlejší, efektivnější a pohodlnější způsob přístupu ke svému finančnímu partnerovi,“ dodala Petkova.
Podle makroekonomů UniCredit budou firmy ve střední a východní Evropě působit v prostředí, které je pro tento region náročné. „Nicméně v roce 2025 očekáváme ve většině zemí střední a východní Evropy růst na úrovni 2 % až 3 %, což je vyšší tempo růstu než v západní Evropě,“ uvedla dále Gökçe Çelik. Podle týmu makroekonomů, kteří připravili výhled pro střední a východní Evropu na rok 2025, bude pravděpodobným tahounem růstu v regionu především domácí poptávka. Spotřebu bude podporovat stále napjatý trh práce. Zaměstnanost roste díky odvětví služeb, ačkoli ve většině zemí tvorba pracovních míst v průmyslu klesá.
Důležitou hnací silou růstu ve střední a východní Evropě budou veřejné investice, a to i díky vyššímu využívání fondu EU pro obnovu a odolnost (RRF) a také díky zrychlení čerpání rozpočtových prostředků na období 2021–2027, které ve střední a východní Evropě hrají důležitou roli.
Makroekonomové UniCredit poukazují na to, že region těží ze silného přílivu přímých zahraničních investic, který se podle jejich očekávání dále zvýší v důsledku zkracování dodavatelských řetězců.
Nižší produktivitu malých a středních firem ve střední a východní Evropě ve srovnání s většími firmami lze kompenzovat lepším přístupem k financování.
O společnosti UniCredit:
UniCredit je celoevropská komerční banka s jedinečnou nabídkou služeb v Itálii, Německu a regionu střední a východní Evropy. Naším cílem je umožnit komunitám posouvat se kupředu, poskytovat nejlepší řešení ve své třídě všem zainteresovaným stranám a rozvinout potenciál našich klientů i našich zaměstnanců v celé Evropě. Naší vizí je být bankou pro budoucnost Evropy.
Poskytujeme služby více než 15 milionům klientů po celém světě a více než 6 milionům klientů ve střední a východní Evropě. Naši klienti jsou jádrem naší činnosti na všech trzích skupiny.
Digitalizace a náš závazek dodržovat zásady ESG jsou klíčovými faktory našich služeb. Pomáhají nám dosahovat vynikajících výsledků pro zainteresované strany naší skupiny a vytvářet udržitelnou budoucnost pro naše klienty, komunity i zaměstnance.