Jeden svět odhaluje vizuál, znělku i první filmy

Tisková zpráva – Praha, 20. ledna 2025  – Jeden svět každoročně upozorňuje na různé formy porušování  lidských práv a zasazuje aktuální světové dění do širších  kontextů. Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv  sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské  fenomény upozorní i skrze individuální příběhy. Speciální  pozornost festival věnuje socio-politickým změnám v  sousedním Slovensku. Dvacátý sedmý ročník Mezinárodního  filmového festivalu o lidských právech se uskuteční od 12.  března do 27. dubna 2025 v 57 městech napříč celou Českou  republikou. V Praze se festival odehraje v termínu od 12. do  20. března 2025 a navážou na něj Pražské ozvěny.

Letošní hlavní vizuál a znělka navazují na vizuální koncept  ustanovený v loňském roce. Základním motivem tak i nadále  zůstává čtverec protnutý kruhem, který zejména ve festivalovém  spotu připomíná oko kamery zdůrazňující jinak neviděné. 

Pod hlavní vizuál se i letos podepsali známí čeští grafici Martin  Odehnal a Petr Hrůza. Obraz, který jsme pro hlavní vizuál zvolili,  nese naléhavé poselství o současném dění a záměrně ponechává  prostor pro různé interpretace. Všichni v něm tedy můžeme objevit  významy a otázky, které v nás rezonují,” říkají o hlavním vizuálu  grafici Petr Hrůza a Martin Odehnal. Ve vizuálu lze spatřit péči, něhu,  naději či naopak obavy nebo zamyšlení nad křehkostí světa, který  potřebuje naši ochranu. Zároveň v něm někdo může vidět symbol  soucitu a lidskosti. 

Slovenská cesta: 

Speciální pozornost letošní ročník věnuje současnému dění  v sousedním Slovensku. Nesoutěžní kategorie Slovenská cesta

poukáže na křehkost demokracie, podtrhne důležitost občanské  společnosti a nabídne komplexní pohled na situaci v zemi, jíž se  zatajeným dechem sleduje celá Evropa. 

S Jedním světem byla vždy neodmyslitelně spjata celá řada  filmařských a tvůrčích osobností ze Slovenska. Turbulentní události  posledních měsíců a týdnů nás utvrdily v tom, že má smysl se podívat  na společensko-politický vývoj této země v širokém kontextu, který  v médiích není běžně dostupný.” říká o sekci Slovenská cesta 

ředitel festivalu, Ondřej Kamenický. Hlas dostanou jak etablované  tvůrčí osobnosti, tak studentské filmy mladé generace.” dodává  Kamenický. 

V rámci Slovenské cesty Jeden svět uvede mimo jiné snímek  Otázka budoucnosti režiséra Maroše Brázdy. Časosběrný  dokument zachycuje po dobu několika měsíců třídu bratislavského  gymnázia, jejíž maturitní ples připadl na stejný den jako sčítání  výsledků parlamentních voleb z roku 2023. Na prahu dospělosti i  konce studia se studující ocitají na významném rozcestí – má smysl  v zemi zůstat, nebo je lepší jí opustit? Dokument upozorňuje na  dlouhodobý trend odlivu nejmladší slovenské generace do zahraničí. 

Od záznamů na osobní kameru až po soudní síně jaké  podoby může mít protest? 

Jeden svět představí také filmy mapující životy lidí, jež se různými  způsoby vzepřeli politické nespravedlnosti nebo opresi. Snímek Pan  Nikdo proti Putinovi vypráví o ruském učiteli Pavlovi Talankinovi,  jenž se po začátku invaze na Ukrajinu stává nástrojem válečné  propagandy. Kromě školních záznamů propagandistických lekcí  pořizuje i nesčetně záběrů ze svého vlastního soukromí, v němž se  nebojí projevit čím dál kritičtější politický postoj. Pan Nikdo proti  Putinovi přináší svědectví o každodenním životě během války a  odhaluje mechanismy ruské propagandy. 

Do současného Maďarska pozve dokument Demokracie noir. Režisérka Connie Field mapuje příběhy tří žen, které se různými  způsoby vymezují proti korupci vlády Viktora Orbána, jeho devastaci  přírody i škrtům v oblastech zdravotnictví nebo školství. Snímek  dokládá, že i tváří v tvář autoritářství naděje na demokracii  neumírá.

V době, kdy se do Bílého domu vrací znovuzvolený Donald Trump,  nabývá na aktuálnosti také snímek Zurawski proti státu Texas. Režisérská dvojice Maisie Crow a Abbie Perrault představí příběh  Amandy Zurawski, jíž americký stát Texas upřel právo na potrat – a  to i navzdory život ohrožujícím komplikacím. Amanda se po boku své  právničky vydává na cestu za legální změnou a spravedlností. 

(Bez)práví ve světě technologií: 

Ačkoliv dnes technologie tvoří nedílnou součást lidské každodennosti,  mnohé mechanismy i hrozby spjaté s online prostorem zůstávají  světu stále skryté. V dokumentu Necítím nic režisér David Borenstein odhaluje, jak sociální sítě cíleně ovlivňují lidské emoce.  Skrze rozhovory s odborníky*icemi či influencery*kami autor nahlíží  pod povrch sociálních sítí a odhaluje rozsáhlý byznys založený na  obchodu s lidskými emocemi.  

O vlastní zkušenost s digitálním sexuálním vydíráním se podělí  režisérka Patricia Franquesa. Co začalo jako zdánlivě běžná krádež  osobního počítače totiž vyústilo až v masovou rozesílku mailu  obsahujícího tři intimní fotografie. Snímek Můj sextortion deník  upozorňuje na jednu z nejcitlivějších a nejméně tematizovaných  forem vydírání. 

Imerzní film Vše, co vím o Teacher Li naproti tomu dokáže, že i  navzdory své problematičnosti mohou být sociální sítě ideálním  prostorem pro protest proti cenzuře a bezpráví. Interaktivní  dokument publiku umožní prožít příběh čínského studenta, jehož  twitterový účet na začátku pandemie Covidu 19 rozpoutal  celosvětové protesty proti čínské vládě. 

Jeden příběh za všechny: 

Snímky, které Jeden svět uvede, upozorní na celospolečenské  problémy rovněž prostřednictvím intimních sond do životů  jednotlivců. Ta druhá režisérky Marie-Magdaleny Kochové zachycuje  příběh osmnáctileté Johany, která denně pomáhá s péčí o mladší  sestru s postižením. Johanina maturita, přijímačky na vysokou školu  a sny o vlastní budoucnosti ale dají věci rychle do pohybu. Dospívající  dívku tak čeká ještě další výzva – dát sebe na první místo. Ta druhá 

nabízí citlivý vhled do života skleněných dětí, jejichž potřeby mohou  být v rámci rodinných okolností nezáměrně přehlíženy. 

O pádu režiséra Giovanniho C. Lorussa následuje jedenáctiletého  Arafata, jednoho z gazanských uprchlíků žijících v opuštěné  nemocnici v libanonském Bejrútu. Zatímco se Arafat celé dny  prochází spletitými uličkami, naslouchá vyprávění a rozhovorům  místních obyvatel. Snímek je svědectvím o beznaději a traumatech  palestinského národa. 

Do mongolských stepí zavede fikce Vlci vždy přichází v noci.  Extrémní počasí zasahuje do života mladého pasteveckého páru s čím  dál větší intenzitou a zdá se, že zpřetrhání vazeb na přírodu a odchod  do města může být brzy jediným východiskem. Snímek režisérky  Gabrielle Brady vrhá světlo na životy těch, na něž projevy  klimatických změn dopadají nejkrutějším způsobem. 

Jeden svět po celé České republice: 

V termínu od 12. března do 27. dubna 2025 se festival uskuteční v  rekordním počtu 57 měst napříč celou Českou republikou. Nově  festival zavítá do Vrchlabí, Humpolce nebo Černošic. V Praze se Jeden  svět odehraje v termínu od 12. do 20. března 2025 a následně na  něj navážou Pražské ozvěny, které se letos rozrostou o 5 promítacích  míst. 

Jeden svět na školách: 

Festival Jeden svět letos opět nabídne dopolední školní projekce ve  všech festivalových městech s pestrým výběrem dokumentů pro  studující všech věkových kategorií. Novinkou budou projekce  zaměřené na žáky*ačky už od prvních tříd. Pro první stupeň  základních škol to budou dvě pásma krátkých filmů přibližující život  dětí z různých částí světa. Pro starší žactvo a studentstvo jsou  připraveny taktéž dva bloky kratších dokumentů a pěti celovečerních  filmů, které otevírají zásadní témata lidských práv. 

Vynikají například snímky Pan Nikdo proti Putinovi, zachycující  dopady ruských válečných osnov na školní prostředí, nebo Můj  sextortion deník, který upozorňuje na nebezpečí sexuálního 

vydírání. Exkluzivně ve školních projekcích bude uvedena krátká  verze filmu Válečný zpravodaj, zaměřeného na ukrajinský konflikt  a práci válečných novinářů. 

Program v Praze obohatí i projekce imerzních filmů a speciální  promítání v Poslanecké sněmovně doplněné exkurzí. Všechny filmy  jsou doprovázeny moderovanými debatami, často za účasti  odborných i tvůrčích osobností. 

Školy se musí na projekce registrovat předem – v Praze přes portál  JSNS.CZ, v dalších městech prostřednictvím místních koordinátorů.  Veškeré informace jsou k dispozici na www.jsns.cz/festival

Kompletní program festivalu a jeho mezinárodní a české  hosty*ky vám představíme na akreditační tiskové konferenci  ve středu 19. února 2025 od 14:00 v kině Edison Filmhub  (Jeruzalémská 1321/2, 110 00 Nové Město, Praha 1). 

Předprodej vstupenek začíná online 19. února 2025.  Vstupenky lze zakoupit v síti GoOut. 

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu  www.jedensvet.cz. Letošní festivalovou znělku si můžete přehrát na  tomto odkazu. 

Kontakty pro média: 

  • Jan Kovalík, vedoucí mediální komunikace a PR,  

jan.kovalik@clovekvtisni.cz 

  • Barbora Frantíková, mediální koordinátorka,  

barbora.frantikova@clovekvtisni.cz , +420 776 407 672

Jeden svět napříč českými regiony:

Boskovice  27.–29. 3. 2025  Pelhřimov  4.–5. 4. 2025
Brno  20.–27. 3. 2025  Plzeň  20.–26. 3.  

2025

Černošice  15.–21. 3. 2025  Podbořany  17.–21. 3.  

2025

České  

Budějovice

1.–5. 4. 2025  Police nad  

Metují

28.–30. 3.  

2025

Český  

Krumlov

27.–29. 3. 2025  Polička  10. 4. 2025
Děčín  2.–5. 4. 2025  Příbram  17.–21. 3.  

2025

Hodonín  24.–26. 4. 2025  Rakovník  8.–10. 4.  

2025

Horní  

Benešov

24. 3.–1. 4.  

2025

Roztoky u Prahy  9.–13. 4.  

2025

Hradec  

Králové

25.–28. 3. 2025  Rožnov pod  

Radhoštěm

31. 3.–2. 4.  2025
Humpolec  31. 3. 2025  Rychnov nad  

Kněžnou

2.–3. 4. 2025
Jihlava  9.–10. 4. 2025  Řevnice  3.–5. 4. 2025
Karlovy Vary  29. 3. 2025  Semily  3.–6. 4. 2025
Kladno  3.–5. 4. 2025  Sokolov  24. 3. 2025
Klatovy  19. 3. 2025  Strakonice  22.–26. 4.  

2025

Krnov  22.–24. 4. 2025  Šumperk  1.–6. 4. 2025
Kroměříž  9.–12. 4. 2025  Tábor  9. –12. 4.  

2025

Liberec  7.–16. 4. 2025  Telč  11. 4. 2025

 

Louny  10.–11. 4. 2025  Tišnov  22.–23. 4.  

2025

Mikulov  28.–30. 3.2025  Třebíč  22. 3. 2025
Mladá  

Boleslav

7.–9. 4. 2024  Třinec  25. –27. 3.  

2025

Most  2.–5. 4. 2025  Uherské  

Hradiště

24.–27. 3.  

2025

Netolice  17.–19. 3. 2025  Ústí nad Labem  18.–22. 3.  

2025

Nové Město  

na Moravě

24.–27. 4. 2025  Ústí nad Orlicí  5.–12. 4.  

2025

Olomouc  24.–29. 3. 2025  Vlašim  15.–17. 3.  

2025

Opava  24.–28. 3. 2925  Vodňany  17.–21. 3.  

2025

Ostrava  3.–11. 4. 2025  Vrchlabí  17.–21. 3.  

2025

Pacov  3. 4. 2025  Vsetín  20.–22. 3.  

2025

Pardubice  25.–29. 3. 2025  Znojmo  18.–28. 3.  

2025