Poptávka pro fintech financování ze strany firem roste

Faktoringový trh v Česku dlouhodobě zaostává v profinancovaných objemech k HDP za západními ekonomikami. Nicméně v posledních letech poptávka po tomto druhu financování roste – přinejmenším po tom fintechovém. Jedním z fintechů poskytujících faktoring je také Platební instituce Roger, která se už jedenáct let stará o to, aby měli všichni podnikatelé jednoduchý přístup k financování svého podnikání. Zvlášť u začínajících podnikatelů a středně velkých firem je vidět, že je tento typ financování stále žádanější. Financované objemy společnosti každým rokem stoupají, v roce 2024 profinancovala 12,82 mld. Kč, což je o 40 % víc než předchozí rok, a celkově již přesáhla hranici 40 mld. Kč. 

Společnost Roger funguje na principu peer to peer platformy jako například Zonky s tím rozdílem, že Roger se specializuje na faktoringové služby. Na své investorské platformě propojuje zejména malé a střední firmy s nezávislými investory, kteří investují do jejich faktur s dlouhou splatností. Podnikatelé a firmy tak mohou získat své peníze až o několik měsíců dříve, než je splatnost jejich faktur. Pro investory tento způsob investování přináší zajímavý způsob, jak zhodnotit jejich volné finance. Na grafu níže můžete vidět, jak se v průběhu roku pohybovaly úroky na platformě ve srovnání s REPO sazbou. I přestože ji investoři na platformě reflektovaly, úroky stále zůstávaly o několik bazických bodů výše. Za minulý rok se investorům na úrocích vyplatilo 97,9 mil. Kč.

Na začátku letošního roku se bude rozpouštět rezervní fond, který slouží k tomu, aby investorům pokryl případné ztráty. Podle statistik Platební instituce Roger se daří většinu problematických případů vyřešit, je však možné, že některé z nich rezervní fond nezvládne plně pokrýt. Téměř 9 milionů se bude vyplácet mezi problémové pohledávky z roku 2023, některé případy jsou však stále v řešení a stále dochází ke kolektování prostředků pro investory. 

Protože objemy na platformě rostou a spolu s ním i zájem o investování do faktur, vytvořila Platební instituce Roger pro kvalifikované investory pohledávkový fond, který jim investování značně ulehčí. „Na naší platformě mohou investoři vybírat faktury, do kterých investují buď manuálně, nebo přes investiční automat. Mnozí z nich ale volali po automatizovanějším řešení, proto jsme v minulém roce spustili Roger Receivables Fund, který je v českém prostředí první svého druhu“ představuje nový produkt CEO společnosti Adam Šoukal. 

Platební instituce Roger také dále rozvíjí svůj produkt Supply Chain Financing, tedy Financování dodavatelského řetězce. Jedná se o moderní trend ve zlepšování obchodních vztahů v rámci dodavatelského řetězce. Velké firmy ho nabízejí svým dodavatelům jako white-labelovou službu, díky které mají jejich dodavatelé finance na svém účtu do několika dní, ačkoli nastavení splatnosti faktur zůstává stejné. Roger takto spolupracuje se všemi velkými hráči v oblasti e-commerce ale do popředí se dostává i logistika, telekomunikace a stavebnictví. „V roce 2024 se nám nově povedlo navázat partnerství například se firmami jako je Vivantis nebo polská větev CS Cargo,“ přibližuje Adam Šoukal. 

Ani v roce 2025 nebude Platební instituce Roger zahálet. V loňském roce pronikla se svým produktem Invoice financing na polský trh a v orientaci na zahraniční trh hodlá i nadále

pokračovat. Supply Chain Financing je v okolních zemích mnohem rozšířenější než v České republice, což nabízí mnohé neprozkoumané příležitosti. To je spojené také s tím, že jedním z jejích cílů je v letošním roce překonat 15 mld. profinancovaného objemu. 

Ani ostatní produkty však nebudou zanedbávané. Dotkne se jich plánovaný technologický vývoj, který zajistí klientům vyšší uživatelskou spokojenost. Zejména se bude jednat o technologická vylepšení, která klientům ještě více ulehčí přístup k likviditě. Stejně tak se změny ukáží ve vzhledu rozhraní, aby tak bylo intuitivnější a klientům co nejdostupnější.