Klimatická realita: Tropické noci trápí Česko víc než kdy dřív

Brno, 21. ledna 2025 – Tropické noci, při kterých teplota neklesne pod 20 °C, se v České republice stávají stále častější realitou. Nová analýza Institutu π upozorňuje na znepokojivý nárůst jejich počtu, zdravotní rizika a dopady na ekonomiku, které přinášejí, a navrhuje řešení, jak jim předcházet. Nárůst počtu tropických nocí je dalším projevem lidmi způsobené změny klimatu, která přímo ovlivňuje kvalitu života v Česku.

Rostoucí trend tropických nocí

Na základě analýzy dat, která shromažďuje Český hydrometeorologický ústav, došlo za posledních 60 let k dramatickému nárůstu výskytu tropických nocí. “Zatímco v 60. letech minulého století byly u nás tropické noci naprosto vzácné, s průměrem 1–2 nocí ročně i v centru Prahy, dnes jsou v létě pravidlem skoro ve všech krajských městech. V Praze se jejich počet vyšplhal na 10–15 ročně, přičemž rekordní rok 2022 přinesl v centru hlavního města dokonce 27 tropických nocí,” uvádí Marek Lahoda, autor studie a expert v oblasti klimatu a environmentálních problémů.

V Brně se jejich počet v posledních letech pohybuje kolem 5 ročně a v ostatních krajských městech zatím také v řádu jednotek, všude se však rychle zvyšuje. Tento nárůst je totiž spojen nejen s globálním oteplováním, ale také s fenoménem městských tepelných ostrovů, kdy urbanizovaná prostředí snižují schopnost ochlazování během noci.

Zdravotní rizika tropických nocí

Tropické noci mají významný vliv na zdraví obyvatel. Studie citované v analýze ukazují, že vystavení nočním teplotám nad 20 °C vede k nedostatečné regeneraci organismu a tedy únavě. Avšak jejich dlouhodobé působení zvyšuje riziko vážnějších zdravotních komplikací jako je chronická únava, oslabení imunity, poruchy nálady vedoucí až k úzkostem, zvýšený krevní tlak, ale i vážnější kardiovaskulární či metabolická onemocnění a další. Ohroženi jsou zejména starší lidé, děti a jiné zranitelné skupiny.

Ekonomické dopady a spotřeba energie

Nárůst počtu tropických nocí a vln veder obecně také zvyšuje využívání klimatizací v domácnostech i průmyslu. Tento trend zatěžuje energetickou síť a zvyšuje náklady domácností i firem. Navíc únava a snížení kognitivních schopností zaměstnanců vlivem spánkové deprivace vede k poklesu produktivity práce.

„Lidstvem způsobená změna klimatu a její dopady se stávají každodenní realitou, kterou již nemůžeme přehlížet. Tropické noci jsou jedním z příkladů, jak oteplování ovlivňuje nejen životní prostředí, ale i naše zdraví a ekonomiku,“ shrnuje Lahoda.

Výzvy pro budoucnost

Institut π ve své analýze apeluje na nutnost adaptace měst a obcí na změny klimatu. Důležité je také zapojení státu a jeho expertních organizací typu ČHMÚ nebo Akademie věd.  Mezi klíčová opatření patří:

  • Zvyšování podílu zeleně ve městech, hlavně výsadbou stromů, které ochlazují okolí.
  • Zlepšení tepelné izolace budov a využití energeticky efektivních technologií.
  • Podpora inovativních řešení typu bílé střechy nebo propustné materiály, která snižují dopad vysokého množství zpevněných ploch na městské prostředí.

Kompletní analýzu Institutu π, včetně všech dat, grafů a návrhů řešení, naleznete na našem webu.

O Institutu π 

Institut π je think tank založený Českou pirátskou stranou zaměřený na analýzu klíčových společenských, ekonomických a environmentálních témat. Naším cílem je přinášet podložené informace a podporovat veřejnou diskusi o aktuálních výzvách.