Mezinárodní den snižování CO2: Významně mohou přispět i moderní čerpací technologie

28. ledna si opět připomeneme Mezinárodní den snižování emisí CO2, jehož kořeny sahají až do roku 1896, kdy vědci poprvé předpověděli existenci skleníkového efektu. Tento den má za cíl zdůraznit důležitost snižování uhlíkové stopy, inspirovat jednotlivce i firmy k efektivnějšímu využívání zdrojů a motivovat k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí. S rostoucími emisemi uhlíku, které jsou důsledkem technologického rozvoje, a jejich negativními dopady na naši planetu, se snižování CO2 stalo nezbytnou prioritou pro celou společnost. Tento závazek se odráží i ve strategiích mnoha firem. Jedním z příkladů je společnost Wilo, která prostřednictvím své kampaně „Join the ecolution“ ukazuje, jak lze výrazně snížit spotřebu energie a emisí CO2 výměnou zastaralých a neefektivních čerpadel. Kromě toho Wilo aktivně pracuje na snižování emisí i v rámci výrobních procesů a dalších oblastí podnikání.

Existuje řada způsobů, jak každý z nás může denně přispívat ke snižování uhlíkové stopy. Jednou z cest může být i revize a případná výměna oběhových a cirkulačních čerpadel v našich domovech. Zastaralá čerpadla totiž nejenže zatěžují životní prostředí, ale i naše peněženky. „V České republice je stále mnoho budov, které ve svých otopných systémech využívají zastaralá a energeticky neefektivní čerpadla. Tato čerpadla spotřebovávají až o 80 % více energie než moderní typy a jejich provoz tak produkuje výrazně vyšší emise CO2,“ říká Jan Cidlinský, regionální ředitel společnosti Wilo pro střední Evropu a dodává: „Pokud bychom obměnili tu ‚starší polovinu‘ oběhových čerpadel v budovách, dosáhlo by se jednak významného snížení produkce oxidu uhličitého, ale také roční úspory elektřiny nejméně za 10 miliard Kč. Elektřinu, kterou by případně nebylo nutné vyrobit pro neefektivní čerpadla, lze kvalifikovaným odhadem vyčíslit na 1 350 GWh, což představuje roční uhlíkovou stopu zhruba 500 000 tun CO2*. A to v tomto modelu nepočítáme patrně ještě vyšší úspory při modernizaci čerpadel v průmyslovém využití.“ Význam snižování emisí CO2 by měl být prioritou pro celou společnost, jelikož může významně zlepšit kvalitu ovzduší, životního prostředí, ale také prospět místním ekonomikám, a dokonce zlepšit veřejné zdraví.

„Naším cílem je nabízet zákazníkům čerpadla nejvyšší možné kvality s moderním elektronickým řízením a samoregulací, díky které se výkon čerpadla přizpůsobuje dle aktuálních potřeb otopného nebo chladicího systému. Řešení nabízíme jak pro budovy, tak pro vodní hospodářství i průmyslový sektor, přičemž ke všem výrobkům vystavujeme příslušené certifikáty, které kalkulují nejen přesnou spotřebu CO2 v rámci provozu čerpadla, ale zároveň uhlíkovou stopu vzniklou při jeho výrobě. Díky tomu je naše snaha o ekologicky šetrná řešení transparentně doložena. To oceňují především velké firmy, které se vzhledem k povinnosti reportovat ESG o udržitelná řešení zajímají stále více,“ dodává Cidlinský.

Snižování uhlíkových emisí je jedním ze stěžejních bodů strategie udržitelnosti celé skupiny Wilo, proto na tuto problematiku pohlíží komplexně. Produkci CO2 snižuje také v dalších oblastech, jako jsou například nepřímé emise z nákupů elektřiny a tepla nebo průmyslové procesy v rámci výrobních závodů. Společnost si stanovila ambiciózní cíl dosáhnout do roku 2025 ve všech svých výrobních závodech uhlíkové neutrality. V rámci evropských a čínských závodů se jí tento cíl již podařilo naplnit, mimo jiné díky investicím do fotovoltaiky a dalších obnovitelných zdrojů. 

„Redukce emisí z naší činnosti má pro nás nejvyšší prioritu. Proto se zaměřujeme na pravidelné investice a inovativní koncepty, které nám při naplňování tohoto cíle výrazně pomáhají,“ dodává Cidlinský. Díky zmíněným krokům, které společnost ve snaze o redukci CO2 vypouštěného do ovzduší podniká, se stala například držitelem platinové medaile od renomované ratingové agentury Ecovadis. OSN a agentura Bloomberg Wilo v roce 2020 zařadila mezi 50 lídrů v oblasti ochrany klimatu a v loňském roce se například společnost jako jediný výrobce čerpadel umístila v žebříčku lídrů Evropy v oblasti ochrany klimatu pro rok 2024. 

 

* Vypočteno na základě hodnoty emisního faktoru CO2 dle metodiky MPO ČR pro rok 2023 zveřejněného 4.9.2024 zde.

O společnosti:

Wilo je nadnárodní technologická skupina, která patří k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. Společnost byla založena roku 1872 v Dortmundu, v průběhu své dlouhé a úspěšné historie se rozvinula do podoby významného globálního hráče. V současnosti zaměstnává více než 8 200 lidí po celém světě. Skupina Wilo věnuje zvláštní pozornost globálním trendům jako je urbanizace, změna klimatu, řešení nedostatku vody a zvýšení energetické soběstačnosti, stejně jako technologickému pokroku a digitalizaci.