Nemocnice, školy i domovy seniorů. Na jihu Moravy pokračuje vlna renovací

Brno, 23. ledna 2025 – Řada veřejných budov na jižní Moravě aktuálně prochází renovacemi, další stavební úpravy brzy čekají. Nejčastěji se jedná o nemocnice, školy nebo pečovatelská zařízení. Vedle snahy udržet objekty v dobré kondici je zásadní motivací dosažení energetických úspor. Na ty stát nedávno uvolnil v rámci nové dotační výzvy další miliardu.

Dosažení finančních úspor i splnění stanovených energetických cílů Evropské unie. To jsou hlavní důvody, proč kraje i obce pokračují v intenzivním tempu renovací veřejných budov. Výjimkou není ani jižní Morava, kde aktuálně probíhá nebo je v plánu rekonstrukce řady zařízení, zejména nemocničních a školských.

Úspory v hustopečské, břeclavské i kyjovské nemocnici

Příkladem jsou nedávno skončené práce v hustopečské nemocnici. Za celkem 80 milionů zde proběhlo zateplení střešního a obvodového pláště, modernizace zdroje tepla a chladu, instalace fotovoltaických panelů a další úpravy. Tato nová energetická opatření budou Nemocnici Hustopeče přinášet úsporu 1,8 milionu korun ročně.

Energetické úspory přinesou rovněž započaté práce v areálu Nemocnice Břeclav. To samé si kraj slibuje i od probíhajícího zateplování a výměny oken v kyjovské nemocnici. Pro ivančickou nemocnici se pak aktuálně provádí analýza, ze které by měla doporučená úsporná opatření vyplynout.

Miliony do renovací krajských i městských škol

Opravy se týkají i řady škol. V posledních letech kraj dokončil renovace například v brněnských gymnáziích na Slovanském náměstí a v Bystrci. Úsporných opatření se dočkala také Střední škola technická ve Znojmě nebo Masarykova střední škola Letovice. Práce momentálně probíhají ve Střední průmyslové škole v Jedovnicích či v Mateřské, základní a střední škole Vyškov.

Město Brno pak v posledních letech dokončilo úsporná opatření v Základní a mateřské škole Horníkova. Stavební úpravy provádí též v Základní škole Hamry a připravuje i modernizaci stravovacího zařízení v Základní škole Pastviny.

Kromě renovací škol a nemocnic pokračuje rovněž náročná rekonstrukce tornádem poničeného domova pro seniory v Břeclavi. Dále kraj plánuje brzy zahájit práce v Paprsku v Dolních Opatovicích, který funguje jako chráněné bydlení a domov pro osoby se zdravotním postižením.

Opravy při provozu i chybějící dokumentace

Rekonstrukce veřejných budov bývají z řady důvodů složité. Jednou z obvyklých komplikací bývá nutnost zachovat běžný provoz v objektu i v průběhu prací. Týká se to zejména nemocnic či úřadů. Stavební práce tak musejí často probíhat v pečlivě plánovaných etapách, aby byl co nejméně narušen chod zařízení a byla zajištěna bezpečnost všech přítomných. Stavební zásahy může znesnadňovat i památková ochrana, která se na některé starší budovy vztahuje.

Existují i případy, kdy se úřady musejí potýkat s chybějící nebo neúplnou projektovou dokumentací. Tou však musí vlastník objektu před zahájením stavebních úprav ze zákona disponovat. S danou situací se nedávno muselo vypořádat například Znojmo před konverzí městských lázní nebo Jihomoravský kraj v případě zmiňované hustopečské nemocnice. „Bylo zjištěno, že ani Jihomoravský kraj jakožto vlastník, ani Nemocnice Hustopeče nedisponují dostatečně rozsáhlou a úplnou dokumentací skutečného provedení staveb v areálu,“ přibližuje David Danihelka z majetkového odboru jihomoravského krajského úřadu.

Nejjednodušším a nejefektivnějším způsobem je v takovém případě nechat provést pasport budovy. Při pasportizaci je stavba zaměřena a následně vznikne projekt skutečného provedení v papírové i digitální podobě. „K pasportizaci lze využít vysokofrekvenční mobilní 3D skener, který společně s fotogrametrií a geografickým zpracováním dat vytvoří detailní dokumentaci reálného stavu budov a 3D model objektu. Ten lze následně načíst do architektonických softwarů nebo využít v programu BIM pro rekonstrukce budov a areálů,“ popisuje proces Drahomíra Zedníčková, výkonná ředitelka společnosti TopGis, která pasport hustopečské nemocnice zajišťovala.

Renovace budou pokračovat

I díky státní podpoře by měla vlna renovací veřejných budov nejen na jižní Moravě, ale také v celém Česku pokračovat. V červnu loňského roku spustila vláda v dané souvislosti novou dotační výzvu financovanou z Národního plánu obnovy.

„Pokračujeme v podpoře výrazného snižování spotřeby energie ve veřejném sektoru a v této osmé výzvě čeká miliarda korun právě na školy, nemocnice, pečovatelské domy, ale i kostely a další veřejné budovy, které jsou ekonomicky náročné a potřebují zateplit či vyměnit okna nebo zdroj vytápění. Ať už se energetické úspory týkají hasičské stanice na vsi, pečovatelského domu ve městě, nebo velkého úřadu v Praze, vždy je to přínos pro životní prostředí a pro komunitu jako takovou,“ uvedl v tiskové zprávě Petr Hladík, ministr životního prostředí.