PRAHA, 29. ledna – Zamrzlá bytová výstavba z posledních dvou let způsobuje mj. i to, že více obyvatel České republiky žije v přeplněných bytech či domech. Trend dlouhodobého poklesu přeplněnosti českých bytů a domů se v posledních datech Eurostatu zastavil, situace je naopak srovnatelná s daty roku 2017. S ohledem na přetrvávající nedostupnost pořízení nového vlastního bydlení od přeplnosti bytů nejčastěji pomáhají rekonstrukce.
Podle nejnovějších dat Eurostatu (za rok 2023) žije 15,9 % obyvatel České republiky v bytě či domě, který je přeplněný. O rok dříve to přitom bylo jen 15,1 % lidí. Po dlouhých letech poklesu tak v posledních datech došlo ke změně trendu a český trh se v tomto ohledu vrátil do roku 2017. Dlouhodobě se nicméně situace zlepšuje, ještě před 10 lety žila v přeplněných domácnostech více jak pětina lidí.
Podle dostupných dat ČSÚ přitom v loňském roce (do konce listopadu) klesl počet dokončených bytů oproti předchozímu roku o 15 %.
„Logickým zdůvodněním změny trendu je zamrzlá bytová výstavba. Ta stagnuje kvůli vyšším úrokovým sazbám hypoték, rostoucím dalším nákladům na bydlení i pomalému stavebnímu řízení. Především mladé generaci se tak přístup k bydlení zhoršuje. Český bytový fond zůstává zastaralý, řešením tak často není pořízení nového bydlení, ale rekonstrukce toho stávajícího. V tom stát podává pomocnou ruku ve formě různých dotačních programů,“ vysvětluje Public Affairs manažer výrobce střešních oken VELUX Ondřej Boreš.
Velká část domácností chce využít rekonstrukční dotace od státu, které se od nového roku mění. Stát chce totiž tempo rekonstrukcí urychlit. Hlavní změnou v dotačních programech je, že stát bude vyplácet peníze předem, doposud to bylo možné jen u nízkopříjmových žadatelů. Současné programy NZÚ Standard a NZÚ Light se od února sjednotí do jednoho programu NZÚ Light. Dotace lze využít na snížení energetické náročnosti domácností, typicky na zateplení, nová okna či fotovoltaiku.
Přes poslední výkyv se situace v České v posledních 10 letech poměrně výrazně zlepšila a je i lepší, než je průměr v Evropské unii, který dosahuje 16,8 % (meziročně beze změny). Nejvíce přeplněné jsou přitom byty v zemích východní Evropy v čele s Lotyšskem (49 % ), Rumunskem (40 %) a Bulharskem (35 %). Naopak nejméně v jednom bytě na ostatní členy domácnosti narážejí na Kypru (2 %), Maltě (2 %) či v Nizozemí (4 %).
V rámci střední Evropy jsou na tom Rakušané srovnatelně jako Češi (15 %), Němci o něco lépe (11 %). Naopak výrazně přeplněnější byty mají na Slovensku (30,5 %) i v Polsku (34 %).
„Průměrné stáří bytů v České republice přesahuje 40 let. Byty či domy stavěné před několika desítkami let už neodpovídají současným očekáváním od moderního bydlení. Tempo rekonstrukcí tak letos znovu zrychlí, i díky klesajícím úrokovým sazbám. Nově rekonstruované byty či domy jsou přitom nejen modernější a ekologičtější, ale často více myslí i na dostatečné soukromí v rámci domácnosti,“ dodal.
„Českým domácnostem přitom již v posledních měsících roste reálná mzda a domácnosti budou chtít investovat do svého bydlení, především směrem k levnějšímu, zdravějšímu a modernějšímu provozu. U rekonstrukcí tak neřeší jen to, aby jejich domácnost vypadala lépe a byla modernější. Zaměřují se stále častěji i na energetickou náročnost domácnosti a vhodné vnitřní klima – dostatek čerstvého vzduchu a světla, ideální teplotu nebo třeba boj s vlhkostí,“ uzavřel Ondřej Boreš.
Z aktuálních dat Eurostatu rovněž vyplývá, že v České republice se lidé žijící v bytě nebo v domě dělí téměř přesně na polovinu: v bytě žije 51 % obyvatel ČR, v domě 48,5 %, zbývající půl procento připadá na různé speciální typy bydlení, jako jsou houseboaty, mobilehomy, kempingové vozy apod. Ani ne poloviční podíl domů je v Evropě spíše podprůměrný, průměr EU je 52 %. Nejvíce jsou na vlastní domy zvyklí Irové (90 %), Nizozemci (79 %) či Chorvaté (77 %), naopak ve vlastním domě žije jen zhruba třetina Němců či Španělů.
O společnosti VELUX Group
Střešní okna VELUX přinášejí denní světlo a čerstvý vzduch do domovů lidí po celém světě a vytvářejí tak lepší životní prostředí již více než 80 let. Nabízíme celou řadu výrobků, mimo jiné střešní okna a světlíky, dekorativní rolety, zastiňovací doplňky a venkovní rolety, jakož i montážní prvky a řešení chytré domácnosti. Pomáháme vytvářet světlá, zdravá a energeticky úsporná místa pro lidi, kteří zde žijí, pracují, učí se a hrají si. Působíme globálně – s prodejní a výrobní sítí v 37 zemích a s přibližně 11 700 zaměstnanci po celém světě. Vlastníkem skupiny VELUX Group je společnost VKR Holding A/S, společnost s ručením omezeným, jejímiž vlastníky jsou Villum Foundation a rodina Kann Rasmussena. V roce 2023 dosáhla společnost VELUX Group celkových příjmů ve výši 2,91 miliardy EUR, společnost VKR Holding měla celkové příjmy ve výši 3,97 miliardy EUR. Nadace Villum Foundation a VELUX FOUNDATION věnovaly na charitativní granty 184,6 milionů EUR. Další informace o skupině VELUX Group naleznete na stránkách velux.com.