Praha, 29.1.2025 – Finanční gramotnost je součástí Národní strategie finančního vzdělávání již více než deset let. Školy se jí tudíž musí věnovat. Ale přístupů k výuce lze zvolit nespočet. Již 15 let pomáhá nezisková organizace yourchance školám s praktickou implementací národního vzdělávacího plánu do výuky. A podle zakladatelky této neziskové organizace nese dlouhodobá práce s dětmi, ale hlavně s pedagogy a samotnými školami své ovoce. “Ve školách se zlatým nebo diamantovým certifikátem Finančně gramotná škola vidíme významné změny ve způsobu učení, což má vliv na celkový přístup daných škol a pozitivní dopad i v dalších oblastech výuky. Tyto školy se stávají leadery a pro své žáky vytváří skutečně inspirativní a podporující prostředí pro růst,” popisuje Jana Merunková, zakladatelka yourchance.
Ve světovém průměru dle OECD nevychází ČR zdaleka nejhůře, pokud jde o celkové hodnocení finanční gramotnosti a vztahu k penězům. Nicméně musíme brát v potaz to, že se testování zúčastnilo pouze 418 škol z celé České republiky. Jde jen o zlomek z více než 5 500 českých škol. 5. místo z 20 by tedy mohlo naznačovat, že Národní strategie vzdělávání a implementace požadavků Rámcových vzdělávacích programů (RVP) jsou dostatečně pokročilé. Ale mezi českými školami, a tudíž i jejich žáky jsou ale signifikantní rozdíly. Zkušenosti neziskové organizace yourchance ale ukazují, že právě tam, kde finanční gramotnost učí systematicky, zapojují nejen napříč výukou ve všech ročnících, ale hledají i cesty, jak děti a studenty zapojit do života tamní komunity, pomáhají žákům těchto škol uspět.
“Pokud vezmeme pro příklad ZŠ Vimperk, Smetanova, můžeme sledovat celý příběh proměny. Od školy, která z iniciativy jedné z učitelek, Jany Doležalové, prošla procesem certifikace od revize školního vzdělávacího programu a postupného získávání podpory mezi dalšími učiteli, přes zapojování se prvních týmů do soutěže Rozpočti si to až na diamantový vrchol. Dnes je tato škola jedním z nejvýznamnějších národních leaderů. Stejně tak SŠTE Brno, která se z původní iniciativy jednoho z pedagogů, Martina Svobody, dostala rovněž na úroveň diamantového certifikátu a může být vzorem pro střední školy. Není podle mě náhodou, že oba pedagogové získali cenu Guvernéra ČNB za přínos pro rozvoj finanční gramotnosti,” uvádí Jana Merunková, zakladatelka yourchance.
Její slova podkládají i data. Dlouhodobě se v České republice zvyšuje povědomí o rozumném zacházení s penězi a pomalu roste počet domácností, které jsou schopny poradit si s drobnými výpadky příjmu. Vychází to z posledního měření Ministerstva financí. Stejná data však ukazují, že si stále většina českých domácností nedělá rodinné rozpočty, nebo nezvládne vyjít s výpadkem rodinného příjmu vyšším než 3 měsíční příjmy rodinného rozpočtu. Dobré zprávy přináší i Institut prevence a řešení zadlužení. Z jeho dat vyplývá, že počet zadlužených klesá, nicméně částka, kterou tyto osoby dluží se stále zvyšuje.
“S ohledem na průběžné publikované výsledky CBCB a společnosti Člověk v tísni se stále ukazuje, že je extrémně důležité ve výuce budování zdravých finančních návyků nepolevovat a opakovaně toto téma přinášet všemi možnými způsoby nejen mladé generaci, ale i dospělým. Je to právě rodina, která má zásadní vliv na budoucí chování svých dětí. Škola by měla přinášet pozitivní příklady a modely zdravého rozhodování a alternativu těm, kteří se v rodinách nemají šanci budování zdravých finančních postojů naučit,” doplňuje Jana Merunková.
Školy a učitelé potřebují systematickou i metodickou podporu
Česká decentralizace školství dává sice ředitelům škol velkou volnost v tom, jak pojmout výuku jednotlivých předmětů. Pro výuku nových kompetencí a dovedností však školy a učitelé často potřebují metodickou a systematickou podporu. Návštěva jednoho odborníka z finanční instituce nezajistí komplexní práci s dětmi na tomto tématu. Je třeba pracovat s nimi dlouhodobě a aktivně. Je také dobré jim ukázat, že mohou pomáhat svými znalostmi o financích svým blízkým a v místních komunitách.
“Už před 15 lety jsme do škol finanční gramotnost přinesli formou her a soutěží a projektových dnů. Naše soutěž Rozpočti si to letos běží už po dvanácté. Věříme, že se zapojí více než 1500 soutěžících. Od roku 2017 jsme národním organizátorem Global Money Week. A i letos bude březnové finále pro základní i střední školy hostit ČNB. Ale jen soutěže k podnícení zdravých finančních návyků u dětí nestačí,” popisuje Jana Merunková a dodává: “Základem je vyučovat finanční gramotnost dlouhodobě a prakticky napříč ročníky jako průřezové téma, nebo vytvořit samostatný předmět pokud to Školní vzdělávací program umožňuje. Dalším krokem je zabezpečit možnost dalšího vzdělávání učitelů v tomto tématu. Školy, které do výuky finanční gramotnosti umí zapojovat i své děti jsou už o další stupeň dále, od nich se mohou další školy z regionu učit, jak taková propojená výuka vypadá. A naštěstí i u nás máme řadu škol, které můžeme považovat za Národní leadery. U nich již vzniká spolupráce napříč regionem a s různými institucemi. Mluvím o školách, které mají naši diamantovou certifikaci. Jednou z nich může Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká a Střední škola logistická Dalovice.”
Metodická podpora ze strany yourchance vychází ze standardů výuky, reflektuje nároky a očekávané výstupy RVP. Spolupráce se školou probíhá formou odborného poradenství a mentoringu. Základním principem je respekt v prostředí školy, vztahům a zdrojům se kterými škola pracuje. Nabízí metodické příručky i učebnice podnikavosti i jiné materiály a pomoc ve výuce. Výstupem práce expertního týmu yourchance jsou online materiály a učebnice tématu rozvoje zdravých finančních návyků a podnikavých kompetencí. Novinkou jsou i základy podnikání, pokud by se škola věnovala intenzivně i tomuto tématu. Jana Merunková také upozorňuje, že výrazně pomáhá, když daný kraj či region má finanční vzdělávání jako svoji dlouhodobou prioritu, nehledě na to, jaká politická reprezentace ten či onen kraj zastupuje. “Naše projekty ve školách i dětských domovech v Jihomoravském kraji mají dlouhodobě nejlepší výsledky. A je to i pro to, že s krajem kontinuálně spolupracujeme na aktivitách již více než 9 let, tedy více než dvě volební období. Takovou spolupráci bych přála dětem i jejich rodičům v každém kraji,” popisuje svoji zkušenost Merunková.
Díky soutěžím a hrám získávají děti o téma větší zájem i praktické dovednosti
Finanční gramotnost nemůže být jen “školním předmětem”. Musí být pro děti i zábavou, tématem, o kterém budou mít chuť se bavit se svými rodiči i prarodiči. I proto již více než 12 let pořádá yourchance své soutěže.
Soutěž Rozpočti si to! je určena žákům druhého stupně základních a středních škol, přihlásit se však mohou i rodinné týmy nebo skupinky kamarádů v rámci volnočasových aktivit. Soutěž je postavena tak, aby je na základě principů projektové výuky naučila základní principy finanční gramotnosti v kontextu zapojení kritického myšlení, týmové spolupráce, prezentačních dovedností či zpětného vyhodnocení získaných znalostí. Aktuálně až do 31. 3. 2025 běží první kolo soutěže. Nejlepší týmy z celé republiky pak postoupí do velkého finále v prostorách České národní banky, a to 20.5. pro druhý stupeň ZŠ a 28. 5. pro SŠ. Týmy se stále mohou přihlašovat na webu www.rozpoctisito.cz. Finálová kola proběhnou 20.5. pro druhý stupeň ZŠ a 28. 5. pro SŠ.
Menší verzí soutěže Rozpočti si to! je on-line Minihra Rozpočti si to! na webu minihra.rozpoctisito.eu, která otestuje nejen vaše základní finanční znalosti, ale také schopnost se správně rozhodovat v nečekaných situacích.
Od roku 2017 pak yourchance se společností EFPA v roli národních organizátorů stojí za mezinárodní iniciativou na podporu finanční gramotnosti Global Money Week. Jejím největším přínosem je propojení odborníků z praxe se školami či jinými vzdělávacími i volnočasovými organizacemi. GMW je obrovskou příležitostí pro školy, jak si naplánovat i celý týden nabitý programem napříč všemi ročníky. Registrace pořadatelů jednotlivých akcí i dobrovolníků je k dispozici na webu www.globalmoneyweek.info, kde mohou zájemci najít kromě základních informací i inspiraci, jaké aktivity byly realizované v minulých letech. Finální tečkou za každým ročníkem je závěrečná konference. Již tradičně proběhne v České národní bance, a to 3. 4. 2025.
Dlouhodobým partnerem yourchance a soutěže „Rozpočti si to!“ je společnost Sazka. „Podpora finanční gramotnosti je klíčová pro budování zdravého vztahu k penězům a prevenci finančních problémů. Jsme rádi, že můžeme podporovat yourchance v dlouhodobém rozvíjení těchto praktických znalostí a dovedností, protože zodpovědné rozhodování ve vztahu ke svým financím má pro každého velmi praktický každodenní přínos,“ vysvětluje Kateřina Muráni, manažerka zodpovědného hraní ve společnosti Sazka a dodává: „Téma zodpovědného přístupu k penězům a k zábavě je pro nás prioritou a věnujeme mu velkou pozornost i v rámci uceleného programu Hraj s rozumem, který neustále rozvíjíme.“
Práci yourchance v oblasti rozvoje finanční gramotnosti podporují i další její dlouholetí partneři: Česká mincovna a Meatest.
O neziskové organizaci yourchance
Organizace yourchance o.p.s. je dlouhodobě aktivní v oblasti integrace, vzdělávání a podpory různých sociálních skupin. Projekt Vítej v Česku navazuje na zkušenosti organizace yourchance z jiných integračních a vzdělávacích programů, jako je například podpora mladých dospělých opouštějících náhradní rodinnou péči nebo zvyšování finanční gramotnosti na školách. Díky spolupráci s NČS a dalšími partnery se yourchance daří realizovat efektivní modely podpory, které mají konkrétní a měřitelné výsledky. Projekt již pomohl tisícům lidí všech věkových kategorií, přičemž se soustředí zejména na nejvíce ohrožené skupiny, jako jsou mladí lidé ve věku 15–23 let.
O zakladatelce yourchance, Janě Merunkové
Jana Merunková je vizionářka, podnikatelka a spisovatelka s více než dvacetiletými zkušenostmi v oblastech leadershipu, koučinku, vzdělávání a fundraisingu. Je zakladatelkou obecně prospěšné společnosti yourchance o.p.s., kde působí jako ředitelka a fundraiserka. Aktivně se věnuje projektům na podporu finanční gramotnosti, změnám v oblasti vzdělávání a rozvoji sociálních a vzdělávacích iniciativ. Jana je rovněž autorkou pohádek, poezie a dalších publikací. Jejími specializacemi jsou finanční gramotnost, leadership, strategické řízení a tvorba prostředí pro osobní růst. Její práci provází hluboká víra a hodnoty, které se promítají do všech jejích aktivit.