Vláda Petra Fialy selhala v digitalizaci a hrozí jí žaloby: Občanům slibovali online služby, místo toho přichází chaos a další odklady

Praha, 1. února 2025 – Senát schválil 29. ledna návrh vlády na odklad zákona o digitálních službách až do roku 2027. Tento zákon, který Piráti prosadili ještě v minulém volebním období, měl občanům garantovat přístup k moderním online službám nejpozději od 1. února 2025. Prezident však dosud novelu nestihl podepsat, což znamená, že zákon o digitálních službách vstoupil dnes v platnost v původní podobě. Stát tak má povinnost obsloužit občany digitálně, přestože většina ministerstev není připravena. Podle Pirátů hrozí České republice žaloby za neplnění zákonných povinností.

„Občané měli mít od dnešního dne k dispozici jednoduché digitální služby, které by jim usnadnily komunikaci se státem. Místo toho se vláda rozhodla odsunout tento závazek o další dva roky, aniž by zajistila, že ministerstva splní své povinnosti. To je propadák, který naprosto podkopává důvěru lidí ve stát,“ uvedl poslanec Ivan Bartoš.

„Ministerstva měla na přípravu 5 let, ale většina z nich neudělala prakticky vůbec nic. Zatímco centrální projekty, jako jsou eDoklady, nový Portál občana a mobilní aplikace, registr plných mocí, projekt GOV.CZ nebo posílení základních registrů, jsou díky Digitální a informační agentuře (DIA) dodávány jak na běžícím páse, ministerstva pod vedením SPOLU a STAN zůstávají pozadu. Digitalizace na Ministerstvu vnitra nebo školství je na úrovni 1 %, což je naprosto nepřijatelné. A přestože má SPOLU a STAN v Senátu i ve Sněmovně většinu, nedokázal Marian Jurečka, který je nyní za digitalizaci zodpovědný, zajistit ani včasné projednání odkladu v obou komorách. Tím vystavil stát a jeho instituce obrovskému riziku a hlavně občany do situace, kdy jim zákon sice od 1. února garantuje pohodlné obsloužení online, které mohou uplatnit, ale zákonem garantované služby prostě pořád chybí,“ dodal Bartoš.

Podle místopředsedy Pirátů a odborníka na digitalizaci Michala Bláhy je situace důsledkem dlouhodobého zanedbávání příprav a špatné koordinace. „Stát měl 5 let na to, aby se na zákon připravil. Od změny procesů po  jednoduché samoobslužné formuláře, které by občanům umožnily snadno vyřídit jejich záležitosti online. Místo toho resorty přípravu odkládaly a nechaly na poslední chvíli, a hlavně jim chybí odborné kapacity. Výsledkem je zbytečný odklad o dva roky. Snad jim bude celkem 7 let stačit,“ okomentoval Bláha.

Podle Bláhy navíc celá situace kolem digitalizace ukazuje nezdravou provázanost organizací zastupujících část českých firem s politickými stranami: „Autorem a propagátorem Zákona o právu na digitální službu je roky Zdeněk Zajíček, ještě nedávno místopředseda ODS a poradce premiéra Fialy. Impuls k posunutí platnosti zákona je právě ODS a je velmi absurdní a nečekané, že Hospodářská komora a ICT Unie, které Zajíček dnes vede, mlčí, místo aby hájily zájmy svých členů vůči státu. To je ukázkový příklad, jak je politický zájem vedení komory přednější než zájmy českého průmyslu,” uzavřel.