Pro české firmy je už povinná AI gramotnost, nikdo ji ale nevymáhá

Od 2. února 2025 začne v rámci nařízení EU AI Act platit článek 4, který požaduje zajištění dostatečné úrovně dovedností a chápání systémů umělé inteligence, včetně jejich rizik. To se týká všech, kdo AI vyvíjejí nebo ji implementují ve firmách, upozorňuje České asociace umělé inteligence.

V České republice však zatím neexistuje žádný orgán, který by tento článek vymáhal, a nebudou za jeho neplnění udělovány pokuty. Sankční ustanovení AI Act začnou platit až od 2. srpna 2025 a článek 4 mezi nimi přímo nefiguruje. Přesto může být nízká úroveň AI gramotnosti v budoucnu přitěžující okolností při posuzování dodržování dalších povinností.

I tak se v poslední době na českém trhu začaly objevovat nabídky zázračných webinářů a certifikací slibujících snadné splnění požadavků zmíněného článku 4. 

„Univerzální kurzy a instantní certifikáty nemají žádnou oficiální platnost a nejsou nutné. Pokud organizace skutečně potřebují formální potvrzení o vzdělávání v oblasti AI, doporučuji se zaměřit na individualizované interní školení nebo dlouhodobé vzdělávací programy zaměřené na praktické využití umělé inteligence,“ říká Lukáš Benzl, ředitel České asociace umělé inteligence.

AI gramotnost je důležitá, ale je třeba ji řešit s rozvahou a podle reálných potřeb. Firmy, které AI využívají, by se měly soustředit na pochopení fungování těchto systémů a souvisejících právních aspektů. Zvláštní pozornost by měly věnovat zejména organizace, které vyvíjejí nebo implementují vysoce rizikové AI systémy. Právě pro ně budou platit přísnější požadavky, včetně nutnosti zajištění lidského dohledu nad výstupy těchto technologií.

ČAUI ve spolupráci s advokátní kanceláří Legitas připravuje praktický přehled a checklist, který firmám pomůže zorientovat se v požadavcích AI Act a implementovat opatření odpovídající jejich konkrétním potřebám. Místo paniky je vhodnější přistoupit k problematice systematicky a s odbornou podporou.