V loňském roce solární elektrárny v EU vyráběly poprvé více energie než uhelné. Pokud se s ní dobře nehospodaří, je tato energie ztracena

Praha 3. února 2025 – Podle zprávy European Electricity Review elektrárny v Evropské unii v loňském roce poprvé vyrobily více energie než uhelné elektrárny, přičemž podíl solární energie na výrobě elektřiny dosáhl 11 %.

Zatímco v roce 2023 se v EU vyrábělo z obnovitelných zdrojů – větru, vody, slunce a biomasy – 44,8 %, loni to bylo již 47,3 % celkového mixu. Nejvíce se na nárůstu podepsalo rozšiřování solárních zdrojů, jejichž podíl vzrostl z 9,3 % na 11,1. Naopak podíl uhlí se snížil z 11,8 % přesně o dva procentní body. Kleslo i zastoupení plynových elektráren a celkový podíl fosilních paliv na výrobě energie se snížil z 32,2 % na 28,9 %. Nejvyužívanějším zdrojem energie zůstalo jádro, jehož podíl se zvýšil z 23 % na 23,7 %.

„Tento milník však přináší nové výzvy spojené s efektivním využitím vyrobené energie. Často se stává, že přebytečná energie ze solárních elektráren není v daném okamžiku potřebná a může být ztracena. Řešením je integrace bateriových úložišť přímo v místech výroby nebo spotřeby energie. Tato úložiště umožňují ukládat přebytečnou energii a využívat ji v době zvýšené poptávky, čímž se minimalizují ztráty a zvyšuje stabilita sítě,“ říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

S rostoucím podílem obnovitelných zdrojů energie se zvyšuje i potřeba služeb vyrovnání sítě. Baterie jsou pro tyto služby ideální, protože dokážou rychle reagovat na výkyvy v dodávkách a poptávce po elektřině. Ačkoli současná kapacita bateriových úložišť může být ve srovnání s celkovou distribuční soustavou omezená, očekává se, že atraktivita tohoto sektoru povede k významným investicím a rychlému nárůstu instalované kapacity.

Aktuálně vzniká stále více bateriových úložišť optimalizovaných pro efektivní ukládání a využití energie z obnovitelných zdrojů. Tento přístup nejenže podporuje udržitelnost, ale také přispívá k ekonomické efektivitě energetického sektoru.

„Implementací těchto řešení se blížíme k době, kdy nebude nutné zbytečně spalovat přebytečnou energii nebo vyrábět novou v době špičky, což povede k efektivnějšímu a ekologičtějšímu energetickému systému,“ uzavírá Pavel Bursa z Resacs.