Jarní prázdniny lákají Čechy na hory. Jak se pojistit před zahraniční dovolenou na lyžích?

Praha, 4. února 2025 – Jarní prázdniny jsou pro většinu českých rodin ideálním časem pro zimní dovolenou na horách. Čím dál častěji vybírají zahraniční destinace, ať už díky široké síti sjezdovek nebo vyšší kvalitě poskytovaných služeb. Vycestovat za zimními radovánkami plánuje každý rok zhruba třetina Čechů. To ale může pro lyžaře znamenat hned několik nástrah. Lékařské ošetření, hospitalizace nebo léky v alpských střediscích mohou bez správného pojištění znamenat finanční past, která se může vyšplhat až ke statisícům korun.

Základem před odjezdem na zimní dovolenou je podle odborníků platné životní pojištění. Při lyžování či snowboardingu se jeho důležitost zvyšuje, riziko trvalých následků úrazu či invalidity je během těchto aktivit všudypřítomné. „Před cestou by si lyžaři měli zkontrolovat, co všechno jejich stávající podoba pojištění kryje, jako například úrazy, denní odškodné za jejich léčení nebo odpovědnost za škodu. Hodí se také vědět, jakou ochranu pojistka nabízí v případě adrenalinových sportů a pohybových aktivit,“ říká Marcela Pekárková, produktová manažerka pojišťovny YOUPLUS. 

S léčebnými výlohami pak pomůže cestovní pojištění, které není součástí standardní pojistky. Pokud se turisté vydají za hranice bez něj, mohou je čekat nepříjemné finanční náklady za ošetření u lékaře, pobyt v nemocnici nebo doplatky za léky. Tyto částky mohou v některých státech dosahovat i několik desítek tisíc korun. Ne v každé zemi je totiž zdravotní péče bezplatná jako v České republice. 

„Je mylné se domnívat, že pro cestu do zahraničí stačí mít českou kartičku pojištěnce. Ta slouží pouze na nezbytnou zdravotní péči ve veřejných zdravotních zařízeních, nemocnice v alpských regionech přitom bývají často soukromé,“ upozorňuje Pekárková. Dodává, že před cestou se mimo jiné vyplatí zkontrolovat, zda je automatickou součástí smlouvy o cestovním pojištění i asistenční služba, která usnadní řešení mnoha situací jako tlumočení mezi pacientem a zdravotnickým personálem nebo koordinaci repatriačního letu.

Zásah horské služby se může prodražit

V horách může turistu zaskočit situace, která si vyžádá výjezd horských záchranářů. Z domova jsou čeští turisté zvyklí na to, že je vždy hrazen z veřejného zdravotního pojištění. A nezáleží na tom, zda se jednalo o zásah, při kterém jim šlo o život, nebo se jenom ztratili v mlze a vánici na turistické trase. V zahraničí to ale často bývá jinak. „Horskou službu někdy tvoří soukromé subjekty a běžné zdravotní pojištění se na jejich činnost nevztahuje. Proto je pak nutné takový zásah uhradit, nebo se na něm alespoň podílet. A částky jsou to poměrně vysoké, pohybují se v rozmezí od dvou do dvaceti tisíc korun,“ popisuje Pekárková. 

Nejvyšší částku za tyto služby čeští turisté paradoxně vynaloží u našich východních sousedů. Zásahy horské služby se tu dělí na dvě části, kterými jsou poskytnutí zdravotní péče a technický zásah. Tu první hradí běžné zdravotní pojištění, v případě cizinců cestovní. Zato technický zásah si lidé platí, a to bez ohledu na to, zda situaci způsobili nebo ne. V takové situaci může pomoci jedině rizikové pojištění, které kryje nouzové vysvobození uvízlých osob, přepravu do zdravotního zařízení či poskytnutí první pomoci. Ještě vyšší částky se pak týkají situací, kdy ke zraněnému musí vzlétnout vrtulník.

Jistota za pár korun

Pořádné díře v rozpočtu se dá v neposlední řadě předejít i pojištěním odpovědnosti. Ať už v důsledku chvilkové nepozornosti člověk něco rozbije nebo někomu nechtěně způsobí újmu na zdraví, může taková zbrklost vyjít opravdu draho. Poškozená protistrana totiž může požadovat úhradu nákladů na léčení, na následnou rekonvalescenci, ale i ušlou mzdu. „V souvislosti s tím je dobré zmínit, že například v Itálii od roku 2022 platí zákon, podle kterého musí mít každý lyžař na sjezdovce uzavřené pojištění občanskoprávní odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám. Pokud tuto povinnost nedodrží, hrozí mu pokuta až do výše 150 eur,“ doplňuje expertka. 

Při výběru cestovního připojištění by se měli aktivní lyžaři soustředit hlavně na dvě věci – léčebné výlohy v zahraničí a pojištění odpovědnosti. Obsah pojistných balíčků se liší i v úrovni limitů, do kterých bude poskytnuto pojistné plnění. Důležité je vybírat i podle toho, zda klienti mají rizika úrazu krytá jiným pojistným produktem. „Sazby za cestovní pojištění v rámci Evropy se pohybují v řádu desetikorun na den. V porovnání s cenou, kterou musí lyžař v evropských lyžařských centrech zaplatit třeba za skipas, jde v podstatě o drobné. Tady se šetřit opravdu nevyplatí,“ doporučuje Pekárková.

O nehodě může rozhodnout servis lyží i svařák navíc

Rady jako dodržovat pravidla lyžování, nepřeceňovat své schopnosti a aktuální stav nebo respektovat zákaz vstupu na uzavřené sjezdovky či cesty už slyšel asi každý. Málokdo si ale uvědomuje, že důležitou roli hraje i profesionální seřízení lyží. Jejich špatný stav podle statistik způsobí přibližně polovinu všech nehod na sjezdovkách. 

Samostatnou kapitolou je pak pití alkoholu ve střediscích. Zatímco v Česku není výslovně zakázáno, v zahraničí za něj padají vysoké pokuty. „V některých zemích platí nulová tolerance, takže je dobré si nejdřív parádně zalyžovat a drink si pak užít v après ski baru,“ radí Marcela Pekárková z pojišťovny YOUPLUS.