Více veřejných dřevostaveb: Obor připravuje kroky na podporu využívání dřeva

Praha, 10. února 2025 – Pracovní skupina Timber, která se v rámci České rady pro šetrné budovy (CZGBC) zabývá podporou udržitelného využití dřeva ve stavebnictví, si určila priority na letošní rok. Plánuje především napomáhat poptávce po dřevostavbách, podporovat zvyšování podílu dřeva ve veřejných zakázkách, stejně jako šířit osvětu.

Prioritami pracovní skupiny Timber pro rok 2025 jsou legislativa, osvěta veřejnosti, vzdělávání zainteresovaných osob a subjektů či sdílení příkladů dobré praxe. Skupina si své priority vycházející ze zmapování aktuálního stavu v ČR stanovila na svém lednovém zasedání. Dílčí cíle zahrnují identifikaci příležitostí, například v podobě zvyšování podílu dřeva ve veřejných zakázkách. 

Plánujeme se v letošním roce věnovat problematice dřevostaveb skutečně komplexně, od standardizace a zvyšování odborné úrovně v oboru přes praktické kroky na podporu výstavby ze dřeva až po příležitosti k mezinárodní spolupráci. Velký význam přikládáme také osvětě směrem k širší veřejnosti,“ říká za pracovní skupinu Timber jedna z jejích garantek Blanka Nováčková, ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů.  Mezi vytyčenými cíli pracovní skupiny je i vytvoření interaktivní webové platformy, která by na jednom místě přehledně shromažďovala všechny dostupné informace pro laickou veřejnost, a to včetně bourání mýtů, jež v souvislosti s použitím dřeva ve stavebnictví stále panují.  Stejně tak skupina chystá účast na oborových veletrzích, pro odbornou veřejnost pak připraví semináře a další příležitosti k výměně poznatků a zkušeností.

Dlouhodobými cíli pracovní skupiny Timber jsou podpora výstavby a zvyšování počtu kvalitních staveb, sdílení zkušeností, odbourávání bariér, vzdělávání odborné veřejnosti, ale také posun v oblasti legislativy. „Klíčové je přicházet s podněty, které by mohly stimulovat další výstavbu dřevostaveb v České republice. Předmětem diskusí a jednání, ve kterých bychom chtěli v tomto roce pokračovat, je například zvýšení podílu dřeva v rámci veřejných zakázek,“ uvádí další z garantů pracovní skupiny Pavel Horák, architekt společnosti Prodesi/Domesi. Díky odbornosti členů se dokáže pracovní skupina podílet na přípravě metodiky pro ministerstva a státní orgány.  

Aktuální stav i budoucnost oboru 

Skupina zahájila činnost v květnu 2024 a již nyní má více než čtyřicet členů. Ti zpracovali základní přehledový dokument Aktuální přehled o stavu dění v oblasti dřevostaveb na českém trhu, který má sloužit nejen jako zmapování výchozího stavu, ale především jako odrazový můstek k vytyčení příležitostí pro další směřování skupiny a podporu výstavby dřevostaveb v tuzemsku. 

Dřevostavby představují moderní, ekologickou a energeticky úspornou variantu výstavby, v níž vidíme zásadní směr stavebnictví pro budoucnost. Díky širokému spektru odborníků, kteří se aktivně zapojili do skupiny Timber, se podařilo velmi precizně zmapovat aktuální stav dřevostaveb v ČR, a to včetně nástinu budoucího vývoje a doposud nevyužitého potenciálu,“ říká Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy (CZGBC). Dodává, že pracovní skupina bude i nadále pokračovat ve sběru dat a případových studií a šíření příkladů dobré praxe.  

Dalšími pracovními skupinami zastřešenými CZGBC jsou Brownfields, Hospodaření s vodou, Energie, Cirkulární stavebnictví a šetrné materiály, Zdravé vnitřní prostředí budov  a Taxonomie a ESG.

 

O nás

Česká rada pro šetrné budovy (známá také pod zkratkou CZGBC – z anglického Czech Green Building Council) sdružuje společnosti z různých sektorů ekonomiky. Jejich pojítkem jsou kvalitní budovy a stavebnictví podporující novou výstavbu i renovace na základě principů udržitelnosti. V České republice Rada působí od roku 2009 a všechny její aktivity směřují k naplnění tzv. Vize Nula, tedy stavu, kdy budovy budou mít nulovou zátěž na životní prostředí v celém svém životním cyklu.