Den otevřených dveří FEL: Navštívíte chytrý byt, potkáte roboty, uvidíte multimediální kouzla

Už v pátek 14. února vypukne Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Program vás provede sedmi bakalářskými studijními programy a souvisejícími laboratořemi. Třeba tzv. chytrým bytem napojeným na internet věcí za pomoci mobilních sítí, pracovišti pro výzkum robotů a AI, ale i místy, kde se vyvíjená technika pojí s uměním nebo kde naše týmy testují moderní technologie a postupy v energetice. A to zdaleka není všechno! Program bude na FEL v Dejvicích i v budově na Karlově náměstí. Na akci je nutná on-line registrace. Registrovat na Karlovo náměstí se lze zde, na program v Dejvicích pak přes tento odkaz.

V Dejvicích se seznámíte především se studijními programy Elektrotechnika, energetika a management (EEM), Elektronika a komunikace (EK), Otevřené elektronické systémy (OES) a Lékařská elektronika a bioinformatika (BIO). Nakouknete však také do laboratoří a učeben spjatých s programy Kybernetika a robotika (KyR) a Softwarové inženýrství a technologie (SIT). 

Právě pod program SIT na FEL spadá Institut intermédií, v němž se potkává technika a umění. Experti a expertky, ale i studující z naší fakulty mimo jiné přiblíží svou spolupráci na řadě pozoruhodných projektů. Hranice (elektro)techniky a elektroniky v aplikacích přesahuje i práce týmu z AV studia, které bude též součástí dejvické trasy. Odborníci se v něm věnují především střihačským, zvukařským, osvětlovacím či VR “kouzlům”. 

A programy EK a SIT opět spojuje i zmíněný Smart Home – Chytrý byt. „Chytrá domácnost, chytré domy, chytrá města – to vše může fungovat jen díky vyspělým, spolehlivým a bezpečným komunikačním technologiím,“ zdůraznil doc. Jiří Vodrážka, vedoucí katedry telekomunikační techniky. “Dnešní sítě věcí – IoT – často používají a stále více budou využívat infrastrukturu mobilních sítí v podobě technologie NB-IoT s další expanzí v rámci existujících sítích 5G i díky vývoji nových funkcí pro budoucí specifikaci 6G,” dodal pak vědec k tomu, čím se tým v rámci Smart Home zabývá.

O prezentaci části programu EEM pak bude program v laboratoři pro diagnostiku fotovoltaických systémů. A také efektní „blesková“ laboratoř vysokých napětí. Znalosti načerpané (nejen) ze studia EEM využívá i studentský tým eForce Prague Formula, který vyvíjí autonomní elektroformuli a boduje s ní na evropských tratích. A na trase nebude ani tentokrát chybět Laboratoř biomedicínských technologií (BIO), laboratoře zaměřené na studium a výzkum mikroprocesorů a elektromagnetického pole (EK, OES) či senzorů a robotů (KyR). 

Prohlídka laboratoří v budově FEL na Karlově náměstí zájemcům a zájemkyním přiblíží studijní programy Kybernetika a robotika, Otevřená informatika a Softwarové inženýrství a technologie.

Na trase potkáte třeba model autonomního auta a nakouknete do vývoje robotické platformy vozů. Seznámíte se i se záchranářskými a průzkumnými roboty, které týmy na FEL vyvíjejí a pracují s nimi i naši studenti a studentky. A experti a expertky z FEL Vám přiblíží také výzkumy a možnosti studia multirobotických systémů. Těšit se můžete i na ukázky počítačových her vyvíjených našimi studenty a studentkami a ochutnávky projektů virtuální a rozšířené reality. Absolventi populárního předmětu Jak vyrobit (téměř) cokoliv vám ukážou některé své kreativní projekty a přiblíží vám netypickou stránku studia na elektrotechnice.

Tým dr. Jakuba Marečka pak pohovoří o projektech využití umělé inteligence v energetice, na kterých lze spolupracovat už během studia. Dojde i na obor grafiky a počítačové interakce – výzkumný tým představí například interaktivní textem řízenou stylizaci videa. I na „Karláku“ pak bude jeden z bodů programu o biomedicíně. Vyučující a studující FEL ukážou jak lékařské přístroje vyvinuté na FEL, tak některé obzvlášť zajímavé studentské projekty. 

V obou budovách FEL si pak také s našimi studenty a studentkami můžete popovídat o všem, co vás ohledně studia zajímá. Těšíme se na vás. 

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.