„V Německu se blíží únorové volby a řada stran navrhuje reformu pravidla dluhové brzdy. Přestože se v příštím roce neočekává rozsáhlý plán fiskálních stimulů, i mírné reformy by mohly pozitivně ovlivnit náladu investorů.”
VINCENT MORTIER
GROUP CHIEF INVESTMENT OFFICER
Plánované únorové volby zastihnou Německo v okamžiku, kdy jeho ekonomika čelí vážným výzvám, a to zejména kvůli strukturálním změnám hospodářského modelu, stagnaci HDP a důsledkům globalizace. To způsobuje ekonomické zaostávání Německa za ostatními zeměmi Eurozóny. Výrazným problémem je také investiční deficit, který se v roce 2024 odhaduje na 600 miliard eur.
Pro znovuoživení ekonomiky jsou podle ekonomů potřebné masivní investice zejména do infrastruktury. Současné omezení fiskálních výdajů díky pravidlu dluhové brzdy, které definuje přísné limity pro vládní půjčky, však těmto investicím brání. Z toho důvodu je diskuse o reformě tohoto pravidla v centru politických diskusí.. Pozitivně ovlivnit investiční náladu v roce 2025 by mohlo i mírné fiskální uvolnění.
Plánované předčasné volby mohou pro Německo znamenat jak pozitiva, tak negativa, a to hlavně v případě, že by vznikla neefektivní koalice. Pouze stabilnější vláda postavená na podpoře silné koalice bude schopna provádět potřebné hospodářské a fiskální reformy – například zmiňovanou reformu pravidla dluhové brzdy – a zajistit silnější vedení v EU.
Pozitivním vývojem prochází ale německý akciový trh, když index DAX vykázal v roce 2024 růst o 21 %. Úspěch DAXu spočívá v jeho mezinárodním zaměření, silné alokaci do průmyslových a technologických sektorů a výkonnosti finančního sektoru. V tomto roce se očekává další pozitivní vývoj DAXu, což zvyšuje jeho atraktivitu mezi investory.
Německo se v současné době nachází na důležité křižovatce, kdy výsledek voleb a následné politické a fiskální změny pravděpodobně zásadně ovlivní jeho další ekonomický vývoj.
Autor: DIDIER BOROWSKI
HEAD OF MACRO POLICY RESEARCH, AMUNDI INVESTMENT INSTITUTE
Zdá se, že žádná složka poptávky není schopna krátkodobě podpořit ekonomiku.
Nárůst mezd zaznamenaný ve třetím čtvrtletí minulého roku je výrazný (+8,8 % meziročně), ale je především důsledkem jednorázových odměn, jejichž cílem je kompenzovat inflaci. V klíčových odvětvích, jako je hutnictví, je již patrná větší mzdová umírněnost a trh práce začal oslabovat. Hospodářskou aktivitu zatěžuje vývoz, průmyslová výroba a stavebnictví. Současná politická nejistota a restriktivní úvěrová politika rovněž přináší riziko omezení výdajů domácností a podnikatelských investic.
Německá ekonomika v pasti stagnace
Reálný HDP v Německu již pět let stagnuje (od roku 2019 vzrostl jen o 0,1 %) a jeho ekonomika nedosahuje výkonnosti ostatních ekonomik eurozóny. Automobilový sektor je v krizi a globální obchod již nepodporuje vývoz tak, jak tomu bylo v minulosti. Německo čelí současně řadě problémů: konkurenceschopnost průmyslu trpí rostoucími náklady na energie a rostoucí konkurencí vysoce kvalitních výrobků z Číny; rychlé stárnutí obyvatelstva – rychlejší než ve zbytku eurozóny – rovněž snižuje potenciální růst jeho ekonomiky, který se odhaduje na 0,8 %.
Donald Trump a hrozba pro německý průmysl
Pokud budou zavedena cla, mohla by podle Bundesbanky německou ekonomiku připravit o 0,6 procentního bodu růstu. Německá vláda předpokládá v roce 2025 oživení reálného HDP o 1,1 % (po poklesu o zhruba 0,1 % v roce 2024) díky příznivému vývoji reálného disponibilního příjmu domácností. Evropská komise je však opatrnější a v roce 2025 očekává růst pouze o 0,7 %. Bundesbanka 13. prosince revidovala vlastní prognózy růstu HDP z 1,1 % na 0,2 % pro rok 2025 a z 1,4 % na 0,8 % pro rok 2026. Tato silná revize má podpořit expanzivní fiskální politiku.
Obrovský deficit veřejných investic
Podle očekávání dosáhne investiční deficit Německa pro rok 2024 hodnoty 600 miliard eur, což představuje 14 % HDP, a to aniž by se zohlednily požadavky na výdaje na obranu, které se odhadují na 30 miliard eur ročně (0,7 % HDP). Tento nedostatek investic ohrožuje ekonomickou budoucnost Německa, a proto ekonomové doporučují v průběhu následujících deseti let masivní investice, které pomohou tyto ztráty dohnat. Aby bylo možné tohoto cíle dosáhnout, musela by vláda každoročně stimulovat ekonomiku o 1,5 % HDP, což však v současné době není možné kvůli pravidlu dluhové brzdy.
Stále spornější fiskální pravidlo
Německo se v současné době nachází v rozpočtové slepé uličce. Pravidlo dluhové brzdy, zakotvené v německé ústavě v roce 2009, omezuje strukturální (tj. cyklicky očištěný) rozpočtový deficit na 0,35 % HDP ročně. Toto pravidlo, pozastavené v roce 2020 kvůli koronavirové pandemii, bylo znovu uplatněno v rozpočtu na rok 2024. V podmínkách stagnující ekonomiky je třeba toto pravidlo reformovat. Německo, jehož veřejný dluh bude v roce 2024 představovat 63 % HDP (oproti přibližně 110 % ve Francii), má velký rozpočtový prostor pro zvýšení investic, aniž by se jeho veřejný dluh dostal mimo kontrolu.
Myšlenka reformy dluhové brzdy na podporu investičních výdajů získává podporu mnoha stran, s výjimkou FDP. CDU, SPD a Zelení, podle posledních průzkumů pravděpodobní koaliční partneři, jsou této reformě nakloněni. Ačkoli v příštím roce nelze očekávat rozsáhlý plán fiskálních stimulů, navrhovaná fiskální uvolnění by mohla od roku 2026 uvolnit prostředky ve výši 0,5 % až 1,0 % HDP ročně. Přesto by i mírné reformy mohly v roce 2025 pozitivně ovlivnit náladu investorů, zejména pokud budou spojeny s novým mimorozpočtovým fondem pro výdaje na obranu.
Německo by mělo v nadcházejících letech stimulovat svou ekonomiku, aby se vypořádalo s investičním deficitem. Případná reforma rozpočtového pravidla a mimorozpočtový fond pro výdaje na obranu by byly pozitivními kroky, které by mohly zlepšit náladu investorů. |
Geopolitika: Německé volby v centru pozornosti
Autor: ANNA ROSENBERG
HEAD OF GEOPOLITICS – AMUNDI INVESTMENT INSTITUTE
Předčasné volby plánované na 23. února mohou Německu a Evropě přinést jak klady, tak zápory. Pozitivní je, že změna by mohla Německu zajistit stabilnější vládu, která by byla schopna provádět hospodářské a fiskální reformy, například reformu pravidla dluhové brzdy, a zajistit silnější vedení v EU. Předčasné volby ale také přinášejí riziko další omezené koalice tří stran a silné opozice, která by mohla zablokovat ústavní reformy.
Navzdory rizikům je velmi pravděpodobné, že výsledek bude trhy přijat pozitivně. Pokud CDU/CSU vstoupí do koalice se středolevicovými stranami (SPD) nebo Zelenými, dojde pravděpodobně po převzetí mandátu ke kompromisu ohledně fiskální reformy, neboť levicové strany by ji podmínily podporou této koalice. Předseda CDU a pravděpodobný kancléř Friedrich Merz by na takový kompromis nejspíše přistoupil. Je pozoruhodné, že bývalá kancléřka CDU Angela Merkelová se veřejně vyjádřila pro reformu dluhové brzdy. Pokud výsledkem voleb bude velká koalice CDU a SPD, jeví se jako stále pravděpodobnější buď reforma dluhové brzdy, nebo jiný kreativní mechanismus, který by vnesl do ekonomiky určitý fiskální stimul. To by mohlo uvolnit reformní balíček, který by zahrnoval větší prostor pro veřejné investice, výdaje na obranu, snížení sociálních výdajů a snížení daní z podnikání.
Existují však i různé scénáře, podle kterých by k fiskální reformě nedošlo a Německo by se za Merze mohlo ocitnout ve stejné situaci jako pod vedením současného kancléře Scholze. Může se například stát, že CDU bude muset uzavřít další trojkoalici včetně liberální FDP, která bude i nadále stejně odhodlaná zabránit reformě dluhové brzdy jako dnes, nebo strany krajní pravice a levice získají v parlamentu více než třetinu křesel, což jim umožní zablokovat ústavní změnu potřebnou pro reformu dluhové brzdy.
Ačkoli krajně pravicová AfD z těchto voleb pravděpodobně vzejde silnější, vzhledem k historii Německa je nepravděpodobné, že by se dostala do vlády. |
Německý akciový trh: vycházející hvězda v Evropě
Autor: ERIC MIJOT
HEAD OF EQUITY STRATEGY, AMUNDI INVESTMENT INSTITUTE
V roce 2024 se německý index DAX v rámci evropské ekvity výrazně prosadil a k 16. prosinci 2024 dosáhl výrazného meziročního nárůstu o 21 %. Tato výkonnost ostře kontrastuje s indexem Eurostoxx 50, který vzrostl o 13 % (celkový výnos), a širším indexem Stoxx 600, který zaznamenal skromnější nárůst o 11 % (celkový výnos).
Jedním z klíčových faktorů, které přispívají k úspěchu indexu DAX, je kromě jeho mezinárodního profilu (82 % tržeb dosahovaných mimo Německo) také jeho odvětvové složení. Index se vyznačuje významnou alokací do průmyslových podniků (25 % váhy) a technologií (19 %). Toto zaměření umožnilo indexu DAX těžit z dlouhodobých témat, jako je obrana, změna klimatu a probíhající digitální transformace.
Kromě toho podpořila výkonnost indexu DAX jeho výrazná alokace do finančního sektoru (20 %). Finanční sektor zaznamenal v letošním roce v celé Evropě výrazné zisky a DAX z této dynamiky efektivně těžil. Do budoucna jsou očekávání výnosů pro DAX slibná – předpokládaný růst v příštích 12 měsících činí 11 %, což je výrazně více než očekávaný růst širšího evropského trhu, který se podle Ibesu pohybuje kolem 7 %.
V rámci našeho mapování indexů evropských zemí vyniká Německo. Jedná se o cyklický mezinárodní trh, který má ve srovnání se zbytkem Evropy pozitivní relativní dynamiku EPS a také pozitivní tržní trend. Kromě toho, že je v krátkodobém horizontu překoupený, bude tato příznivá pozice v kombinaci s atraktivní odvětvovou skladbou pravděpodobně i v roce 2025 přitahovat zájem investorů. Hlavním rizikem je vysoká koncentrace indexu, neboť pouhé čtyři akcie představují 41 % jeho tržní kapitalizace.
Značná alokace indexu DAX do průmyslových, technologických a finančních sektorů spolu s příznivým výhledem zisků z něj činí pro investory atraktivní trh. |
O společnosti Amundi
Amundi, přední evropský správce aktiv, který patří mezi 10 největších světových hráčů , nabízí svým 100 milionům klientů – retailových, institucionálních i firemních – kompletní škálu spořicích a investičních řešení v rámci aktivní i pasivní správy, v tradičních nebo reálných aktivech. Tato nabídka je rozšířena o IT nástroje a služby, které pokrývají celý hodnotový řetězec spoření. Amundi, dceřiná společnost skupiny Crédit Agricole, kótovaná na burze, v současné době spravuje aktiva v hodnotě více 2,2 biliony eur .
Díky svým šesti mezinárodním investičním centrům, možnostem finančního a mimofinančního výzkumu a dlouhodobému závazku k odpovědnému investování je společnost Amundi klíčovým hráčem na poli správy aktiv. Klienti Amundi využívají odborných znalostí a poradenství 5 500 zaměstnanců ve 35 zemích.
Amundi, a trusted partner, working every day in the interest of its clients and society