Na parabolickém letu je doprovodí Aleš Svoboda a Yemi A.D.
14. února 2025, Praha – Na mladé vesmírné nadšence zaměřený projekt Zero-G, do kterého se přihlásilo 861 žáků a studentů od 13 do 18 let z celé České republiky, přechází do závěrečné fáze. Dvacítka těch nejúspěšnějších se na konci března stane členy posádky parabolického letu na palubě Airbusu A310 a na vlastní kůži zažije stav beztíže – jako skuteční astronauti. Na jejich první cestě ke hvězdám je bude doprovázet český člen záložního oddílu astronautů Evropské kosmické agentury major Aleš Svoboda a umělec Yemi A.D., zakladatel globální platformy Moonshot podporující mladé inovátory.
Mise Zero-G je součástí národního projektu Česká cesta do vesmíru, který propojuje vzdělávání a popularizaci vědy s posilováním českého kosmického průmyslu, a upevňuje tak postavení Česka v globálních aktivitách s vysokou přidanou hodnotou. „Projekty jako Zero-G pomáhají mladým lidem objevit krásu vědy a techniky a ukazují jim, že i Česko může být součástí špičkového kosmického výzkumu a průmyslu. Věřím, že tato jedinečná zkušenost v nich probudí nadšení, které si přenesou do svého studia i budoucí kariéry. Posilování českého kosmického průmyslu a vědy začíná právě motivací nové generace,“ přibližuje projekt Zero-G ministr dopravy Martin Kupka, pod jehož resort vesmírné aktivity spadají.
Výběr mladých vesmírných ambasadorů a členů posádky mise Zero-G probíhal od podzimu loňského roku a zahrnoval několik etap testování, které simulovalo skutečný proces výběru astronautů. Kadeti postupně absolvovali testy zaměřené na komunikační schopnosti i schopnost motivovat ostatní, v další fázi si otestovali svou angličtinu, paměť, rychlost reakce i prostorové uvažování nebo rozpoznávání emocí. V neposlední řadě je čekala výzva v podobě testování fyzické kondice, která je klíčová pro rozvoj řady schopností budoucích vesmírných ambasadorů.
Etapový výcvik studentů měl za cíl posílit jejich týmovou spolupráci a odolnost vůči stresu, což jsou nezbytné dovednosti pro úspěšné zvládnutí vesmírné mise. „Výběr mladých vesmírných ambasadorů byl komplexní a náročný. Účastníci přesto podávali skvělé výkony a mimo to prokázali taky obrovské odhodlání a schopnost pracovat pod tlakem. Věřím, že si z každé etapy odnesli cenné zkušenosti, které ještě v budoucnu zužitkují,“ dodává Jan Spratek, vedoucí výběru posádky Zero-G.
Sen, který se stává skutečností: Kadeti zažijí stav beztíže jako skuteční astronauti
Dvacítka nejúspěšnějších žáků a studentů, kteří prošli intenzivním půlročním testováním, zažije už 30. března jedinečný pocit beztíže na palubě speciálně upraveného Airbusu A310. Letoun odstartuje ze třetího terminálu pražského letiště a během přibližně tříhodinového letu bude provádět parabolické manévry, které na palubě na několik minut vytvoří stav beztíže – stejně jako ho zažívají astronauti na oběžné dráze. Start Zero-G bude na letišti provázet bohatý doprovodný program, během kterého si na své přijdou i ti, kteří dorazí mladé vesmírné hvězdy podpořit.
Posádce studentů bude na palubě Airbusu velet astronaut Aleš Svoboda a doprovodí je také další velitelé jednotlivých částí letounu, a to Yemi A.D., Jan Spratek a Simon Klinga, vedoucí středoškolského týmu LASAR. Pátým členem velitelské posádky bude žena – velitelka, jejíž jméno bude v následujících týdnech odtajněno společně s dalšími členy posádky z řad známých osobností. „Let v prostředí mikrogravitace je jedinečná zkušenost, která studentům přiblíží, jaké to je být opravdovým astronautem. Pevně věřím, že je tento zážitek inspiruje k hlubšímu zájmu o vědu a techniku a pomůže jim najít cestu do světa kosmického výzkumu,“ říká major Aleš Svoboda, armádní bojový pilot a český člen záložního oddílu astronautů Evropské kosmické agentury, který se v prosinci vrátil z první fáze astronautického výcviku v Kolíně nad Rýnem.
Spojení letu Zero-G a národního projektu Česká cesta do vesmíru symbolizuje odhodlání České republiky posouvat hranice lidského poznání a inspirovat budoucí generace. „Je klíčové, abychom se jako Češi nebáli dívat vzhůru a posouvali hranice našeho poznání. Proto s nadšením podporuji Aleše na jeho cestě do vesmíru i mladé talenty, kteří se chtějí podílet na rozvoji technologických, vědeckých i uměleckých oborů, které nás posouvají dál. Zero-G zároveň mladé generaci ukazuje, že i oni mohou být součástí vesmírných projektů mezinárodního rozměru,” popisuje důležitost projektu Yemi A.D., který se letu Zero-G také zúčastní, a dodává: „Česká cesta do vesmíru není jen let Aleše, je to cesta České republiky k jednacímu stolu všech zemí, které investují do inovací, kosmického průmyslu, vědy a výzkumu.”