Horkovod z JE Dukovany: Teplárny Brno v březnu představily projekt v ČR i v zahraničí

Brno / Praha / Brusel – Plánovaný horkovod z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna patří mezi nejvýznamnější investice do energetické infrastruktury v novodobé historii města. Městská společnost Teplárny Brno, a.s. aktuálně pokračuje v jednání se všemi důležitými aktéry, aby projektu zajistila potřebnou podporu. A to jak na lokální a regionální úrovni, tak i se zástupci státu a Evropské unie, kdy generální ředitel společnosti Petr Fajmon prezentoval plán projektu.

V úterý 25. března vedení Tepláren Brno po čase opět zavítalo do Bruselu, kde se delegace v čele s generálním ředitelem Petrem Fajmonem mimo jiné zúčastnila jednání a diskuse k budoucnosti dálkového vytápění v Evropě. Setkání se uskutečnilo pod záštitou poslanců Evropského parlamentu (EP) Mirosławy Nykiel, Katri Kulmuni a Ondřeje Krutílka. Generální ředitelství pro energetiku Evropské komise pak zastoupila Margot Pinault.

Po boku zástupců sdružení COGEN Europe, Finnish energy a Polské asociace pro tepelnou energii (PTEC), které se zaměřují na oblast energetiky a dálkového vytápění, na setkání v budově Evropského parlamentu (EP) vystoupil také generální ředitel brněnských tepláren Petr Fajmon. Kolegům i přítomným poslancům EP blíže představil koncepci a přístup Tepláren Brno na poli dodávek tepla, tak především ambiciózní plán na stavbu dálkového potrubí o délce 42 kilometrů, které by mohlo pokrýt významný podíl spotřeby tepelné energie v Brně i okolních obcích. Investice by zároveň naplňovala vize státní energetické koncepce a svým významem přesahuje nejen hranice města, ale i regionu.

„Dálkové vytápění, které dnes slouží 70 milionům Evropanů, má klíčový význam nejen z hlediska sociálního, ale i environmentálního. Kromě toho disponuje obrovským potenciálem pro integraci s celkovým energetickým systémem. Jednání s europoslanci a kolegy z dalších členských zemí EU nám umožnilo představit projekt horkovodu z Dukovan v kontextu ambiciózních cílů koncepce Fit for 55. K jejich dosažení přitom přispějí právě strategické investice, jako je ta naše,“ zdůraznil Petr Fajmon, generální ředitel Tepláren Brno.

 

Hospodářský výbor PS PČR

Výstavba horkovodu stojí na silném partnerství města Brna, Tepláren Brno a Skupiny ČEZ.  Bruselská jednání bezprostředně navazují na jejich další aktivity s cílem zajistit projektu strategickou podporu. Ve čtvrtek 20. března jejich zástupci společně představili novinky v projektu horkovodu z Dukovan do Brna také českým poslancům. Horkovod byl součástí programu 55. schůze hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky (PS PČR).

Výbor deklaroval podporu samotné realizace Horkovodu, který považuje za přínosný a klíčový strategický energetický projekt, směřující k dosažení klimatických cílů České republiky a naplnění souvisejících českých a unijních závazků. 

Minulý týden zavítal do Brna také Tomáš Lebeda, ředitel odboru vnitřní politiky Kanceláře prezidenta republiky. Vize a cíle projektu Horkovodu mu byly představeny v rámci jednání na Magistrátu města Brna. 

Podle Markéty Vaňkové, primátorky statutárního města Brna, by měl horkovod pro Brno zásadní význam: „Stavbu bychom rádi zahájili do dvou let. Teplo z horkovodu by pak Brňané mohli mít k dispozici už v roce 2031. Nový systém počítá s napojením více než 100 tisíc domácností, ale také škol, nemocnic a dalších veřejných budov. Cílem projektu je zajistit jim stabilní a dlouhodobý zdroj tepla, který nebude tak náchylný na cenové výkyvy. Horkovod by posílil energetickou nezávislost města a výrazně snížil množství produkovaných emisí v regionu.“

„Projekt je aktuálně v pokročilé fázi příprav, kdy probíhají veřejné zakázky na výběr projektantů a správců stavby, stejně jako technické průzkumy trasy horkovodu. Dokončili jsme zadávací dokumentaci, aktuálně také probíhá majetkoprávní vypořádání,“ přiblížil aktuální situaci Petr Fajmon, generální ředitel společnosti Teplárny Brno.

O Horkovodu

Trasa horkovodu, která měří přes 42 kilometrů, povede z dukovanské elektrárny do Brna nezastavěným územím poblíž čtrnácti obcí na jižní Moravě a Vysočině. Také ony budou mít možnost se na horkovod napojit. Vedle Dukovan mezi ně patří Horní Dubňany, Dolní Dubňany, Jamolice, Dobřínsko, Moravský Krumlov, Nová Ves, Oslavany, Ivančice, Neslovice, Tetčice, Omice, Střelice a Troubsko. Horkovod bude dále nasměrován k Brnu do městské části Bosonohy, odkud Teplárny Brno rozvedou teplo po městě dvěma větvemi.