Nový unikátní magisterský program Kvantová informatika na ČVUT

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) otevírá nový inovativní magisterský studijní program Kvantová informatika. Program bude probíhat ve spolupráci s dalšími třemi fakultami ČVUT – Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou, Fakultou elektrotechnickou a Fakultou strojní. Tento unikátní program vzniká v reakci na rychle rostoucí význam kvantové informatiky a cílí na přípravu studentů pro profesní dráhu v oblasti kvantových výpočtů, algoritmů a bezpečnostních technologií. Zájemci o studium pro akademický roce 2025/2026 si mohou podat přihlášku až do 30. dubna 2025.

Kvantová informatika představuje revoluci ve zpracování dat a má potenciál zásadně ovlivnit obory, jako jsou kryptografie, umělá inteligence, optimalizace či modelování složitých systémů. Studium zahrnuje několik směrů nejmodernějších technologií jako je kvantové počítání, kvantová komunikace, kvantová simulace a kvantová senzorika.

Cílem nového magisterského programu je připravit odborníky pro technologickou a technickou praxi spojenou s druhou kvantovou revolucí umožňující nové výpočetní a řídící postupy a komunikaci s bezprecedentní bezpečností.

„Kvantová informatika představuje budoucnost výpočetních technologií a my na FIT ČVUT chceme být její součástí. Máme tu čest a zodpovědnost celý program v rámci ČVUT zastřešovat,“ říká děkan fakulty a garant programu doc. Marcel Jiřina. „Náš unikátní magisterský program připraví studenty na práci s nejmodernějšími kvantovými technologiemi. Těším se, že už za dva roky předáme diplomy prvním absolventům a věříme, že budou patřit mezi průkopníky této fascinující oblasti,“ dodává doc. Jiřina.

Program poskytne absolventům široké znalosti z oblastí, jako jsou kvantové výpočty, matematika pro kvantovou informatiku, programování paralelních systémů, kryptologie, kvantové algoritmy či teorie informace a složitosti. Tyto dovednosti otevřou absolventům dveře do inovativních technologických firem i výzkumných institucí u nás i po celém světě.

Abychom studentům nabídli skutečně vzdělání na vysoké odborné úrovni, spojili jsme síly se špičkovými odborníky z několika dalších fakult ČVUT, jako je FJFI, FEL a FS,“ vysvětluje doc. Jiřina.

Absolventi tohoto programu se uplatní jako vysoce specializovaní odborníci v oblasti kvantové informatiky, kteří budou schopni provozovat, implementovat a rozvíjet kvantovou informatiku a zavádět kvantové postupy v praxi. Uplatnění najdou hlavně v technologických firmách využívajících kvantové technologie, strojové učení nebo umělou inteligenci, například v automobilovém průmyslu, farmacii, telekomunikacích či výzkumu.

Fakulta elektrotechnická ČVUT (FEL ČVUT) se bude na programu podílet v mnoha oblastech. Jejím hlavním přínosem bude zejména výuka praktické části kvantové kryptografie a její integrace do optických kvantových sítí a bezpečnostních systémů. Vedle toho významně přispějeme svou odborností k výuce dalších klíčových oblastí kvantových technologií, jako je kvantová metrologie či kvantové počítání. Důležitou roli bude mít nově budovaná Laboratoř kvantových technologií, která slouží nejen pro výuku, ale i jako testovací a vývojové prostředí v rámci národního projektu CZQCI,“ uvedl doc. Leoš Boháč z katedry telekomunikační techniky, který má na starosti realizaci programu na FEL ČVUT.

„Kvantová informatika je jednou z komerčně nejvíce poptávaných kvantových technologií, do které se po celém světě investují obrovské prostředky. Přitom odborníků je stále velmi málo a prakticky každý, kdo má o kvantové informatice alespoň minimální pojetí, má pracovní nabídky zaručené,“ doplňuje prof. Igor Jex, který má na starosti realizaci programu na FJFI ČVUT.

Více informací: https://fit.cvut.cz/kvantova-informatika-na-fit-cvut

Přijímací řízení 2025: https://fit.cvut.cz/cs/uchazeci/prijimaci-rizeni/magistersky-studijni-program-kvantova-informatika

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete na www.fit.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době  ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering  Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.