StartupJobs, J&T Banka a Nápad roku představují nový Smart Market Report 2025
Praha 8. duben 2025 – V roce 2023 ve startupech pracovalo přibližně 160 tisíc lidí, což je téměř dvojnásobek pracovníků oproti celému finančnímu sektoru včetně bank a pojišťoven. I to vyplývá z druhého ročníku pravidelného reportu Smart Market Report 2025, za kterým stojí kariérní portál StartupJobs ve spolupráci s J&T Bankou a soutěží Nápad roku. Pravidelný report mapující český startupový trh očima české ekonomiky ukazuje, že startupové prostředí je stále rychle rostoucím segmentem jinak stagnující české ekonomiky.
- Počet startupů vzrostl mezi lety 2018 a 2023 o 50 %, z 2,8 tisíce na 4,2 tisíce firem.
- Startupy vyplatily v roce 2023 na mzdách 130 miliard Kč, což představuje přes 5 % všech mezd v ČR.
- Mzdy ve startupech jsou v průměru o 23 tisíc Kč vyšší než celostátní průměr – dosahují téměř 66 tisíc korun měsíčně.
- V roce 2023 proběhlo 97 investičních kol v hodnotě 5,3 miliardy Kč.
„Český startupový trh je významný, i když si to mnoho lidí neuvědomuje. Dává práci statisícům lidí, generuje nadprůměrné příjmy a má přímý dopad na veřejné rozpočty. Smart Market Report pomáhá tento dopad kvantifikovat a zasadit do kontextu celé ekonomiky,“ říká Filip Mikschik, zakladatel StartupJobs.
Startupové firmy v roce 2023 vyplatily na mzdách přibližně 130 miliard korun, což představuje více než 5 % všech mezd v české ekonomice. Startupy se podílely přibližně 6 % na odvodech na sociální a zdravotní pojištění a zaměstnanci startupů mohli tvořit až 9 % výběru daně z příjmů fyzických osob.
„Podle našich odhadů se startupy podílejí zhruba pěti procenty na HDP ČR. Jejich význam tak překračuje to, jak jsou vnímány veřejností – už dávno nejde jen o technologické garážové firmy,“ uvádí hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.
Příjem, na který 90 % lidí nedosáhne
Mzdy ve startupech převyšují tuzemský průměr o 23 tisíc korun a medián o téměř 30 tisíc. Průměrná měsíční odměna v tomto segmentu činí bezmála 66 tisíc korun, zatímco celorepubliková hodnota se pohybuje kolem 43 tisíc. Na takovou úroveň výdělku v Česku nedosáhne devět z deseti zaměstnanců.
„Celková zaměstnanost ve startupech vzrostla za posledních pět let o více než dvě pětiny, zatímco v celé české ekonomice za stejné období ubylo 50 tisíc pracujících. Růst zaměstnanosti v segmentu startupů tak jednoznačně kontrastuje s vývojem na trhu práce jako celku,“ dodává Mikschik.
Počet českých startupů roste, ty pod zahraniční kontrolou bývají výrazně větší
Mezi lety 2018 a 2023 vzrostl počet startupů o polovinu – z 2,8 tisíce na 4,2 tisíce firem. Počet zaměstnanců v tomto segmentu se zvýšil z 110 na 160 tisíc v průměrném tempu růstu o 7 % ročně. I tak zůstává startupové prostředí doménou spíše menších firem – téměř dvě třetiny všech startupů mají méně než deset zaměstnanců. Nejrychleji rostla kategorie nejmenších firem do pěti zaměstnanců.
Startupy se zahraničním vlastníkem bývají v průměru více než dvakrát větší než ty české. Zatímco tuzemský startup zaměstnává v průměru 38 lidí, startup s mateřskou společností v zahraničí má v průměru 82 zaměstnanců. Většina těchto firem má původ v Evropě – nejčastěji ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu a USA.
Investice zaznamenaly pokles, aktivita však zůstala
V roce 2023 proběhlo v českém startupovém prostředí 97 investičních transakcí v celkové hodnotě 5,3 miliardy korun. Oproti rekordnímu roku 2022 to znamená pokles o 85 %, což souvisí s absencí velkých investičních kol a globálním útlumem investiční aktivity. I přes to si startupy dokázaly zajistit externí financování v řádu miliard.
„Pokles venture kapitálových investic ve světě v roce 2023 se promítl i do českého prostředí, nicméně startupům se i v těchto zhoršených podmínkách podařilo získat kapitál. To svědčí o jejich odolnosti a důvěře investorů v jejich dlouhodobý potenciál,“ komentuje Martin Kešner, zakladatel soutěže Nápad roku.
Autoři reportu upozorňují, že se startupy postupně stávají výzvou i pro státní správu. Jejich specifické potřeby a dynamika budou čím dál častěji narážet na limity současného systému – ať už v oblasti regulací, pracovního práva, nebo daňových politik.
Více o StartupJobs
StartupJobs je platforma pro startupy a technologické firmy, kterým pomáhá rozrůst se o ty správné lidi. Uchazečům zase zprostředkovává jejich vysněnou práci.
Více o Nápad roku
Nápad roku je nejstarší startupová soutěž v České republice a na Slovensku, která již od roku 2007 slouží jako finanční a kreativní injekce pro nové projekty nadějných podnikatelů. Dosud jí prošlo přes 2 500 projektů, které získaly investice za téměř půl miliardy korun. Zúčastnit se může jakákoli firma, jejíž produkt či služba není na trhu déle než dva roky. Cílem je nejen objevovat další revoluční produkty, ale také mladé podnikatele vzdělávat, motivovat a pomáhat jim s uvedením na trh a následnou expanzí.
Více o J&T BANKA, privátní a investiční banka úspěšných
Od roku 1998 nabízí služby a poradenství, které řeší nejen současné potřeby klientů, ale zohledňují i širší rodinné vztahy a delší časový horizont. Ochraňují majetek před ekonomickými vlivy, legislativními změnami a životním během. Zahrnují multigenerační správu majetku a nástupnictví, investiční poradenství, obchodování s cennými papíry, správu a strukturování majetku či služby lifestyle managementu. Vedle komplexních služeb family office a privátního bankovnictví poskytuje specializované financování v oblasti real estate a podnikových akvizic. Do bankovního holdingu J&T Finance Group SE patří kromě české J&T Banky její slovenská pobočka, J&T Banka d.d. v Chorvatsku, J&T Direktbank v Německu a slovenská bankovní skupina 365 (dříve Poštová banka).