Chytrá minizahrádka a e-shop v mobilní aplikaci pro kutily: Nápad studentů vyhrál Technologickou olympiádu

Již počtvrté se na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT uskutečnilo finále Technologické olympiády, kterou pořádá společnost Technologická gramotnost s.r.o. Do školního kola se přihlásilo téměř 1 400 studentů a do jednodenního finále v Praze se probojovalo 72 studentů a studentek středních škol a gymnázií z celé České republiky, kteří byli rozděleni do 24 týmů. Studenti museli během dne vypracovat projekt na jedno z deseti témat, které organizátoři považují za současné výzvy světa technologií. „Letos studenti posunuli projekty opět o laťku výše, a to nejen grafickou a vizuální stránkou svých prezentací, ale také zvolenou formou a využíváním LLM nástrojů,” říká zakladatel projektu Tadeáš Salaba.

Pro vítězství si došel tým Negawatt

Letošní olympiádu ovládlo trio letošních maturantů ve složení Matyáš Flek, Matěj Špicl a Adam Černý z Gymnázia, Praha 8, Ústavní 400, kteří přišli s návrhem, jak vhodně kombinovat digitalizaci a zemědělství pomocí aplikace pro kutily. Celá prezentace byla navíc podpoře praktickou ukázkou a propracovaným business plánem. Poslední možnou příležitost účasti na olympiádě využili kluci nejen k vítězství, ale také možnosti dostat se na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek, kterou se rozhodli využít a stanou se tak od podzimu studenty fakulty. 

Druhé místo obsadil tým &“Ne 2025″ z Gymnázia Jiřího z Poděbrad s inovací v oblasti tištěných spojů. Studenti Martin Lukavec, Jakub Svoboda a Lukáš Kolenčík popsali současnou problematiku a prezentovali proveditelný business model s kalkulací přesných nákladů a určením cesty k nasazení do praxe. 

Třetí místo obsadil tým „Humanitární bombardování“ studentů David Procházka, Daniel Lukas a Tadeáš Těhan z Gymnázia Ostrava-Zábřeh a produkt s názvem „Bioprint“ – 3D tisk konstrukcí budov s příměsí mikrokomponentů – houbových mycélií, který od ostatních prezentací vyčníval dobrým popisem technologie a možnosti implementace do skutečného světa stavebnictví. 

Milan Dufek ze Společnosti Škoda Auto, který zároveň usedl v porotě na závěr podotkl: „Některé týmy nám ukázaly propojení technologií a sociálních témat, což bylo super a za mně osobně to byl další úspěšný ročník a určitě se budu těšit na další.”

Generálním partnerem projektu je společnost Škoda Auto a.s. Partnerem akce ON Semiconductor Czech Republic, s.r.o. a odbornými garanty jsou Skupina ČEZ, GasNet a Next Generation Security Solutions s.r.o. Projekt Technologická olympiáda probíhá ve spolupráci s FEL ČVUT v Praze, pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky a pod záštitou prezidenta České republiky. Mediálními partnery jsou Ámos vision a Wired. 

Video: https://youtu.be/2vVMsSUSq30?si=bCMX9qBysrk52Dpy

Výsledková listina:

https://www.technologicka-gramotnost.cz/_files/ugd/521834_8046cef22a044e229ba99d67308a99fb.pdf 

Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.

Fakultu strojní ČVUT v Praze tvoří celkem 21 ústavů a vědeckých pracovišť, které pokrývají značný záběr inženýrských odborností od technické matematiky, fyziky, mechatroniky, termodynamiky, přes konstruování částí strojů, automobilů, letadlové techniky i výrobních strojů, až po zpracovatelský průmysl a jednotlivé výrobní technologie, jejich projektování a automatizaci. Fakulta strojní ČVUT je v ČR jedinou civilní fakultou, kde se vyučuje konstrukce leteckých motorů. Značný tvůrčí potenciál spočívá ve vědecko-výzkumných pracovnících a také ve studentech, kterých je téměř tři tisíce. Více informací o Fakultě strojní ČVUT v Praze naleznete na webu https://www.fs.cvut.cz/, nebo na https://www.facebook.com/Strojarna.cz/

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.