Výběr spotřební daně z lihovin klesl, očekávání státu se nenaplnila

PROSTĚJOV/PRAHA 10. dubna – Stát loni na výběru spotřební daně z lihovin získal méně než o rok dříve. Očekávání ministerstva financí o tom, že desetiprocentní navýšení daňové sazby povede k nárůstu výběru daně se tak nepotvrdila. Na spotřební dani z lihovin stát loni utržil necelých 9 miliard korun, při představování konsolidačního balíčku přitom ministerstvo financí předpokládalo, že vybere zhruba o půl miliardy korun více.

Přes rostoucí daňovou zátěž lihovin stát na spotřební dani z lihu nevybírá více peněz. V loňském roce stát na této dani vybral 8,965 miliardy korun, meziročně zhruba o 6 milionů korun méně než o rok dříve. „Potvrdila se naše očekávání, na která jsme upozorňovali při předloňském přijímání konsolidačního balíčku. Výnosy státu ze spotřební daně z lihovin nejen, že nerostou, ale naopak poklesly,“ připomíná předseda představenstva Palírny U Zeleného stromu Pavel Kadlec. Dodává, že podobný vývoj není překvapením, k poklesům dochází ve všech zemích, které se rozhodly spotřební daň z lihovin navýšit.

Stát přitom počítal s tím, že po nárůstu spotřební daně o 10 % bude její výběr za loňský rok zhruba o půl miliardy vyšší. Zákazníci nicméně nechtějí zvýšenou cenu akceptovat, loni tak došlo ve volném oběhu k nejnižšímu prodeji lihovin od roku 2014, meziročně prodej poklesl o více než 20 %. „Stalo se přesně to, co jsme očekávali. Kvůli vyšším cenám Češi nakupují lihoviny v zahraničí a zároveň se rozbujel černý trh. V této souvislosti také roste poptávka po levnějších, a tudíž méně kvalitních, lihovinách,“ říká Pavel Kadlec.

Zatímco prodej lihovin v loňském roce klesl, spotřeba piva zůstává poměrně stabilní, nejvíce roste spotřeba šumivých vín. Přestože se potvrzují očekávání a výběr spotřební daně z lihovin je nižší než predikce, stát nadále počítá s dalším navýšením daně. Od počátku letošního roku došlo k růstu o dalších 10 % a v roce 2026 dojde ke zvýšení o dalších 5 %. Naopak ani nadále se nepočítá se zdaněním tzv. tichého vína.

Jak upozorňuje Pavel Kadlec, spotřební daň z alkoholu je rozprostřena značně nerovnoměrně. Lihoviny už v současné době představují suverénně nejvyšší podíl na výběru spotřební daně z alkoholu. Zatímco tvoří necelých 30 % spotřeby alkoholu, na výběru daní se podílejí 65 %. Čtvrtinu celkové konzumace alkoholu tvoří víno, na výběru spotřební daně se ale podílí (díky šumivým vínům) jen 4 %.  

O nezavedení spotřební daně na tichá vína se již napsalo dost. Tato nespravedlnost pro mě není omluvitelná a je obřím selháním současné politické garnitury,“ uzavřel Pavel Kadlec. Připomíná, že od začátku letošního roku došlo ke zvýšení spotřební daně na lihoviny v 10 evropských zemích. „Ve všech kromě České republiky to bylo na všechny druhy alkoholických nápojů, jen čeští vinaři si prosadili výjimku,“ dodává. 

Rychle rostoucí spotřební daně z lihovin vedou ke snížení spotřeby na domácím trhu. Vyšší ceny rovněž mění preference klientů, na tyto změny musejí likérky rovněž reagovat – např. rozšířením nabídky nealkoholických a míchaných drinků.

Palírna U Zeleného stromu na měnící se tržní prostředí reaguje např. větší expanzí na zahraniční trhy. „Právě expanze na zahraniční trhy je tak cestou, jak výpadky plynoucí z rostoucích spotřebních daní na domácím trhu nahradit. Český trh pro nás jednoznačně zůstává prioritou, budeme reagovat na měnící se preference zákazníků a budeme přinášet nové produkty odrážející tuto změnu chování. Ale zároveň chceme hledat nové příležitosti pro další růst palírny,“ vysvětluje Pavel Kadlec.

Zvýšení spotřební daně z lihu přinesl loňský vládní konsolidační balíček, podle plánu se odehrává ve třech krocích. Loni se daň zvýšila o deset procent, stejný nárůst platí od začátku letošního roku a v roce 2026 se zvýší o pět procent. Stát si od opatření slibuje vyšší daňové výnosy.

Výrobci lihovin se podle zástupců Palírny U Zeleného stromu vypořádávají s vyšší daňovou zátěží různě: zvýšení nákladů se nutné projevuje v ceně, někteří výrobci rovněž snižují obsah alkoholu v tradičních produktech. „Touto cestou jít rozhodně nechceme. Naopak vidíme, že roste poptávka po inovativních a prémiových lihovinách,“ dodává Pavel Kadlec.

V ČR je za hektolitr stoprocentního alkoholu stanovena spotřební daň ve výši 1 547 eur. V Rakousku je to jen 1 200 eur a v Německu 1 303 eur. Vyšší sazby má Polsko (1 865 eur), ale tam je více zdaněno i pivo a víno. Slovensko nedávno zvýšilo daně o 38 %, což vedlo k poklesu legálních prodejů a rozmachu černého trhu. I tak je ale daňové zatížení na Slovensku nižší (1490 eur) než v ČR.

Vůbec nejnižší zatížení spotřební daní mají lihoviny v Bulharsku (562 eur), pod 1000 eury jsou ještě Chorvatsko, Kypr, Španělsko a Rumunsko.  Naopak tradičně nejvíce je alkohol zatížen daněmi ve Skandinávii a Irsku.

Palírna U Zeleného stromu a.s.

Palírna U Zeleného stromu a.s. má ojedinělou historii, která začala již v roce 1518 udělením práva vařit pivo a pálit pálenku domu U Zeleného stromu v Prostějově. Jde o unikát nejen v Česku, ale i v rámci celé Evropy, kde neexistuje palírna s delší historií. Palírna U Zeleného stromu a.s. (též známá podle jednoho ze svých výrobků jako Starorežná Prostějov) je ryze česká firma, která je i bez cizího kapitálu druhým největším výrobcem lihovin v České republice. Mezi nejznámější značky patří Starorežná, B42V ECCENTRIC, HEFFRON či Hanácká vodka a zejména výjimečná whisky „Stará myslivecká“. Výrobky firmy jsou oceňovány pro svou chuťovou kvalitu medailemi na významných světových soutěžích a díky tomu firma své značky úspěšně vyváží. S produkty Palírny U Zeleného stromu a.s. se zákazníci mohou setkat v dalších dvaceti zemích pěti kontinentů. Na domácím trhu pak s firmou spolupracují při distribuci svých výrobků značky s nejvyššími společenskými ambicemi, jako jsou Garrone, Gibson´s, Glen Moray, Three sixty vodka, gin Knut Hansen, Berentzen a další.