Velikonoční prázdniny nejsou jen příležitostí vyrazit s rodinou mimo město a užít si společné chvíle, ale i obdobím, kdy na firemní zařízení čeká pořádná nálož kyberhrozeb. Práce na dálku, sdílení notebooků s rodinou nebo připojení na nezabezpečené wifi sítě mohou snadno narušit bezpečnost citlivých firemních dat. Jak těmto rizikům předejít a zajistit si bezstarostné svátky? Rady nabízí Martin Votava z firmy COMGUARD, která se věnuje IT bezpečnosti.
Připojení v hotelovém baru? Zapomeňte
Přístup na internet skrze nezabezpečenou wifi síť, například na letišti, v hotelu nebo v kavárně, je jedním z nejčastějších bezpečnostních přešlapů. Útočníci mohou zachytit vaše přihlašovací údaje nebo jiné citlivé informace. “Doporučujeme vyhnout se veřejným sítím bez hesla a nastavit si na svém domácím routeru silné šifrování (např. WPA3). Pokud se potřebujete připojit k internetu a nenabízí se bezpečná síť, zapněte si na mobilním telefonu hotspot a připojte se k internetu přes mobilní data,” radí Martin Votava.
Děti u pracovního notebooku: Nevinná hra, velké riziko
Nechat děti hrát hry na firemním zařízení může mít fatální důsledky. Stahování neověřených aplikací nebo návštěva rizikových webových stránek mohou vést k zavlečení malwaru.
“Pokud můžete používat pracovní zařízení k soukromým účelům, založte si více uživatelských účtů a děti pouštějte jen na účet s omezenými právy. Firemní data chraňte šifrováním a neumožňujte instalaci aplikací bez schválení administrátora,” doporučuje expert.
Stahování filmů? Nelegální a nebezpečné
Pracovní notebooky by neměly být používány k osobní zábavě, zejména ke stahování filmů nebo nelegálních souborů. Takové aktivity mohou vést k infekci ransomwarem nebo jiným typem škodlivého softwaru. “Tady je rada jednoduchá. Vyhněte se stahování nelegálního obsahu a používejte pouze legální streamovací platformy. Firemní zařízení používejte výhradně pro práci,” říká Votava.
Neskočte na phishing
Phishingových útoků bohužel neubývá, naopak. E-maily se zdánlivě lákavými nabídkami nebo výhrou v soutěži mohou obsahovat škodlivé přílohy. “Každý rok čteme o nových způsobech útoků na firemní a soukromá data. Jejich jmenovatel bývá ale společný – nepozorný uživatel. Ověřujte si, kdo je odesílatelem e-mailu, a nikdy neotevírejte přílohy z neznámých zdrojů. Firemní IT oddělení nebo IT správce by měli zajistit pravidelné aktualizace antivirového softwaru. Vhodným pomocníkem je platforma ThreatGuard, která mapuje aktuální ohrožení v kyberprostoru a asistuje IT oddělení a správcům v jejich efektivním zneškodnění,” vysvětluje Votava. Velkou výhodou platformy je také to, že funguje nonstop, a to i během svátků či prázdnin.
Sdílené heslo, sdílené neštěstí
Velmi běžnou chybou bývá i dnes použití jednoduchých nebo sdílených hesel. Členové jedné domácnosti tak mohou nechtěně získat přístup k citlivým firemním datům. “Nastavte si silná a unikátní hesla pro každé zařízení i účet. Pro vyšší úroveň zabezpečení aktivujte dvoufaktorové ověření (2FA),” doporučuje expert.
Nezabezpečené sítě, stahování nelegálního obsahu nebo sdílení firemních zařízení mohou vést k vážným problémům. Prevence je přitom jednoduchá: důsledně používejte zabezpečené připojení, oddělte pracovní a osobní aktivity a nezapomínejte na pravidla kybernetické bezpečnosti. Ochraňte svá data – třeba s pomocí platformy ThreatGuard – a užijte si klidné svátky.