80. výročí konce války si Zlín připomene pestrým programem

Silné lidské příběhy, ukázky dobové pozemní i letecké techniky a vojenského ležení, výstavy, besedy, koncerty i projekce. Zlín si ve dnech 8. – 10. 5. 2025 připomene 80. výročí konce 2. světové války. Program se bude konat na náměstí Míru, před zámkem a na dalších místech, financuje ho město Zlín a připravuje příspěvková organizace Živý Zlín.

Seriál připomínek začne v pátek 2. května v 10 hodin u Památníku obětem II. světové války v parku Komenského. „Osvobození našeho města patří k nejdůležitějším událostem v dějinách Zlína. Návrat míru v roce 1945 znamenal naději na nový začátek po letech utrpení a nesvobody. Dnes žijeme v době, kdy je svoboda a demokracie samozřejmou součástí našich životů. O to důležitější je nezapomínat, jak těžce jsme si tyto hodnoty museli vybojovat. Pietní akt, na který vás všechny zvu, je výrazem naší vděčnosti a závazku, že si tyto hodnoty budeme chránit i nadále,“ uvedl primátor Jiří Korec.

  1. výročí konce války připomene i volně přístupná panelová výstava Nezapomeňme – 80 let o vítězství, která začne 22. 4 na nám. Míru a potrvá až do 12. 5.  „Donedávna byly hrůzy světové války pouze mementem a varováním. Dnes jsou však i připomínkou opět přítomné hrozby. Výstava organizace Paměť národa přináší skutečné lidské příběhy z války,“ uvedla ředitelka Živého Zlína Jana Kubáčová.

Následovat bude 6. 5. v Golden Apple Cinema projekce Valašské Lidice – Konec války na Zlínsku s následnou besedou s autorem Adamem Drdou – v 10.00 pro školy, v 18.00 pro veřejnost. „Dokument z produkce Paměti národa se opírá o výpovědi lidí, kteří všechno zažili: vzpomínají v něm Eva Jiřičná, Iva Ondráčková, Jan Hronek, Bohuslav Žák a další,“ upřesnila Jana Kubáčová.

8. 5. v 15.00 na náměstí Míru vystoupí dixielandová kapela z nedaleké Hvozdné Záhumenní Street Band, poté hudebníky vystřídají zástupci města se svými projevy a kolegové ze Swing Kong Dance Orchestra, big bandu, který hraje čistokrevný taneční swing z přelomu 30.  40. let. 

8. 5. zvou organizátoři akce na zámek a do Sadu Svobody. V 17.00 se v sále zámku uskuteční přednáška Vlastimila Hely o letecké bitvě nad Bílými Karpaty. „Výběr nejlepších jazzových skladeb z let 1925 – 1945 pak venku zahraje kapela Funny Fellows. Promítneme také digitalizovaný film Život v RAF, který doplní beseda a výstava,“ upřesnila Jana Kubáčová. 

Oslavy vyvrcholí v sobotu 10. 5. celodenním programem před zámkem. Od 10.00 bude k vidění výstava dobové techniky, od automobilů až po letadlo Spitfire. “Jedná se o techniku, která má širší souvislost s koncem 2. světové války v naší zemi. Stejně tak bude velkým lákadlem nejen pro děti i prezentace modelářů s modely techniky na dálkové ovládání,” doplnila Jana Kubáčová. Chybět nebudou ani tvůrčí dílny pro malé návštěvníky a dobrá muzika. Ve 13.00 vystoupí kapela Jazzbook a v 17.00 program uzavře swingová tančírna se SwingShower.

Závěr druhé světové války na Zlínsku byl drsnější a bolestivější než v jiných krajích. V listopadu 1944 zasáhlo Zlín spojenecké bombardování, zhruba ve stejné době přišli na Valašsko partyzáni ze Slovenska, kteří se opírali o pomoc místních lidí. Mnozí za ni zaplatili životem v posledních týdnech nacistické okupace: 3. 4. 1945 vyvraždila jednotka SS obyvatele Juříčkova mlýna v Leskovci, 19. 4. shořela pasekářská osada Ploština (24 mrtvých), 23. 4. pokračovalo vraždění v Prlově (21 mrtvých). Když Němci 2. 5. vypalovali osadu Vařákovy paseky, byly už z dálky slyšet oslavy osvobození a příchodu Rudé armády. Sovětští vojáci však nepřinesli jen svobodu – předznamenali také brzký pád Československa do komunistického totalitarismu.

Záštitu nad akcí převzalo Ministerstvo obrany ČR. Partnery jsou Paměť národa, Muzeum aviatiky, Jeep klub a další.