Začínali s vizí efektivního zpracování odpadu, dnes budují síť energetických center a chtějí se stát lídrem na trhu ve zpracování biologických odpadů a výroby biometanu. Společnost Organic Technology vybudovala nejmodernější závod na výrobu biometanu v tuzemsku a představuje unikátní model pro udržitelnou výrobu energie. Firma aktuálně otevírá dveře strategickým investorům a připravuje expanzi do dalších regionů.
Společnost Organic Technology dnes provozuje závod v Horní Suché, který je revolučním energetickým centrem, protože kombinuje zpracování biologického odpadu, výrobu biometanu a produkci organického hnojiva. Jedná se o nejvýkonnější a nejtransparentnější provoz svého druhu v ČR – každý měsíc zveřejňuje data o množství zpracovaného odpadu a vyrobeného biometanu. Technologie umožňuje celoroční provoz s vysokou výtěžností bez závislosti na počasí.
„Začali jsme s tím, že chceme dělat něco smysluplného. A dnes měníme způsob, jak se v Česku díváme na odpad, energii a udržitelnost,“ říká Sebastian Sikora, výkonný ředitel a jednatel společnosti Organic Technology, který do rodinné firmy nastoupil v roce 2019 a posunul ji do éry biotechnologických inovací. „Z každé tuny odpadu vytěžíme maximum. A co je důležité – nevyrábíme elektřinu v době přebytku, ale plyn, který lze skladovat, využívat cíleně a přispívat tak ke stabilitě a soběstačnosti české energetiky,” dodává Sikora.
Výstavba a následné upgrady technologie včetně optimalizačních zásahů prvního závodu stály přes 400 milionů korun, přičemž projekt byl od počátku postaven na soběstačné ekonomice. Dotace se připojily až následně. Společnost nyní hledá strategické investory, kteří se chtějí podílet na výstavbě dalších zařízení v rámci plánované sítě energetických center. V přípravě je druhý energetický závod v Kolíně, který by měl stát do dvou let, další lokality jsou v jednání. Do roku 2030 chce Organic Technology vybudovat síť moderních energetických center a udržet si pozici lídra nejen díky výrobní kapacitě, ale i technologickému náskoku. Cílem firmy je do pěti let provozovat alespoň čtyři moderní závody, které společně vyrobí až 12 milionů kubíků biometanu ročně, což uspoří až 30 000 tun CO2.
Organic Technology nabízí řešení, které může zásadně přispět k energetické nezávislosti regionů. Biometan má potenciál nahradit část dovozů plynu, přinést stabilní energii obcím a městům, a zároveň přispět k řešení odpadového hospodářství. Firma vznikla v roce 2013 jako společný projekt rodiny Sikorových a blízkých přátel. Dnes má tým odborníků, ale stále si zachovává charakter rodinného podnikání – s důrazem na důvěru, odpovědnost a dlouhodobé vztahy. A právě díky tomu přitahuje zájem nejen investorů, ale i obcí, které hledají lokální řešení pro odpadové hospodářství. Technologie, kterou firma Organic Technology používá, je v evropském měřítku jedinečná a dokáže ekologicky zpracovat odpad, který by jinak skončil na skládce. Energetické centrum v Horní Suché navíc dokáže oddělit obaly od biologického odpadu, což umožňuje dosažení bezodpadového procesu
Zpracováním biologicky rozložitelného odpadu v Energetickém centru Horní Suchá tak mohou obce snadno splnit povinnosti stanovené zákony o odpadech, které vyžadují třídění a ekologické zpracování bioodpadu. Aktuálně centrum spolupracuje s deseti městy, a to například s Ostravou, Třincem, Příborem a Čeladnou. V jednání jsou další, do konce roku 2025 by se měl počet spolupracujících měst navýšit na dvacet. A společnost oslovuje také investory. Těm aktuálně nabízí dluhopisové emise s 8% ročním výnosem s čtvrtletní výplatou a splatností v roce 2029. Zdroje se využijí na rozšíření části technologie pro rozšíření příjmové a výrobní kapacity a na refinancování investičních výdajů.
„Hledáme investory, kteří s námi budou budovat, hledáme partnery, kteří chápou naši vizi a chtějí být její součástí a pomohou nám rozšiřovat technologii do dalších regionů. Chceme růst stabilně, chytře a v souladu s tím, čemu věříme – tedy že technologie může sloužit lidem i planetě,“ doplňuje Sebastian Sikora a dodává aktuální čísla, která potvrzují jeho vizi: „Za první kvartál roku 2025 jsme vyrobili více než 570 000 m3 pokročilého biometanu, díky čemuž jsme se stali největší jednotlivou výrobnou v ČR. Námi vyrobený biometan nejen zvyšuje energetickou soběstačnost, čímž snižuje závislost na externích fosilních palivech, ale taky pomohl ušetřit až 1 600 tun CO2 za první tři měsíce letošního roku.”
O společnosti Organic Technology s.r.o
Organic technology s.r.o. je biotechnologická společnost redefinující budoucnost udržitelného rozvoje v České republice. Její moderní závod Energetické centrum Horní Suchá spojuje čistou energii a biologické inovace, které sjednocují tři lukrativní odvětví do jednoho celku: výroba pokročilého biometanu, produkce prémiového organického hnojiva a zpracování biologicky rozložitelného odpadu. Energetické centrum Horní Suchá zpracovává vyhozené potraviny unikátní technologií, kterou nemá žádná jiná bioplynová stanice v Evropě. Zkušební provoz zahájila společnost v prosinci 2022 a od března 2023 dodává biometan do distribuční sítě. Během prvních měsíců zpracovala 400 tun bioodpadu, dnes je to až 2000 tun měsíčně. Tento dynamický růst potvrzuje trend hledat udržitelnější způsoby nakládání s bioodpadem. Za rok Energetické centrum Horní Suchá vyrobí až 3.900.000 m3 zeleného zemního plynu a 1 200 tun koncentrovaného organického hnojiva, které vrací důležité živiny zpět do úrodné půdy. Společnost získala certifikát na organické hnojivo ActiveLand.
V roce 2024 společnost vydala emisi dluhopisů, získané finanční zdroje využije na rozšíření kapacity příjmu bioodpadu a jeho efektivní zpracování. Nové investice podpoří další růst a expanzi. Dluhopisy Organic Technology nabízejí vysoce konkurenceschopnou roční úrokovou sazbu ve výši 8 %, která zajišťuje stabilní a spolehlivý příjem po celou dobu investičního období.