Ve třech samostatných kolech Robosoutěže FEL ČVUT pro týmy z 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií, která se konala 23. až 25. dubna 2025 na FEL ČVUT v Praze, z celkem 128 přihlášených týmů zvítězily tři – Havárie z Technecia Pardubice, PLuTo ze ZŠ 5. května Liberec a EC Mlíčňáci z Evolve club z.s. v Olomouci. Absolutní vítěz soutěže však může být ještě někdo jiný. Určí ho až finálový souboj v neděli 11. května na pražském Výstavišti.
Tříčlenné týmy z celé republiky minulý týden během tří soutěžních dnů na FEL ČVUT nasadily své roboty ve „škodící“ úloze Horký brambor. Cílem bylo během 90 sekund posbírat co nejvíce pingpongových míčků a přemístit je na soupeřovo hřiště. Jak to dopadlo?
- Vítězem 1. kola (23. dubna 2025) se stal tým Havárie ve složení Martin Půlpytel, Radek Kalousek a Jakub Šimon z Technecia Pardubice.
- Vítězem 2. kola (24. dubna 2025) se stal tým PLuTo ve složení Lukáš Krejza, Prokop Pospíšil a Tomáš Krejza ze ZŠ 5. května Liberec
- Vítězem 3. kola (25. dubna 2025) se stal tým EC Mlíčňáci 1 ve složení Oliver Petraševskij, Maxim Petraševskij a Florian Komínek z Evolve club z.s. v Olomouci.
Šestnáct nejlepších v robotické aréně na Maker Faire Prague
„Soutěž pro velký zájem musíme už několikátý rok pořádat ve třech samostatných kolech – a abychom poznali absolutního vítěze, i letos bude vyvrcholením finále před velkým publikem na Výstavišti Praha v rámci festivalu Maker Faire Prague. Z každého kola postoupily 4 týmy a 4 další na divokou kartu, utká se tedy celkem 16 týmů. Pro pohodlí diváků bude letos k dispozici speciálně upravená robotická aréna,“ říká hlavní organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. „To však pro dosavadní vítěze z Pardubic, Liberce a Olomouce znamená, že je stále mohou o triumf připravit další týmy v pořadí – tedy souboj to bude napínavý!“
Festival Maker Faire Prague se letos koná o víkendu 10.-11. května na pražském Výstavišti. Samotné finále se uskuteční v neděli 11. května od 12:00 do 14:30 v Křižíkově pavilonu E na Výstavišti. Další informace o finále Robosoutěže 2025 pro základní školy najdete na soutěžních webových stránkách.
Jarní i podzimní část Robosoutěže v roce 2025 pořádá Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze ve spolupráci s generálním partnerem, společností BTL Medical Technologies a.s., partnerem finále na festivalu Maker Faire je pak společnost Xiaomi.
Samostatná Fakulta elektrotechnická ČVUT vznikla v roce 1950. V dnešní době se skládá ze 17 kateder umístěných ve dvou budovách: v rámci hlavního kampusu ČVUT v Dejvicích a v naší historické budově na Karlově náměstí. Fakulta elektrotechnická poskytuje prvotřídní vzdělání v oblasti elektrotechniky a informatiky, elektroniky, telekomunikací, automatického řízení, kybernetiky a počítačového inženýrství. Fakulta se dlouhodobě řadí mezi prvních pět výzkumných institucí v České republice. Produkuje přibližně 30 % výzkumných výsledků celého ČVUT a má navázanou rozsáhlou vědeckou spolupráci se špičkovými světovými univerzitami i výzkumnými ústavy. Od roku 1950 Fakulta elektrotechnická vydala cca 30 000 diplomů, které byly vždy vysoce hodnoceny jako doklad prvotřídního vzdělání. Více informací najdete na www.fel.cvut.cz.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 420. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz.