Společné stolování má mnoho pozitivních dopadů na lidské zdraví, psychické i fyzické. Snižuje stres, zlepšuje náladu, podporuje lepší komunikaci mezi členy rodiny a zlepšuje školní výsledky dětí. Současně je prevencí problémů s příjmem potravy a zvlášť u starších dětí prevencí rizikového chování, uvádí studie Rodinná jídla a akademické a behaviorální výsledky dětí1. Přitom jen třetina českých rodin, jak ukazují průzkumy Nadace Kooperativa2, večeří společně. Rodinný svaz proto vyhlašuje 17. ročník Týdne pro rodinu s výzvou Buďme spolu u rodinného stolu, který proběhne od 10. do 18. května 2025.
Komunikace je základním stavebním kamenem kvalitních vztahů nejen v rodině. Jedním z míst, kde se dá přirozeně vést rozhovor, poznávat jeden druhého, plánovat, je právě společné stolování. „Láska není jen cit, je to rozhodnutí pro dobro toho druhého a komunikace je umění, kterému je třeba se stále učit. Společné stolování je jednou z cest, jak posilovat rodinné vztahy a vytvářet pevné základy pro budoucnost“, vysvětluje předseda (RS) a mediátor Jan Zajíček. Chybějící společný čas u stolu může mít vliv na současný alarmující stav psychického zdraví dětí a mládeže, jak upozorňuje Národní monitoring duševního zdraví3.
Rodinný svaz ČR (RS), který sdružuje 27 center pro rodinu v ČR, proto letos vyhlašuje 17. ročník Týdne pro rodinu s výzvou Buďme spolu u rodinného stolu. Nabízí pracovní listy pro rodiny s menšími i staršími dětmi, aby společnou aktivitou prohloubily své vztahy a trávily spolu více času. Týden startuje v sobotu 10. května a potrvá do neděle 18. května 2025. Týden letos nabídne přes čtyři desítky akcí od 33 pořadatelů, především center pro rodinu. RS nabízí grafické materiály: Plakát úvodní; Plakát s důvody, proč stolovat spolu; Pracovní list pro rodiny s mladšími dětmi; Pracovní list pro rodiny se staršími dětmi.
I když podle studie1 průměrná rodinná večeře trvá jen 20 minut, má významnou roli v modelování chování dětí a předávání kulturních tradic. Ukazuje, že studenti 6. až 12. ročníku, kteří jedí 5 až 7 rodinných večeří týdně, mají nižší pravděpodobnost zapojení do rizikového chování, jako je užívání alkoholu, drog, tabáku, deprese, sebevražedné myšlenky, násilí, antisociální chování a problémy ve škole. Četnost rodinných večeří je spojena s nižším užíváním návykových látek a útěky z domova u dospívajících dívek a s nižším užíváním alkoholu, fyzickým násilím, ničením majetku, krádežemi a útěky z domova u dospívajících chlapců.
Běžná rodina, kdy děti chodí do školy nebo školky a rodiče do práce spolu mohou jíst asi 16 jídel (sedm snídaní, sedm večeří a dva víkendové obědy; zbývajících 5 obědů jí ve školách nebo zaměstnání.)
Jak často se vaše rodina schází u společného stolu?
Připojte se k nám během Týdne pro rodinu a na prožijte, jak společné stolování může posílit vaše rodinné vztahy!
Slavnostní zahájení v rámci Jihomoravského kraje se uskuteční v pondělí 12. května 2025 v 11 hodin v prostorách KrÚ, Žerotínovo nám. 449/3, Brno.