Neviditelní po pěti letech: 1,4 milionu lidí dál propadává ekonomikou i systémem pomoci. Náklady pro stát přesahují 279 miliard ročně

Čtyři skupiny nově spojuje jeden společný jmenovatel: fenomén stárnutí populace

Projekt Neviditelní ve spolupráci s Centrem ekonomických a tržních analýz (CETA) po pěti letech znovu zmapoval deset skupin lidí, kteří propadají systémem veřejné pomoci a českou ekonomikou. Nová data ukazují, že závažnost neviditelnosti zůstává vysoká, neviditelných podle modelu neubývá, spíše naopak, nedaří se zejména řešit příčiny, které neviditelnost způsobují. Celkem dnes v Česku žije přes 1,4 milionu lidí, tedy 12 % populace, kteří nezvládají pokrýt někdy ani základní životní potřeby, ale požádat o pomoc na úřadě, v bance nebo v rodině neumí nebo se stydí. Dokud to tak nějak zvládají, pro politiky, společnost i své okolí jsou neviditelní. Důsledky neviditelnosti trpí celá společnost. Jen veřejné finance přicházejí ročně o 279 miliard Kč.

Za číslem je člověk

Projekt Neviditelní dlouhodobě upozorňuje na skupiny lidí, které systém přehlíží, a přesto se denně potýkají s ekonomickým tlakem, stresem a sociálním vyloučením. Patří mezi ně nejen senioři či samoživitelé, ale i dlouhodobě nezaměstnaní nad 50 let, neformálně pečující nebo sociální pracovníci. Nově zveřejněná data ukazují, že žádná ze skupin Neviditelných nezmizela. Naopak – jejich počet a zranitelnost i ušlé příležitosti rostou. 

„Za každým číslem v datech Neviditelných je konkrétní lidský příběh. Pokud jim nevěnujeme pozornost, přehlížíme rostoucí společenský problém. Jako iniciátor projektu věříme, že ke změně může vést jedině spolupráce státu, odborných neziskových organizací a komerčního sektoru,“ říká Jana Pikardová, manažerka projektu Neviditelní a mluvčí společnosti Provident Financial, která je iniciátorem projektu.

Čtyři skupiny, jeden společný jmenovatel: stárnutí populace 

Napříč aktualizovanými daty u jednotlivých skupin jako klíčový jmenovatel vystupuje trend stárnutí populace. Dopady demografické změny dnes vidíme nejen u seniorů, ale také u neformálně pečujících, u sociálních pracovníků nebo u dlouhodobě nezaměstnaných starších 50 let. „Stárnutí společnosti se propisuje do každodenních problémů statisíců lidí. Pokud tomu systém nebude čelit aktivně, bude důsledky nést nejen stát, ale každý z nás – třeba v podobě nedostupných služeb, unavených pečujících nebo ztraceného pracovního potenciálu,“ objasňuje Aleš Rod, výkonný ředitel CETA.

Ekonomické ztráty spojené s neviditelností dotčených skupin Neviditelných, na nichž stárnutí populace doléhá nejvýrazněji, jsou vysoké:

  • Zkušení a bez práce: 61 miliard Kč ročně
  • Senioři: 21,8 miliardy Kč ročně
  • Neformálně pečující: minimálně vyšší jednotky miliard ročně
  • Sociální pracovníci: 831 milionů Kč ročně

Nejde však jen o finance – jedná se především o ztracené šance, nevyužitý lidský potenciál i zhoršující se zdraví. Zkušení a bez práce čelí i přes bohaté pracovní zkušenosti předsudkům a ztrátě sebedůvěry. Neviditelnými seniory jsou nejčastěji osoby žijící o samotě, bez podpory rodiny a s omezenými příjmy ze starobního důchodu. Kromě vysokých nákladů za bydlení je pro ně výzvou i samota a zhoršující se kvalita života. Neformálně pečující, přestože svou péčí o blízké šetří státní náklady, přerušují kvůli péči pracovní kariéru a ztrácejí příjmy, potýkají se s rizikem chudoby, majetkovou deprivací, psychickým tlakem a s vyčerpáním. Oporou všem jmenovaným zůstávají sociální pracovníci, kteří však sami bojují s vyhořením, nízkými platy, absencí společenského uznání a přetížením. „Denně pomáháme lidem s dluhy, s udržením bydlení nebo selhávajícím systémem pomoci. Jsme vysokoškolsky vzdělaní profesionálové, kteří drží ostatní nad vodou. Sami ale čelíme psychickému tlaku, nízkým platům i nedostatku uznání,“ osvětluje Hynek Kalvoda z Asociace občanských poraden.

Systémové řešení je možné jen díky spolupráci státu, neziskového a soukromého sektoru

Jak ukazují data, demografická změna má široké dopady a jejich řešení nelze redukovat na navyšování výdajů nebo řešení následků. „Potřebujeme zlepšit motivaci k práci i v důchodovém věku – například prostřednictvím slev na pojistném, vyšších pobídek za delší setrvání na trhu práce nebo nastavením přívětivějších pravidel pro práci při pobírání předčasného důchodu. Důležitá je rovněž cílená podpora zaměstnávání osob nad 50 let včetně rekvalifikací, zavádění age managementu a finančních i nefinančních motivačních pobídek pro zaměstnavatele. S tím úzce souvisí i potřeba zvýšit mzdové standardy a umožnit flexibilní pracovní modely, které zohlední reálné možnosti jednotlivých skupin,“ nabízí konkrétní možnosti řešení Aleš Rod a pokračuje: „V oblasti sociálních služeb je nutné zajistit důstojné a stabilně financované pracovní podmínky. Nezbytné je také rozšíření systémové podpory pro neformálně pečující – včetně otevření diskuse o zavedení daňových a pojistných úlev, které zohlední jejich obětované příležitosti na trhu práce.“ Udržitelný systém však může vzniknout pouze tehdy, když stát, neziskový i soukromý sektor spojí síly a stanou se rovnocennými partnery – finančně, legislativně i lidsky. 

 

O projektu Neviditelní: Projekt, jehož iniciátorem je společnost Provident Financial, vznikl v roce 2020 s cílem zvýšit povědomí o znevýhodněných skupinách lidí, kteří propadají systémem státní pomoci. Stojí na pevných základech analytických studií a zkušeností mnoha neziskových organizací, které s projektem spolupracují. Doposud jsme definovali 10 skupin „Neviditelných“ (např. senioři, samoživitelé, neformálně pečující, mladí dospělí na odchodu z dětského domova, nízkopříjmové domácnosti a další) a pravidelně upozorňujeme na jejich problémy v médiích. Díky rozsáhlé síti partnerských organizací nabízíme konkrétní pomoc těm, kdo ji potřebují. Pro každou z těchto skupin byly připraveny odborné sady doporučení, které mohou pomoci přerušit cyklus neviditelnosti. Na projekt Neviditelní spolupracují další organizace: Centrum ekonomických a tržních analýz CETA, Spotřebitelské fórum a Confess, která realizovala hloubkové rozhovory se zástupci Neviditelných. Podrobnosti o projektu naleznete na www.neviditelni.org. Podrobnosti k tématu stárnutí populace najdete zde: neviditelni.org/starnuti-populace