Skutečnými viníky vysokých plateb za elektřinu nejsou datacentra, ale kancelářské počítače

Experti Atos provádí audit koncových zařízení

Praha, 6. května 2025 – Co děláte, aby vaše IT bylo úspornější? To je otázka, kterou řada českých firem vnímá jako komplikaci v souvislosti s příchodem povinného reportování ESG. Přitom se jedná o klíčové téma pro společnosti, které berou „zelené IT“ jako cestu k optimalizaci provozních nákladů. Navzdory obecnému přesvědčení se odpověď neskrývá v serverovně, ale v počítačích zaměstnanců. Kancelářské počítače totiž spotřebují až trojnásobně více elektřiny než datové centrum. Potvrzuje to průzkum společnosti Atos, celosvětového lídra v oblasti ekologických IT technologií a konceptu tzv. digitálního pracoviště.

„Prakticky denně vidíme situaci, kdy firmy investují do úspornějších datacenter, ale peníze jim přitom utíkají přes kancelářský stůl,“ říká Radek Mihalík, specialista na oblast Digital Workplace ve společnosti Atos. „V uplynulých letech prošla serverová infrastruktura velkým pokrokem v oblasti efektivnosti. Dnes tak spotřebu energií ve firmách paradoxně generují stolní počítače, monitory, laptopy a tiskárny.“ 

Svá slova Radek Mihalík dokládá daty získanými experty Atos na základě digitálních auditů přímo od klientů. Pro typickou firmu s 500 zaměstnanci, kteří v kanceláři pracují na laptopu s připojeným externím monitorem, je spotřeba elektřiny u koncových zařízení zhruba trojnásobně vyšší, než kolik spotřebuje infrastruktura datového centra. V konkrétních číslech se jedná o cca 113 MWh v případě koncových zařízení, zatímco na servery připadne 37 MWh.

Chytrá analytika snižuje účet za elektřinu i nákup IT techniky

Atos se dlouhodobě zaměřuje na řešení udržitelného IT a tzv. Digital Workplace. Jeho experti využívají propracovaný systém analytických nástrojů, který například provede audit koncových zařízení od hardwaru přes používaný software až po chování a návyky uživatelů. Experti tak dokáží identifikovat slabá místa a navrhnout potenciál ke zlepšení. Zaměstnanci IT se díky tomu mohou informovaně rozhodnout, jestli ke zlepšení stávajícího stavu postačí výměna zastaralých komponent, obměna celých zařízení, optimalizace úložišť nebo přechod na jinou platformu. „Z pohledu ekonomiky je zajímavým aspektem prodloužení životnosti IT. Díky doporučením z auditu koncových zařízení nemusí firmy měnit kompletně techniku po třech letech, ale inovováním komponent se dostanou až na dvojnásobný životní cyklus,“ vyzdvihuje přínosy Radek Mihalík. 

Jedním z nástrojů používaný experty Atos je platforma Nexthink, jejíž výstupy se využívají také jako základ pro reportování ESG. „Nexthink je produkt, kterému skutečně věříme. Podílíme se na jeho vývoji, a tak víme, že dokáže provést kvalitní audit zařízení a programů ve firmě,“ říká Radek Mihalík. „Platformě věříme do takové míry, že klientům plánujeme nabízet proof of concept – tedy ukázku nasazení přímo v jejich firemním prostředí.“

Úsporné detaily, které dělají velký rozdíl

Součástí digitálního auditu Atos je návrh na dodatečná opatření, která pomohou šetřit. Často se jedná o drobnosti, ovšem v součtu mají významný dopad. Experti společnosti Atos vybrali pět nejzajímavějších:

  1. Prezentace s černým pozadím je úspornější. Pokud využíváte displeje nebo prezentační techniku OLED, vyberte pro své prezentace šablony s tmavým pozadím. Při zobrazení černé totiž diody nespotřebovávají elektřinu. Plně černé pozadí s bílým textem uspoří až 60 % energie v porovnání s opačnou kombinací.
  2. Vyměňte desktop za laptop. Přenosný počítač je úspornější v průměru o 66 %. Pokud chcete dále šetřit, připojujte se do sítě přes kabel místo energeticky náročnější Wi-Fi.
  3. Nastavte nižší jas a dřív zapněte spořič. Snížením jasu displeje ze 100 % na 70 % nepřijdete o uživatelský komfort, ale uspoříte zhruba 20 % energie. Elektřinu šetříte také zkrácením intervalu pro šetřič na 3 minuty a vypínáním monitoru v době obědové pauzy.
  4. Ušetřete na tisku energii i papír. Zhruba 30 % vytištěných věcí zůstane po vytištění ležet v tiskárně. Zaměstnanci běžně odešlou úlohu, následně je něco rozptýlí a vytisknuté papíry si tak zapomenou vyzvednout. Když nastavíte tisk potvrzením přímo na tiskárně, tento scénář minimalizujete. A možná si dokonce rozmyslíte, jestli tisknout skutečně potřebujete.
  5. Řešte bezpečnost komplexně. Nasazení antiviru na jednotlivé počítače přináší zvýšení spotřeby energie a nárůst zátěže systémových prostředků s tím, jak programy intenzivně skenují data. Zvažte, jestli by pro vás nebylo efektivnější řešit kybernetické zabezpečení na úrovni infrastruktury nebo cloudu.

 

****

 

O společnosti Atos

Atos je globálním lídrem v digitální transformaci s přibližně 78 000 zaměstnanci a s ročním obratem ve výši 10 miliard EUR. Skupina, která je evropskou jedničkou v oblasti kybernetické bezpečnosti, poskytování cloudových služeb a výpočetní techniky s vysokým výkonem, poskytuje end-to-end řešení na míru pro všechna průmyslová odvětví v 68 zemích světa. Společnost Atos, průkopník v oblasti dekarbonizačních služeb a produktů, se zavázala poskytovat svým zákazníkům bezpečná a dekarbonizovaná digitální řešení. Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na Euronext Paris.

Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání a výzkumu multikulturním přístupem a přispívá k rozvoji vědeckotechnické excelence. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům a zaměstnancům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně v bezpečném informačním prostoru.