Třídění a recyklace odpadů v ČR: Češi do toho zase pořádně šlápli – více odpadu se tak vytřídilo i recyklovalo

V Praze dne 14. května 2025 – Výrobci loni uvedli na tuzemský trh o 4 % více obalů. A zejména díky zodpovědnému přístupu  obyvatel ČR se jich ale také více vytřídilo a zrecyklovalo. Každý z nás vytřídil v průměru 88,2  kilogramu odpadů. Z více než 1,31 milionu tun vyrobených obalů jich tak bylo předáno k recyklaci  nebo využito energeticky 89 %, což je meziročně o 3 % více. Vyplývá to z aktuálních auditovaných  statistik Autorizované obalové společnosti EKO-KOM. 

Firmy v ČR uvedly loni na tuzemský trh více obalů. Častěji jsme se ale mohli opět setkat s těmi  opakovaně použitelnými, těch jednorázových se pak podařilo vytřídit a předat k recyklaci 77 % (↗ +2  %) a k energetickému využití 12 % (↗ +1 %). Nejvyšší míra recyklace byla dosažena tradičně u papíru,  který lze recyklovat bez problému. U železných obalů dosáhla míra recyklace 89 %, u skla 84 % a u  plastových obalů 53 %.  

Na tom všem měli velkou zásluhu obyvatelé ČR, hlavně těch 75 %, kteří odpad třídí pravidelně. A  v roce 2024 zase zvedli laťku o pořádný kus! Každý z nás tak v průměru vytřídil 30,5 kilogramu kovů,  24,4 kilogramu papíru, 18,1 kilogramu plastů, 14,8 kilogramu skla a necelé půlkilo nápojových  kartonů. To je oproti roku 2023 skok o 12,6 kilogramu. 

Pro třídění odpadů jsou v ČR velmi dobré podmínky, v celé ČR je rozmístěno již přes milion barevných  kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad a průměrná docházková vzdálenost k nim byla loni jen  91 metrů. Kromě známých barevných kontejnerů na ulicích fungují v některých obcích pytlové sběry  nebo tzv. door to door systémy, kdy lidé třídí své odpady do menších nádob přímo u svých domů.  Objemnější odpady či méně běžné druhy materiálů lze pak v ČR třídit prostřednictvím sběrných  dvorů, případně je odevzdat do výkupen surovin.  

AOS EKO-KOM ve spolupráci se zapojenými obcemi a městy v Systému pokračoval i v roce 2024 na  zahušťování a zkvalitňování sběrné sítě pro třídění na území ČR. Systém třídění a recyklace obalů je v  ČR dlouhodobě financován z poplatků firem vyrábějících nebo dovážejících balené zboží. Na konci  roku 2024 bylo do systému zapojeno 21 344 výrobců, plničů nebo dovozců baleného zboží. Tyto firmy  v rámci tzv. rozšířené odpovědnosti výrobce plní prostřednictvím AOS EKO-KOM svoji zákonnou  povinnost zajistit pro obaly uvedené na trh v ČR zpětný odběr a využití v zákonem požadované míře.  Za to platí do Systému poplatek, jehož výše se odvíjí od množství vyprodukovaných obalů, materiálů,  ze kterých jsou vyrobeny, a jejich recyklovatelnosti. Z těchto peněz pak EKO-KOM hradí náklady  související s provozem a obsluhou sběrné sítě nádob na třídění, dotříděním obalových odpadů na  dotřiďovacích linkách, recyklací nebo energetickým využitím vzniklých obalových odpadů. Největší  část nákladů Systému pak představují přímé platby městům a obcím za tříděné množství obalových  odpadů. Ke konci roku 2024 bylo do Systému EKO-KOM zapojeno 6 202 obcí a měst ČR, celých 99 %  obyvatel ČR tak má možnost ve svých městech odpady třídit a 75 % jich tak pravidelně činí.

TISKOVÁ ZPRÁVA 

TŘÍDĚNÍ ODPADŮ V ROCE 2024 

1 310 474 tun obalových odpadů vzniklo v ČR  

1 012 171 tun, tj. 77 % všech použitých obalů vyprodukovaných v ČR bylo následně předáno k  recyklaci  

160 347 tun, tj. 12 % všech použitých obalů vyprodukovaných v ČR bylo následně předáno  k energetickému využití  

1 061 432 barevných kontejnerů a menších nádob na tříděný odpad mají lidé k dispozici v celé ČR 

88,2 kg papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů vytřídil v průměru za minulý rok každý  obyvatel ČR 

75 % obyvatel ČR pravidelně třídí odpad 

 

O společnosti EKO-KOM 

Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM zajišťuje provoz systému třídění a recyklace obalových odpadů na základě autorizace vydané MŽP dle zákona o obalech 477/2001 Sb. Neziskový systém EKO-KOM funguje na principu aktivní spolupráce průmyslových podniků, měst a obcí, úpravců odpadů a jejich finálních zpracovatelů.