Tisková zpráva, Praha 23.05.2025 – Počet neplatičů nájemného za první čtvrtletí 2025 ve srovnání s posledním čtvrtletím 2024 klesl o jednu desetinu na 2,3 % ze všech nájemníků. Vyplývá to z pravidelné kvartální analýzy Asociace nájemního bydlení (ANB). “Jsme prakticky na stejném čísle jako před rokem. Pokud nedojde k zásadním otřesům ekonomiky, měl by počet zůstat kolem 2-3 % po celý rok 2025,” říká prezident ANB Jakub Vysocký.
Rozdíl jedné desetiny procenta mezi 4Q 2024 a 1Q 2025 potvrdil, že obava z “Vánoc na dluh”, které by se negativně propsaly do platební morálky u nájemného, byla zbytečná. “Podobný moment jsme zaznamenali ve 3. čtvrtletí 2024, kdy počet neplatičů stoupl mezi kvartály skoro o půl procenta. Za tímto výkyvem bylo řešení dovolené a vinou toho ne zcela optimální plánování dalších výdajů domácnosti. K ničemu podobnému ale o Vánocích nedošlo, a to je vlastně dobrá zpráva,” doplňuje Michal Hrbatý, viceprezident ANB a CEO společnosti UlovDomov.cz.
Podklady ke čtvrtletní analýze vycházejí z dat členů Asociace nájemního bydlení. Ta sdružuje institucionální pronajímatele, kteří dohromady pronajímají více než 60 tisíc bytů v Česku. „Vzhledem k tomu, že do analýzy nejsou zahrnuti individuální pronajímatelé, ani obecní byty, počet neplatičů nájemného bude ve skutečnosti vyšší. Troufáme si říct, že u individuálních pronajímatelů, ale ani u obcí a měst, není vstupní scoring zájemců a případné řešení dluhů na nájemném tak důkladné,“ upřesňuje prezident ANB Jakub Vysocký.
Neplatiče nájemného definuje ANB jako nájemníka, který dluží na nájemném částku vyšší jak tisíc korun dobu delší než 30 dní, ale stále je nájemníkem. Do analýzy nejsou započítáváni neplatiči, kteří stále dluží, ale v nájmu už nebydlí. Počet neplatičů by při započítání těchto bývalých nájemníků totiž kumulativně rostl, protože celá řada dlužníků svůj dluh nesplatí nikdy.
Asociace nájemního bydlení sdružuje od roku 2020 významné institucionální majitele rezidenčních bytů v České republice, kteří vlastní více než 60 tisíc nájemních bytů po celé zemi. Jejím hlavním cílem je podpora rozvoje kvalitního nájemního bydlení v České republice a sdílení zkušeností členů s odbornou i laickou veřejností. Stejně tak má za cíl přispívat k edukaci a šíření etických principů v oblasti nájemního bydlení a pomocí případových studií a výzkumů otevírat diskusi napříč obory i spektry.