Praha, 11.12.2012 – Mezi počítačovou hrou, rozhlasovou pohádkou a klasickým komiksem se pohybuje adaptace oblíbené knížky Ivana Vyskočila „Malý Alenáš“, kterou do interaktivní podoby pod stejným názvem převedl animátor a výtvarník Matyáš Trnka. Hravé příběhy malého Alenáše si tak nyní zájemci všech věkových kategorií mohou oživit pomocí iPadu nebo i klasického PC. (TZ)
„Je to značně dětinské hraní, představování a vymýšlení pro ty, kdo si ještě hrát, představovat a vymýšlet dovedou anebo se tomu chtějí učit“ – tak charakterizoval svou dětskou knížku, původně vydanou v roce 1990, sám její autor, spisovatel, dramatik a pedagog DAMU Ivan Vyskočil. A právě v tomto duchu se kouzelných příběhů malého „Správce snů“ chopil student FAMU, výtvarník a animátor Matyáš Trnka a vytvořil zcela novou formu, kterou sám nazývá interaktivní komiks. Výsledkem je 60 minut pozoruhodného filmového materiálu a neomezené množství času, které každé dítě nebo a hravý dospělý může strávit rozvíjením příběhů pomocí interaktivních komiksových bublin. „Každou kapitolu knihy lze přečíst jako stránku klasického kresleného komiksu, navíc si čtenář může nechat přečíst text v bublině, pustit krátkou animaci, přehrát zvuk nakreslených předmětů a prozkoumat tak příběh do všech jeho detailů“ vysvětluje Matyáš Trnka, jak jeho dílo funguje. Role vypravěče příběhu a průvodce se chopil jiný oblíbený český dramatik a herec Arnošt Goldflam. K příběhu také vzniklo 60 minut originální hudby z pera českého muzikanta Tomáše Hoyera.
Nápadité výtvarné řešení vyžadovalo poměrně složitou technickou realizaci – a není bez zajímavosti, že komiks, který se začal v hlavě autora rodit před čtyřmi roky, tedy v době, kdy ještě tablety ani chytré telefony zdaleka nebyly samozřejmostí jako dnes, nyní nejlépe funguje právě na obrazovce např. iPadu. „Dneska bych skoro řekl, že Alenáš a iPad jsou jako stvoření jeden pro druhého – a přitom v době, kdy jsme na něm začínali pracovat, neměl nikdo z nás o iPadu ani ponětí. Je to myslím docela zajímavý příklad toho, kam se může tenhle typ technologie dále vyvíjet. Dotyková obrazovka představuje skvělou možnost, jak čtenáře vtáhnout přímo do děje. Divák se může komiksu dotýkat vlastní rukou a tím se stát doslova jeho součástí“, vysvětluje Matyáš Trnka. Výtvarné řešení přitom vychází a hlásí se ke klasické škole české ilustrace a animace. Všechny podklady byly nejdříve rukou nakresleny a následně animovány (taktéž ručně na papír, metodou tzv. totální animace) a až následně proběhla jejich digitalizace.
Interaktivní podoba „Malého Alenáše“ byla poprvé představena na letošním Komiksfestu a nyní – příhodně před Vánoci – vstupuje na trh. Na stránkách www.malyalenas.cz je možné si prohlédnout ukázky i zakoupit celý komiks ve verzi pro iPad, iMac i PC s operačním systémem Windows.
Oficiální (ale zároveň neformální) křest komiksu, kterého se zúčastní všichni autoři, se koná ve středu 19. prosince od 19 hodin v prostorách kavárny Jericho (Opatovická 26, Praha 1). V lednu se také za chystá výstava výtvarných originálů v galerii Vltavín v Praze na Masarykově nábřeží. Výstava se bude konat za laskavé pomoci a podpory majitele galerie, pana Roberta Héderváriho.
O autorovi:
Matyáš Trnka (1981) je absolvent Vyšší odborné školy Václava Hollara a student 3.ročníku katedry animace na pražské FAMU. Působí jako animátor, výtvarník, režisér a grafik, upozornil na sebe několika krátkými filmy a mj. jiné je autorem vizuálu a znělky 11. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest. Portfolio najdete na www.drevonos.cz.